Zapomniane polskie SF na festiwalu w Gdyni
Podczas 38. Festiwalu Filmowego w Gdyni jedna z sekcji będzie poświęcona filmom z gatunku science fiction.
Podczas 38. Festiwalu Filmowego w Gdyni jedna z sekcji będzie poświęcona filmom z gatunku science fiction.

Nowością tegorocznego Festiwalu będzie sekcja poświęcona polskim zapomnianym filmom science-fiction: "Zagubione w przestrzeni - polskie zapomniane filmy science-fiction".
W czterech blokach programowych zaprezentowanych zostanie 11 filmów krótko- i średniometrażowych z przełomu lat 60. i 70., mało znanych perełek gatunku, które mogą stanowić świetną szkołę formy dla młodych twórców i rozrywkę dla wszystkich miłośników kina gatunku. - Dzięki wieloletniej współpracy z TVP Kultura i profesorem Markiem Hendrykowskim zorientowałem się, jak nieprzebrane skarby mieści archiwum TVP. Dlatego w tym roku Tomek Kolankiewicz z działu filmowego TVP Kultura przygotował dla nas przegląd filmów, które zna najwyżej garstka widzów: historie o kosmitach, transferach osobowości i zmniejszaniu ludzi w plugawych eksperymentach. Telewizyjna forma pozwalała na więcej luzu, wiele z tych filmów ma konstrukcję krótkiej anegdoty. Przez to często zupełnie się nie zestarzały i pozwalają dziś odkryć nieznaną twarz poważnych twórców. Sądzę, że dla wielu widzów będzie to kluczowe odkrycie tego festiwalu. – tłumaczy Michał Chaciński, dyrektor artystyczny Festiwalu.
W sekcji science-fiction znalazły się trzy filmy Janusza Majewskiego: "Docent H","Pierwszy pawilon", opowiadające o szalonych naukowcach, którzy przeprowadzają eksperymenty na ludziach, starając się stworzyć lepszy świat oraz "Awatar, czyli zamiana dusz", adaptacja XIX -wiecznego opowiadania Teofila Gautiera i jeden z najciekawszych telewizyjnych średniometrażowych filmów kostiumowych. W programie znalazła się również nowele filmowa Andrzeja Wajdy "Przekładaniec", zrealizowana na kanwie opowiadania "Czy Pan istnieje, Mr. Jones?" Stanisława Lema i wg jego scenariusza, opowiadającą perypetie duetu rajdowego braci Fox i przeprowadzonych na nich operacji transplantologicznych. Film uznawany często za największe osiągnięcie polskiego kina fantastycznego. Kolejne dwa filmy, także na podstawie opowiadań Stanisława Lema, to "Profesor Zazul" i "Przyjaciel" duetu reżysersko-operatorskiego Marek Nowicki - Jerzy Stawicki. W programie znalazły się także dwa filmy Janusza Kubika "Gdzie jesteś Luizo" oraz "Biohazard","Gubernator" Stanisława Kokesza, "Poprzez piąty wymiar" Marka T. Nowakowskiego i "Stacja bezsenność" w reżyserii Piotra Wojciechowskiego.
38. Gdynia - Festiwal Filmowy, odbędzie się w dniach 9-14 września w nowo wyremontowanym gmachu Teatru Muzycznego, Multikinie, Klubie Filmowym, Muzeum Miasta Gdyni oraz na Plaży Miejskiej.
Źródło: informacja prasowa



naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1985, kończy 40 lat
ur. 1970, kończy 55 lat
ur. 1987, kończy 38 lat
ur. 1975, kończy 50 lat
ur. 1975, kończy 50 lat

