- Żadna cywilizacja nigdy nie osiągnie poziomu technologicznego, który umożliwiłby jej stworzenie symulowanych rzeczywistości,
- Żadna cywilizacja, która osiągnęłaby takie możliwości, nie stworzy dużej liczby symulowanych rzeczywistości,
- Każda istota o doświadczeniach podobnych do naszych, prawie na pewno żyje w symulacji.
Dzieje się tak, gdyż kiedy symulacja rodzi kolejne symulacje, kurczą się zasoby komputerowe dostępne dla każdej kolejnej generacji do tego stopnia, że większość rzeczywistości nie będzie dysponować mocą obliczeniową niezbędną do symulowania rzeczywistości wtórnych, które byłyby w stanie zagnieździć myślące byty.
I tu dochodzimy do najważniejszych Kippinga. Stwierdził on, że jeśli ludzkości nigdy nie uda się stworzyć własnej symulacji zaludnionej przez świadome istoty, szanse na to, że sami żyjemy w symulacji, drastycznie wzrosną. W końcu gdybyśmy byli elementem skomplikowanego algorytmu, prawdopodobnie nie moglibyśmy wygenerować świata zapełnionego myślącymi istotami na własną rękę.
Z drugiej strony istnieje szansa, że w bliżej nieokreślonej przyszłości uda nam się stworzyć skomplikowaną symulację, a wtedy szanse na to, że sami jesteśmy wytworem komputera, zmniejszą się. Obecnie tkwimy zaś w impasie i nie jesteśmy w stanie ostatecznie stwierdzić, czy w naszym świecie może istnieć symulacja zaludniona przez myślące twory. Dlatego według Kippinga hipoteza Bostroma nadal utrzymuje się w mocy. A to oznacza, że istnieje 50% szans, że Matrix może być czymś więcej niż tylko przełomowym filmem i być może faktycznie opisuje podwaliny świata, w którym funkcjonujemy wyłącznie jako wytwór bardziej zaawansowanej formy inteligencji.
Praca Kippinga dostępna jest w bazie MDPI.
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
⇓
⇓
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj