Wydawnictwo Albatros zapowiedziało na 8 lutego wydanie zbioru opowiadań Daphne du Maurier, cenionej XX-wiecznej pisarki, której teksty doczekały się licznych ekranizacji. W książce Ptaki i inne opowiadania znajdziemy jej sześć utworów z pogranicza grozy i suspensu. Opowiadanie tytułowe, Ptaki, zostało zekranizowane przez Alfreda Hitchcocka. Film do dziś uznawany jest za jeden z najlepszych i najważniejszych thrillerów w historii kina. Pięć innych mrożących krew w żyłach historii z tego zbioru oddaje poczucie wyobcowania ludzkiej jednostki i kpi z przekonania o dominacji człowieka nad światem przyrody.

Daphne du Maurier - o autorce

Daphne du Maurier (ur. 1907 r., zm. 1989 r.), angielska pisarka, autorka popularnych powieści i opowiadań. Urodziła się w Londynie w artystycznej rodzinie. Jej ojciec, sir Gerald du Maurier, był aktorem i producentem, a dziadek, George du Maurier − pisarzem i rysownikiem. Pierwsza książka Daphne du Maurier pt. Dobry duch (The Loving Spirit) ukazała się w 1931 roku Jej najsłynniejsza powieść Rebeka należy do kanonu światowej literatury, na jej podstawie Alfred Hitchcock nakręcił oscarowy film o tym samym tytule. Opowiadanie du Maurier było również podstawą najbardziej znanego filmu Hitchcocka, Ptaki. W 1973 roku Nicolas Roeg, przeniósł na ekran jej opowiadanie Nie oglądaj się teraz. Mimo długoletniego małżeństwa z generałem Frederickiem Browningiem, z którym miała syna i dwie córki, du Maurier utrzymywała bliskie intymne relacje z kilkoma kobietami, m.in. z Gertrudą Lawrence, angielską aktorką, piosenkarką i tancerką. W 1969 roku została Damą Komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego. Zmarła w swoim domu w ukochanej Kornwalii, w której mieszkała przez większość życia.

Ptaki i inne opowiadania - opis i okładka książki

Źródło: Albatros
Górski raj Monte Verita obiecuje nieśmiertelność, ale za straszliwą cenę; zaniedbywana żona po śmierci nawiedza męża pod postacią jabłoni; piękna markiza, nieświadoma dramatycznych konsekwencji, wdaje się w romans z fotografem; randka z bileterką prowadzi z kina prosto na cmentarz; pewna dziwna rodzina skrywa przerażającą tajemnicę. W tych krótkich formach prozatorskich trudno o sceny przemocy czy akty okrucieństwa – to sugestywny nastrój i duszna atmosfera budują tu klimat niepokoju i grozy. Ptaki dowodzą niezbicie, że autorka jest prawdziwą wirtuozką wyobraźni.
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj