Karbala (2015)

Karbala

To były cztery dni piekła… Irackie miasto Karbala. 2004 rok, środek wojny w Zatoce Perskiej. Zaczyna się ważne muzułmańskie święto Aszura. Bojówki Al-Kaidy i As-Sadry atakują miejscowy ratusz City Hall – siedzibę lojalnych władz i policji, w którym przetrzymywani są też aresztowani terroryści. Ich kolejne wściekłe ataki odpiera osiemdziesięciu polskich i bułgarskich żołnierzy, którzy mają zapasy jedzenia oraz broni jedynie na 24 godziny walk. Tracą kontakt z bazą, nie wiadomo, kiedy dotrze wsparcie. Wystrzelawszy niemal całą amunicję, na racjach głodowych, zabijają ponad stu napastników, nie tracąc ani jednego żołnierza. Wygrywają największą polską bitwę od czasów II wojny światowej.

Trailery i materiały wideo

Karbala - zwiastun

Najnowsza recenzja redakcji

Bitwa o utrzymanie City Hall w Karbali była największą operacją zbrojną od czasu II wojny światowej, w jakiej uczestniczyły regularne oddziały polskiej armii. Oczywiście w skali całej operacji irackiej był to tylko epizod, w którym uczestniczyło zaledwie 50 żołnierzy (30 Polaków i 20 Bułgarów), co nie zmienia faktu, że wykazali się oni niezwykłą odwagą, broniąc swoich pozycji przez 4 dni w całkowitym okrążeniu. Co więcej, nie odnieśli żadnych strat.

Charakter całej operacji zdecydowanie ułatwił zadanie realizatorom. Nie trzeba było tworzyć wielkich scen batalistycznych, bo walka toczyła się na niewielkim obszarze, i poradzono sobie z tym całkiem nieźle. Oczywiście nie jest to poziom amerykańskich superprodukcji ani nawet głośnego serialu Band of Brothers, jednak nie mamy również wrażenia, że oglądamy film w stylu programów Bogusława Wołoszańskiego. Część zdjęć realizowano między innymi w Jordanii, co dodaje obrazowi wrażenia autentyzmu. Istotne znaczenie miało również wsparcie filmu przez wojsko, co widać w drobiazgowym oddaniu szczegółów, takich jak umundurowanie czy sprzęt. Bardzo dobrze wywiązują się ze swojego zadania aktorzy, a na szczególne uznanie zasługuje Bartłomiej Topa w roli dowódcy obrony City Hall.

Wielkie brawa należą się reżyserowi i scenarzyście w jednej osobie, Krzysztofowi Łukasiewiczowi, który uniknął (częstej w amerykańskich produkcjach) pułapki nachalnego i łopatologicznego eksponowania patriotyzmu, obrony wartości itp. Oglądamy po prostu historię odwagi i determinacji naszych żołnierzy oraz solidarności w sytuacji zagrożenia.

Do płyty DVD z filmem Karbala została dołączona książeczka, która zawiera krótkie wywiady z reżyserem i dowódcą obrony City Hall ppłk Grzegorzem Kaliciakiem, który pełnił funkcję konsultanta przy realizacji filmu, oraz Bartłomiejem Topą. Dowiadujemy się z nich m.in., że duża cześć zdjęć powstawała na terenie byłej fabryki FSO na Żeraniu w Warszawie, gdzie pieczołowicie odtworzono budynek City Hall. I tu niestety pojawia się zgrzyt, ponieważ na płycie nie zamieszczono żadnych dodatkowych materiałów, a akurat wątek scenografii aż prosił się o to, żeby poświecić mu trochę miejsca. Podobnie brakuje pogłębionych informacji na temat kontekstu całej operacji i zmowy milczenia na temat udziału w niej naszych żołnierzy, którą przełamały dopiero publikacje prasowe w 2008 r. (czyli 4 lata po bitwie!).

Karbala - okładka DVD
źródło: materiały prasowe

Zdjęcie główne: autor Robert Pałka

Co o tym sądzisz?

Zobacz w kinach

Znajdź najbliższe
Brak emisji w tym mieście

Zobacz pełen repertuar >

Zobacz w VOD

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Magdalena Cielecka

Magdalena Cielecka

ur. 1972, kończy 48 lat

Miles Teller

Miles Teller

ur. 1987, kończy 33 lat

Daniella Pineda

Daniella Pineda

ur. 1987, kończy 33 lat

Jack Falahee

Jack Falahee

ur. 1989, kończy 31 lat

Lili Taylor

Lili Taylor

ur. 1967, kończy 53 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV