Historia skomplikowanej relacji słynnego amerykańskiego pisarza Thomasa Wolfe’a i jego wydawcy, Maksa Perkinsa, który odkrył dla świata takich literackich gigantów, jak F. Scott Fitzgerald i Ernest Hemingway. W roli Perkinsa – laureat Oscara Colin Firth, jego protegowanego, Thomasa Wolfe’a zagrał dwukrotnie nominowany do nagrody Akademii Jude Law. Partnerują im trzykrotnie nominowana do Oscara Laura Linney, nominowany do Złotego Globu Guy Pearce jako F. Scott Fitzgerald, dwukrotnie nominowany do Złotego Globu Dominic West jako Ernest Hemingway oraz laureatka Oscara Nicole Kidman. Genius powstał na podstawie nagrodzonej prestiżową The National Book Award biografii autorstwa Scotta Berga pt. Max Perkins: Editor of Genius. Zderzenie dwóch niezwykłych osobowości, bardzo różnych, a jednocześnie silnie na siebie oddziałujących. Kiedy pierwsza powieść Thomasa Wolfe’a (Law) trafiła do rąk Maksa Perkinsa (Firth), ten był już jednym z najbardziej uznanych wydawców swoich czasów. Opanowany i raczej introwertyczny Perkins był szczególnie dumny ze swojego literackiego odkrycia, choć Wolfe, ze swoim nieokiełznanym talentem i trudną do opanowania osobowością, nie ułatwiał mu życia. Niekonwencjonalna przyjaźń, jaka ich połączyła, odmieniła życie każdego z nich na zawsze. No url Geniusz stanowi kulminację niemal dwudziestoletnich starań scenarzysty Johna Logana, by przenieść historię Maxwella Perkinsa na ekran kinowy.
Od momentu, gdy po raz pierwszy przeczytałem książkę A. Scotta Berga, wiedziałem, że muszę opowiedzieć o tym człowieku wspomina Logan i dodaje: Opowiadanie historii, w której ważne role odgrywają Thomas Wolfe, F. Scott Fitzgerald i Ernest Hemingway, było dla mnie wyzwaniem. To w końcu ikony dwudziestowiecznej literatury amerykańskiej.
Gdy Logan zaczął rozmawiać ze Scottem Bergiem na temat projektu filmowego, zaoferował mu od razu kupienie praw do ekranizacji, co było bardzo nietypowe w branży filmowej.
Wydałem na to wszystkie pieniądze, które zarobiłem na ‘Męskiej grze’, ale wiedziałem, że było warto, wspomina Logan. John wyjaśnił mi, że nie chce, by jacyś goście ze studia mówili mu, w jaki sposób ma zrealizować ten projekt” wspomina A. Scott Berg. Pragnął omówić całość ze mną, bez angażowania w cały proces ludzi z zewnątrz. Przystałem na to, ponieważ wiedziałem, że mogę mu ufać.
Przez kolejne piętnaście lat Logan pozostawał wierny obietnicy złożonej Bergowi i spędził tysiące godzin na czytaniu listów Perkinsa oraz wyszukiwaniu wartościowych materiałów w jego temacie.
John nigdy nie przestał być wierny mojej książce, a jednocześnie poprowadził adaptację w wielu ciekawych kierunkach, uczynił ją swoją. Co chwilę musiał odkładać pracę, żeby napisać jakąś sztukę albo scenariusz do filmu o Jamesie Bondzie, ale nie stracił pasji do projektu, podkreśla Berg. Dzięki niemu wiedzieliśmy, że możemy sobie pozwolić na szukanie reżyserów, aktorów i producentów, którzy wzięliby z nami udział w tej nietypowej przygodzie.
Genius w kinach od 22 lipca
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj