Microsoft odświeży swój najważniejszy produkt, system operacyjny Windows. Jedenastka przeszła lifting graficzny i została przystosowana do ery urządzeń mobilnych.
Microsoftowi nie udało się utrzymać w tajemnicy swojego najnowszego dziecka, szczegóły na temat Windowa 11 wyciekły na długo przed oficjalną prezentacją oprogramowania. W sieci pojawił się nawet obraz wczesnej wersji oprogramowania, który pozwolił szerokiemu gronu odbiorców zapoznać się z tym, co zaoferuje nam jedenastka. Dopiero 24 czerwca podczas oficjalnej prezentacji mogliśmy dowiedzieć się, jak na nowy system zapatruje się Microsoft.
W oczy rzuca się przede wszystkim przeprojektowany, odświeżony interfejs z przezroczystymi oknami o zaokrąglonych rogach. Te szybko i sprawnie uporządkujemy za pośrednictwem funkcji Snap Layouts, automatyzującej proces rozmieszczania ich na jednym ekranie. W organizacji przestrzeni roboczej pomogą także w pełni konfigurowalne pulpity. Użytkownik może stworzyć kilka wersji tej głównej przestrzeni roboczej i zmieniać je w locie, bez zmiany konta użytkownika.
Korporacja zadbała także o jedną z najważniejszych funkcji czasów pandemii – komunikację online. Oprogramowanie Microsoft Teams zostało zintegrowane z nowym Windowsem, aby przyspieszyć i ułatwić łączenie się ze znajomymi. Nowa wersja Teamsów ma pełnić rolę uniwersalnego komunikatora tekstowego i filmowego.
Znacząco poprawiono także obsługę urządzeń mobilnych z dotykowym ekranem, np. komputerów z serii Surface Pro. Dodano klawiaturę ekranową podobną do tej, jaką znajdziemy w Androidzie oraz system notatek głosowych. Z rynku mobilnego zapożyczono także uwspółcześnione widżety, które mieliśmy już okazję poznać lata temu w Windowskie Visa. Teraz powrócą w nowej odsłonie i dzięki nim wyświetlimy na pulpicie nagłówki najważniejszych wiadomości, kalendarz czy prognozę pogody.
Zgodnie z zapowiedzią Microsoft poprawił także gamingowe możliwości nowego Windowsa. W tym celu dodano funkcję Auto HDR poprawiającą kolory pecetowych tytułów i zintegrowano odświeżonego Game Passa ze środowiskiem Windowsa. Ogromną przemianę przeszedł również Microsoft Store. Nie tylko pozwoli deweloperom korzystać z autorskich systemów płatności bez dzielenia się prowizją, umożliwi również instalowanie Androidowych aplikacji bezpośrednio w Windowsie za pośrednictwem sklepu Amazon Android. Ponadto Microsoft zarzeka się, że znacząco usprawniono proces aktualizacji systemu. W jedenastce łatki mają ważyć aż o 40% mniej niż w przypadku analogicznych aktualizacji dla poprzedniej wersji oprogramowania.
Niestety, na razie nie wiemy, kiedy nowy Windows zadebiutuje na rynku, Microsoft poinformował jedynie, że trafi do dystrybucji w tym roku. A posiadacze dziesiątki będą mogli zaktualizować swój system do nowej wersji za darmo, o ile komputer przejdzie proces weryfikacji za pośrednictwem aplikacji PC Health Check.
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
⇓
⇓
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h