Muhammad Ali (prawdziwe imię Cassius Clay Jr) został w weekend przyjęty do szpitala w Phoenix z powodu niewydolności oddechowej. Od lat chorował na Parkinsona. Zmarł wczoraj w szpitalu w wieku 74 lat.
Był on przede wszystkim jednym z najsłynniejszych sportowców w historii. Na koncie miał 61 walk - 56 wygrał (37 przez nokaut). Stał się szybko gwiazdą telewizji dzięki wyjątkowym wywiadom, które stawały się równie rozrywkowe jak jego walki.
W 1967 został pozbawiony swojego tytułu przez to, że został skazany na karę więzienia w zawieszeniu za odmowę powołania do służby wojskowej i wyjazdu na wojnę w Wietnamie. Udał się z tym do Sądu Najwyższego i wygrał. To wydarzenie było opowiedziane w filmie Muhammad Ali's Greatest Fight w reżyserii Stephena Frearsa.
Muhammad Ali był ważną postacią popkultury. Występował w różnych telewizyjnych programach specjalnych, serialach komediowych, kreskówkach, talk show, filmach, a nawet w komiksie DC, gdzie razem z Supermanem musiał ocalić Ziemię przed kosmitami. Jego legendarna walka z Foremanem była tematem nagrodzonego Oscarem filmu dokumentalnego z 1996 roku pod tytułem Kiedy byliśmy królami. Jego życie zostało opowiedziane w filmie biograficznym z 2001 roku Ali, gdzie w jego rolę wcielał się Will Smith (nominacja do Oscara za kreację). O bokserze tworzono też piosenki i pisano mnóstwo biograficznych książek.
Sam Muhammad Ali także był aktorem. W 1977 roku zagrał samego siebie w filmie biograficznym The Greatest, który opowiadał o jego karierze od olimpiady w 1960 roku. W 1978 roku zagrał główną rolę w filmie Freedom Road. Wcielił się w nim w Gideona Jacksona, byłego niewolnika żyjącego w XIX wieku, który został wybrany do senatu.
W 2002 roku Muhammad Ali otrzymał swoją gwiazdę na hollywoodzkiej Alei Gwiazdy. W czasie swojego życia był też filantropem i aktywistą.