Teleskop Jamesa Webba wykonał nowe zdjęcie, uwieczniając gromadę gwiazd M92. Wcześniej tej strukturze przyglądał się także Hubble.
Teleskop Webba 20 czerwca zeszłego roku w trakcie jednej ze swoich pierwszych obserwacji przez nieco ponad godzinę przyglądał się gromadzie kulistej Messier 92 (M92). NASA właśnie upubliczniła efekt tych badań w postaci nowego zdjęcia, które pokazuje nam zachwycającą swoim pięknem strukturę kosmiczną. Oddalona od naszej planety o ok. 26,7 tys. lat świetlnych, położona w gwiazdozbiorze Herkulesa i zbliżająca się z prędkością 112 km/s M92 to jedna z najjaśniejszych gromad kulistych na ziemskim niebie; odkryto ją już w 1777 roku - od tamtej pory ludzkość patrzyła na nią wielokrotnie, m.in. przez teleskop Hubble'a.
Nowe zdjęcie Webba zrobiono za pomocą instrumentu NIRCam. Było ono o tyle trudne do wykonania, że w skład M92 wchodzi przeszło 300 tys. gwiazd rozciągniętych na obszarze 100 lat świetlnych; naukowcy sprawujący pieczę nad JWST zdecydowali się rozdzielić dwa detektory długofalowe NIRCam, aby dzięki temu zakryć niezwykle intensywne światło w centrum struktury. Jego jasność wpłynęłaby na jakość obrazu w innych miejscach; to właśnie dlatego w środku nowej fotografii widzimy czarny pasek.
Badacze z programu Early Release Science, którzy nadzorowali obserwację obiektu, przypominają, że M92 jest jedną z najstarszych - jeśli nie najstarszą - gromad kulistych w Drodze Mlecznej. Niektóre z uchwyconych przez Webba gwiazd mogły więc powstać 12-13 mld lat temu; co więcej, JWST był w stanie zarejestrować najpowszechniejsze w przestrzeni kosmicznej, małe gwiazdy, nawet te o masie mniejszej niż 0,1 masy Słońca. Gdyby ktokolwiek z nas znalazł się na planecie ulokowanej w centrum M92, zobaczyłby fascynujące niebo - rozświetlone morzem gwiazd wielokrotnie jaśniejszych niż te, które mamy okazję oglądać na ziemskim niebie.
Spójrzcie sami (drugie zdjęcie przedstawia niewielki fragment M92, pochodzący z lewej dolnej części prawej połowy całej fotografii):
Teleskop Webba - zdjęcie gromady kulistej M92
fot. NASA/ESA/CSA/A. Pagan (STScI)/K. McQuinn
Alessandro Savino z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley tak skomentował nowe zdjęcie:
Gromady kuliste, takie jak właśnie M92, są niezwykle istotne dla naszego zrozumienia ewolucji gwiazd. Przez dziesięciolecia były dla naukowców głównym punktem odniesienia w próbie pojęcia, jak gwiazdy działają i jak się zmieniają. M92 to klasyczna gromada kulista - jest blisko nas i poznaliśmy ją naprawdę dobrze.
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
⇓
⇓
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h