Piotr Głuchowski jest autorem kilku reportaży, m.in. Ojciec Tadeusz Rydzyk. Imperator i Umarli tańczą. Tym razem we współpracy z Marcinem Górką zajął się tematem wojny irackiej i oblężenia polskich żołnierzy w ratuszu miasta Karbala. Na książkę składają się wywiady i relacje z uczestnikami tamtych wydarzeń.
Na podstawie bitwy w Karbali został również nakręcony Karbala w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza. Jego premiera będzie miała miejsce 11 września.
Karbala ukaże się 20 sierpnia nakładem Agory. Planowana cena to 40 zł za 384 stron. Poniżej okładka i nota książki:
Karbala. To się zdarzyło naprawdę. Pierwsza książka o utajnionej wojnie Polaków.
Najpierw błędy popełnili politycy, potem generałowie. W efekcie zwykli żołnierze znaleźli się w bagnie. By ocalić życie musieli wznieść się na wyżyny bohaterstwa. Tak bywało w Wietnamie, tak było w somalijskim Mogadiszu i podobnie stało się w irackiej Karbali. Wiosną 2004 roku islamska Armia Mahdiego zaatakowała polskie oddziały w naszej strefie stabilizacyjnej w środkowym Iraku. Generałowie stracili wszystkie kontrolowane dotąd przez Polaków miasta; An-Nadżaf, Al-Kut, Ad-Diwanijję, Al-Hillę i Karbalę, najświętsze miasto szyitów. Musieliśmy oddać koszary, pałace gubernatorskie i siedziby władz – oprócz ratusza w Karbali. Kapitan Grzegorz Kaliciak z kilkudziesięcioosobowym oddziałem przez trzy dni i trzy noce odpierał tam szaleńcze szturmy dziesięciokrotnie liczniejszych przeciwników.
Była to największa bitwa Polaków od czasów II wojny światowej. Książka jest relacją uczestników tamtych zdarzeń. Jest też hołdem oddanym odwadze polskich żołnierzy.