Teleskop Jamesa Webba wykonał zdjęcie egzoplanety HIP 65426 b - to pierwsza tego typu fotografia w trakcie pracy kosmicznego obserwatorium.
Teleskop Webba wykonał pierwsze w bądź co bądź krótkiej historii swojej pracy bezpośrednie zdjęcie planety położonej poza Układem Słonecznym - uwiecznionym na fotografii obiektem jest odkryta w 2017 roku egzoplaneta HIP 65426 b, krążąca wokół gwiazdy o nazwie HIP 65426. Wiemy już, że HIP 65426 b jest nieposiadającym skalistej powierzchni gazowym gigantem o masie ok. 6-12 razy większej niż masa Jowisza.
Rzeczona egzoplaneta jest relatywnie młoda i liczy sobie zaledwie ok. 15-20 mln lat (dla porównania - planety w Układzie Słonecznym mają ok. 4,5 mld lat). Co więcej, jest ona położona ok. 100 razy dalej od swojej macierzystej gwiazdy niż Ziemia od Słońca i znajduje się w odległości 385 lat świetlnych od naszej planety.
Na zaprezentowanych przez NASA zdjęciach możemy zobaczyć obiekt sfotografowany przy wykorzystaniu instrumentów NIRCam oraz Miri za pomocą 4 różnych filtrów świetlnych: fioletowego, niebieskiego, żółtego i czerwonego. Tak prezentuje się HIP 65426 b:
fot. NASA/ESA/CSA/A. Carter (UCSC)/zespół ERS 1386 team/A. Pagan (STScI)
Sasha Hinkley, profesor fizyki i astronomii z brytyjskiego Uniwersytetu Exeter, tak komentuje powyższą fotografię Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba:
To przełomowy moment, nie tylko dla Webba, ale dla całej astronomii jako takiej.
Warto na koniec dodać, że wcześniej bezpośrednie zdjęcia egzoplanet wykonywał również Teleskop Hubble'a.
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
⇓
⇓
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h