Jeszcze nigdy obrazy w podwyższonej rozdzielczości nie były tworzone w takiej rozdzielczości z tak dużą liczbą detali – stwierdziła Cynthia Rudin, główna badaczka odpowiedzialna za opracowanie algorytmu.
Ale PULSE nie działa dokładnie tak jak serialowa technologia, gdyż narzędzie wyspecjalizowano wyłącznie w rekonstruowaniu twarzy. Algorytm działa dwutorowo – najpierw w oparciu o technologię uczenia maszynowego generuje twarz w wysokiej rozdzielczości, a następnie ponownie obniża rozdzielczość i porównuje wynikowy obraz do wyjściowego. Proces przeskalowywania przeprowadzany jest do momentu, aż oba materiały niskiej jakości nie będą wyglądać identycznie, co będzie sygnałem, że twarz została prawidłowo przeskalowana.
Tyle teorii, ale jak narzędzie sprawdza się w praktyce? Najlepiej widać to na poniższej ilustracji, która prezentuje zdjęcia badaczy z Uniwersytetu Duke’a przed przetworzeniem, po rozpikselowaniu oraz po ponownym przeskalowaniu:
Trzeba przyznać, że w większości podejść PULSE poradził sobie z tym zadaniem więcej niż przyzwoicie. Naukowcy liczą na to, że ich algorytm sprawdzi się w medycynie, mikroskopii oraz w procesie obrazowania satelitarnego.
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
⇓
⇓
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj