Widzieliśmy już telewizory, które do generowania dźwięku wykorzystują wibrujące panele zamiast tradycyjnych układów głośnikowych. Teraz LG Display przenosi tę technologię na nowy obszar: samochody. Firma ogłosiła rozwiązanie Thin Actuator Sound Solution, które według niej zapoczątkuje nową erę infotainmentu w pojazdach.
LG Display podaje, że ich rozwiązanie wykorzystuje technologię cienkiego przetwornika, generując dźwięki poprzez wibrowanie za panelami wyświetlaczy i różnych innych materiałów wewnątrz samochodu, aby umożliwić bogate, trójwymiarowe, wciągające doświadczenie dźwiękowe.
Wibrujący panel, opracowany wspólnie z nienazwaną globalną firmą audio, ma wymiary 150 mm x 90 mm, a jego grubość to jedynie 2,5 mm. Przy wadze 40 g, jest to około 30% wagi i 10% grubości konwencjonalnego głośnika samochodowego z cewką, membraną i magnesem.
Tak małe rozmiary oznaczają, że urządzenie może być instalowane w takich miejscach wewnątrz samochodu, jak deska rozdzielcza, podsufitka, słupki i zagłówki. LG Display promuje również ekologiczne cechy swojego rozwiązania – wyklucza stosowanie pierwiastków ziem rzadkich, takich jak neodym (Nd), które są zwykle używane w konwencjonalnych głośnikach.
Często zdarza się, że takie technologie są prototypowe i nie mają konkretnej daty premiery, ale LG Display twierdzi, że w pierwszej połowie przyszłego roku planuje skomercjalizować produkcję Thin Actuator Sound Solution dla samochodów, więc możemy zobaczyć to rozwiązanie w pojazdach komercyjnych wcześniej niż można by przypuszczać.
Firma przeprowadzi demonstrację swojej technologii na styczniowych targach CES 2023 w Las Vegas. Rozwiązanie Thin Actuator Sound Solution otrzymało już nagrodę Innovation Award (kategoria „In-Vehicle Entertainment & Safety”) przyznawaną przez Consumer Technology Association w uznaniu za oszczędność miejsca, innowacyjność projektu oraz wrażeń dźwiękowych i przyjazność dla środowiska.
W sierpniu firma LG zaprezentowała 97-calowy panel OLED, który tworzy „kinowy” dźwięk 5.1, wykorzystując umieszczony z tyłu cienkowarstwowy aktuator, który wprawia wyświetlacz w drgania. Ta sama technologia zastosowana została w świetnym telewizorze OLED Sony Master Series AG9.