Zegar światowy zawiera 1440 mikrohistorii, które rozgrywają się na całym świecie w ciągu jednej minuty. Książka zainspirowana jest fikcyjną recenzją Stanisława Lema "Jedna minuta", zamieszczoną w zbiorze o znaczącym tytule "Biblioteka XXI wieku", oraz "Chronostychem na 1998 rok" ("Chronogram for 1998") Harry'ego Mathewsa. Opisując "Jedną minutę" w 1982 roku, Lem zaznaczył, że jest to stuprocentowy bestseller i że gdyby ta książka nie powstała, należałoby ją wymyślić. Opisana przez polskiego autora SF ponad trzydzieści lat temu książka ujrzała światło dzienne w 2013 roku w USA.

[image-browser playlist="581638" suggest=""]

Oparty na pomyśle Lema Zegar światowy Nicka Montforta skupia się na industrialnym podejściu do czasu, opowiadając o banalności doświadczanej przez ludzi na całym globie. Tekst został wygenerowany w Pythonie na bazie kodu, przy użyciu zewnętrznej aplikacji ze strefami czasowymi. Zegar światowy to książka-eksperyment, i podobnie eksperymentalne okazało się tłumaczenie kodu oraz generowanie polskiej wersji w Pythonie, czego podjął się Piotr Marecki.

Premiera książki odbędzie się w trakcie festiwalu Ha!wangarda 2014 (2-4 października w Krakowie).

Nick Montfort to profesor w Massachusetts Institute of Technology, twórca, krytyk i teoretyk mediów cyfrowych. Jego zainteresowania badawcze sytuują się na skrzyżowaniu informatyki i praktyk literackich. Jest autorem i programistą fikcji interaktywnej, generatorów poezji i innych maszyn literackich oraz książek: "Twisty Little Passages: An Approach to Interactive Fiction" (2009), "Racing the Beam: The Atari Video Computer System" (2005), a także redaktorem antologii "New Media Reader" (2005). 

To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj