Jak trudne było życie w brudnej i zimnej słowiańskiej chacie i czy to prawda, że w Polsce mamy wodne fortyfikacje obronne uważane za jedne z najciekawszych na świecie? Na tego rodzaju pytania odpowie Radosław Kotarski w nowym cyklu TVP2 „Podróże z historią”. Program będzie emitowany od 4 października w każdą niedzielę, o 10:55.
Radosław Kotarski, znany z internetowego programu popularnonaukowego „Polimaty”, zaprosi widzów w wyjątkową i pełną emocji podróż do miejsc zwykle nieznanych zwiedzającym, zakątków, gdzie każdy będzie mógł poczuć, jak wyglądało życie ludzi w dawnych epokach. Program zrealizowany został w duchu francuskiej szkoły historii „Annales”, skupiając się na codziennym życiu naszych przodków, ich emocjach i obowiązujących w przeszłości stosunkach społecznych, nie zaś na ogólnych wydarzeniach i datach, charakterystycznych dla szkolnych lekcji historii. W programie nie zabraknie zaskakujących eksperymentów i widowiskowych rekonstrukcji historycznych. Autorem, a zarazem gospodarzem 10-odcinkowej serii jest Radosław Kotarski – nazywany jednoosobową instytucją naukową, popularyzator wiedzy, który udowadnia, że nawet trudne zagadnienia można przedstawić w fascynującej formie. Jego programy w Internecie miały prawie 35 mln odsłon.
Odc. 1: Latarnie polskiego wybrzeża premiera
4 października, niedziela, godz. 10:55
Czy starożytny zawód latarnika ma znaczenie w świecie pełnym nowoczesnych technologii ułatwiającej żeglugę? Radosław Kotarski przekonuje się, że odpowiedź na to pytanie jest twierdząca! Wraz z widzami odkryje najciekawsze rozwiązania, które dawniej poprawiały bezpieczeństwo na morzu. Przeprowadzi również eksperyment, który porówna skuteczność działania średniowiecznej latarni morskiej z istniejącą obecnie. Poza tym, sprawdza jak trudne życie dawniej mieli i dzisiaj mają latarnicy. Okazuje się bowiem, że nie samotność może doskwierać im najbardziej, ale niezwykle surowe zasady pracy.
Odc. 2: Jak zostać husarzem? premiera
11 października, niedziela, godz. 10:40
W tym odcinku Radosław Kotarski, podróżuje do Zamku Gniew, gdzie spotyka jeźdźców kultywujących pamięć o husarii, niezwykle skutecznej formacji zbrojnej. Po zaznajomieniu się z teorią oraz po przeprowadzeniu treningu z kopią, koncerzem i szablą przystępuje do ostatecznego testu, w którym będzie musiał wykonać trudne, husarskie ewolucje. Poza tym rozprawia się z wieloma mitami na temat tej słynnej, polskiej jazdy i razem z widzami odkrywa prawdę.
Odc. 3: Na straży Gdańska premiera
18 października, niedziela, godz. 10:55
„Posiadanie Gdańska jest ważniejsze od wszystkich pieniędzy” – tak mawiał dawniej pruski książę, Karl August von Hardenberg. Historia pokazała, że nie pomylił się w tej ocenie ani trochę. Co jeszcze ciekawsze – aby bronić tego niezwykle ważnego miasta wybudowano jeden z najbardziej tajemniczych i najpiękniejszych obiektów obronnych w Europie – Twierdzę Wisłoujście. Jak wyglądało życie dawnego obrońcy Gdańska? Co jadł? Jak spędzał czas wolny? Radosław Kotarski jedzie na miejsce, aby odpowiedzieć na to pytanie i zrekonstruować dawne życie, jedzenie oraz sposoby obrony Gdańska. W tym celu uruchamia czynną armatę!
Odc. 4: U Tatarów premiera
25 października, niedziela, godz. 10:50
Nie trzeba przemierzyć tysięcy kilometrów i przeznaczyć tysięcy złotych na daleką podróż, aby znaleźć się w zupełnie innym świecie. Wystarczy odwiedzić polskich Tatarów mieszkających do dzisiaj na Podlasiu! Radosław Kotarski korzysta z tej rady i poznaje barwną kulturę, obyczaje i miejsce życia potomków Czyngis-chana obecnych w Polsce od kilkuset lat. Sprawdza jak wygląda ich codzienne życie, czym się zajmują i jak przechowują pamięć o przodkach. Ma również okazję ugotować niezwykle ciekawą potrawę!
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
⇓
⇓
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h