To pierwszy przypadek w historii, że Giger udostępnia komplet grafik i obrazów z czasów gdy tworzył kultową postać Obcego. Byłoby to niemożliwe, gdyby nie wsparcie Carmen i H.R. Gigerów oraz Muzeum H.R. Gigera w Gruyeres. To nie koniec atrakcji. Leslie Barany - bliski przyjaciel i zarazem agent Gigera - będzie gościem FMF i weźmie udział w jednym z paneli poświęconych artyście. Szczegóły już wkrótce!
Postacie Gigera wielokrotnie pojawiały się na ekranach kinowych. Artysta współpracował m.in. przy produkcjach: Ducha II, Obcego 3, Gatunku, czy nigdy nieukończonej Diuny Alejandro Jodorowsky’ego. Pomimo ogromnych filmowych sukcesów, Giger nie ograniczył się tylko do jednej dziedziny sztuki. Jest także malarzem, rzeźbiarzem, architektem wnętrz i projektantem. Fundamentalne znaczenie w naturze jego twórczości ma specyficzna, biomechaniczna estetyka – dialog pomiędzy człowiekiem a maszyną, estetyką i próbami zakłócania wszechświata. Estetyka we wszechświecie Gigera - często porównywana do Boscha i Salvadora Dali - wybiega daleko poza znane dotychczas wizje kinematograficzne i science fiction.
Przypominamy, postać kosmity, która pojawiła się w 1977 roku, w pierwszym i najbardziej znanym zbiorze dzieł Gigera Necronomicon, stała się późniejszą inspiracją dla reżysera Ridley’a Scotta. Film Obcy – 8. Pasażer Nostromo doceniła Akademia, honorując film Oscarem za efekty specjalne i scenografię w 1980 roku.
Więcej informacji o twórczości Gigera:
www.GigerExpeditions.blogspot.com.
Więcej o festiwalu: www.fmf.fm