Nowością tegorocznego Festiwalu będzie sekcja poświęcona polskim zapomnianym filmom science-fiction: "Zagubione w przestrzeni - polskie zapomniane filmy science-fiction".
W czterech blokach programowych zaprezentowanych zostanie 11 filmów krótko- i średniometrażowych z przełomu lat 60. i 70., mało znanych perełek gatunku, które mogą stanowić świetną szkołę formy dla młodych twórców i rozrywkę dla wszystkich miłośników kina gatunku. - Dzięki wieloletniej współpracy z TVP Kultura i profesorem Markiem Hendrykowskim zorientowałem się, jak nieprzebrane skarby mieści archiwum TVP. Dlatego w tym roku Tomek Kolankiewicz z działu filmowego TVP Kultura przygotował dla nas przegląd filmów, które zna najwyżej garstka widzów: historie o kosmitach, transferach osobowości i zmniejszaniu ludzi w plugawych eksperymentach. Telewizyjna forma pozwalała na więcej luzu, wiele z tych filmów ma konstrukcję krótkiej anegdoty. Przez to często zupełnie się nie zestarzały i pozwalają dziś odkryć nieznaną twarz poważnych twórców. Sądzę, że dla wielu widzów będzie to kluczowe odkrycie tego festiwalu. – tłumaczy Michał Chaciński, dyrektor artystyczny Festiwalu.
W sekcji science-fiction znalazły się trzy filmy Janusza Majewskiego: "Docent H","Pierwszy pawilon", opowiadające o szalonych naukowcach, którzy przeprowadzają eksperymenty na ludziach, starając się stworzyć lepszy świat oraz "Awatar, czyli zamiana dusz", adaptacja XIX -wiecznego opowiadania Teofila Gautiera i jeden z najciekawszych telewizyjnych średniometrażowych filmów kostiumowych. W programie znalazła się również nowele filmowa Andrzeja Wajdy "Przekładaniec", zrealizowana na kanwie opowiadania "Czy Pan istnieje, Mr. Jones?" Stanisława Lema i wg jego scenariusza, opowiadającą perypetie duetu rajdowego braci Fox i przeprowadzonych na nich operacji transplantologicznych. Film uznawany często za największe osiągnięcie polskiego kina fantastycznego. Kolejne dwa filmy, także na podstawie opowiadań Stanisława Lema, to "Profesor Zazul" i "Przyjaciel" duetu reżysersko-operatorskiego Marek Nowicki - Jerzy Stawicki. W programie znalazły się także dwa filmy Janusza Kubika "Gdzie jesteś Luizo" oraz "Biohazard","Gubernator" Stanisława Kokesza, "Poprzez piąty wymiar" Marka T. Nowakowskiego i "Stacja bezsenność" w reżyserii Piotra Wojciechowskiego.
38. Gdynia - Festiwal Filmowy, odbędzie się w dniach 9-14 września w nowo wyremontowanym gmachu Teatru Muzycznego, Multikinie, Klubie Filmowym, Muzeum Miasta Gdyni oraz na Plaży Miejskiej.