Irlandzki regulator prywatności danych osobowych zdecydował się nałożyć rekordową grzywnę na Instagram po dochodzeniu w sprawie obchodzenia się z danymi nieletnich. Prowadzone od 2020 przez Data Protection Comission dochodzenie koncentrowało się na nieletnich użytkownikach w wieku od 13 do 17 lat, którzy mogli prowadzić konta biznesowe, co ułatwiało publikację numeru telefonu i/lub adresu e-mail użytkownika.
„Przyjęliśmy naszą ostateczną decyzję w ostatni piątek i rzeczywiście zawiera ona grzywnę w wysokości 405 milionów euro” – powiedział rzecznik irlandzkiego komisarza ds. ochrony danych (DPC), głównego regulatora działalności spółki macierzystej Instagrama – Meta Platforms Inc.
Poinformował też, że szczegóły decyzji zostaną opublikowane w przyszłym tygodniu.
Korporacja broni się informując poprzez swego rzecznika, że Instagram zaktualizował swoje ustawienia ponad rok temu i od tego czasu dodał nowe funkcje, aby chronić bezpieczeństwo nastolatków oraz ich informacje prywatne. Meta nie zgadza się z tym, jak obliczono grzywnę i oświadcza, że dokładnie analizuje decyzję.
Mieszczące się w Dublinie DPC kontroluje i reguluje poczynania Facebooka, Apple, Google oraz innych gigantów technologicznych ze względu na lokalizację ich europejskich siedzib w Irlandii (ze względu na ulgi w opodatkowaniu). Prowadziła kilkanaście dochodzeń dotyczących firm należących do korporacji Meta, w tym Facebooka i WhatsAppa na podstawie Unijnego prawodawstwa, w tym „Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych” znanego powszechnie jako RODO, a po angielsku General Data Protection Regulation.
WhatsApp został w zeszłym roku ukarany rekordową grzywną w wysokości 225 mln euro za nieprzestrzeganie w 2018 roku unijnych przepisów dotyczących danych.
Irlandzki regulator ukończył projekt orzeczenia w dochodzeniu dotyczącym Instagrama jeszcze w grudniu i najpierw podzielił się nim z innymi regulatorami działającymi w Unii Europejskiej w ramach obowiązującego w UE systemu „jednego okienka” regulującego duże międzynarodowe korporacje.