Księga tęsknot doczeka się serialowej adaptacji - takie wieści napływają do nas z trwających w Cannes targów Mipcom. Za ekranizację cieszącej się olbrzymią popularnością, pozostającej przez wiele tygodni na szczycie listy bestsellerów New York Timesa i przetłumaczonej na 17 języków książki autorstwa Sue Monk Kidd będzie odpowiadać mające na swoim koncie m.in. Sisi niemieckie studio Story House Productions. Nadchodząca produkcja będzie anglojęzyczna, choć odpowiedzialni za nią chcą zatrudnić międzynarodową obsadę. Przewidziano 6 odcinków. 

O czym jest książka "Księga tęsknot"?

Akcja książkowej Księgi tęsknot rozgrywa się pomiędzy 16 a 60 rokiem naszej ery i przedstawia znane z Nowego Testamentu wydarzenia z kobiecej perspektywy. Główną bohaterką powieści jest Ana, młoda Żydówka, córka Heroda Antypasa; pełniona przez ojca funkcja i nauki ciotki wzbudzają w niej potrzebę nieustannej nauki i miłość do słowa. Protagonistka nosi w sobie poczucie niezgody na tradycyjny, oparty na religijnych nakazach i zakazach porządek społeczny, chcąc jednocześnie zgłębiać i przekazywać dalej historie innych kobiet.  Ana odmawia zawarcia zaaranżowanego małżeństwa ze starszym właścicielem ziemskim, co sprowadza na nią gniew jej ojca. Koniec końców z opresji ratuje ją tajemniczy nieznajomy, 20-kilkuletni, atrakcyjny fizycznie, inteligentny, opiekuńczy i pełny pasji mężczyzna. Nazywa się Jezus, pochodzi z Nazaretu i jest synem Józefa. Między bohaterami natychmiastowo tworzy się więź niepodobna do jakiejkolwiek innej - Ana ostatecznie zostaje żoną człowieka branego przez niektórych Żydów za Mesjasza.

"Aby być wówczas Żydem, trzeba było mieć żonę"

Księga tęsknot nie jest książką ani religijną, ani historyczną. Andreas Gutzeit, współzałożyciel Story House Productions, tak odnosi się do zawartego w niej przekazu:
Jezus był Żydem. Aby być wówczas Żydem, trzeba było mieć żonę. To zasadniczy argument, który wielu historyków wysuwa dziś na temat Jezusa, postaci historycznej. 
Gutzeit zauważa także, że w czasach Chrystusa działało wiele innych osób podających się za mesjaszy:
Jezusa wyróżniało to, że nie mówił: "Przychodzę, aby ocalić Żydów przed Rzymianami", ale raczej: "Przychodzę, aby was nauczyć o miłości". Nie ma nic złego w tym, że pisarze z naszej branży zakładają, że miłości się doświadcza. 

Wartości, które "należy przekazywać także dzisiaj"

Tak natomiast współzałożyciel studia odnosi się do postaci Any:
Ana mieszka w pałacu, ma dostęp do biblioteki i rzeczy, których nie ma posiada prawie żaden inny Żyd w Judei. I traci wszystko. Dalsza podróż uczy ją, że te materialne bogactwa nie są ważne. Idee, które rozwija podczas swojej wędrówki, są tymi samymi, które należy przekazywać dzisiaj: miłość do drugiego człowieka, współczucie, zrozumienie różnych perspektyw i ubóstwa. Leżą u podstaw każdej religii, są podstawowymi wartościami, które dzielimy jako ludzie. 
Gutzeit przedstawił na targach wstępny zarys scenariusza - obecnie szuka koproducentów. Chce on, by scenarzystami ostatecznej wersji historii byli ludzie, którzy są w stanie w pełni zrozumieć żydowską historię, "prawdopodobnie pochodzący z Izraela". 

Aktorzy, którzy wcielili się w Jezusa w filmach i serialach 

materiały prasowe
+14 więcej
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj