Gdy przyjrzymy się ostatnim dekadom w kinie, możemy zauważyć pewną prawidłowość: co kilka lub kilkanaście lat pojawia się smok, który zapada w pamięć dzięki swojej nietuzinkowej kreacji. W naszym zestawieniu zdecydowana większość przedstawicieli smoczego gatunku to postacie inteligentne, czasem gadatliwie, potężne i budzące respekt. Wbrew pozorom w kinie było wiele smoków godnych uwagi i zapamiętania, ale te poniższe bezapelacyjnie zasłużyły na swoje miejsce w zestawieniu.

Oto lista siedmiu najpopularniejszych smoków kina (w kolejności losowej).

1. Smok Złoty z filmu Wiedźmin

Niektóre smoki znane są z imponującego wyglądu lub ciętego dowcipu, ale ten przedstawiciel zapamiętany zostanie jako synonim słabego efektu specjalnego. Niesławny Smok Złoty to dla polskiego widza prawdopodobnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych potworów ziejących ogniem, który poprzez swoją filmową prezencję szturmem wdarł się do naszej pamięci.

2. Rogogon Węgierski z filmu Harry Potter i Czara ognia

Agresywny i zwinny przedstawiciel gatunku, z którym musiał mierzyć się Harry Potter. Bez wątpienia jeden z najniebezpieczniejszych smoków w naszym zestawieniu. Przykład na to, że komputerowo generowany smok może wyglądać imponująco. Jest to jeden z dwóch okazów w naszym zestawieniu stworzony w całości przez Industrial Light and Magic.

3. Saphira z filmu Eragon

Za reżyserię nieudanej produkcji fantasy odpowiadał debiutant, który wcześniej był specem od efektów specjalnych. Dlatego też nie jest zaskoczeniem, że jedynym naprawdę dopracowanym elementem opowieści była smoczyca imieniem Saphira, w którą wcieliła się Rachel Weisz. Sam reżyser opowiadał, że najbardziej skupił się na tej postaci. To smok piękny, łagodny, a zarazem waleczny oraz inteligentny. Był efektem współpracy firm ILM i Weta Digital.

4.  Vermithrax Pejorative z filmu Pogromca smoków z 1981 roku

Industrial Light and Magic to firma, która głównie dzięki "Gwiezdnym Wojnom" w latach 80. dokonywała rewolucji efektów specjalnych. W Pogromcy smoków spece od wizualnych fajerwerków zbudowali ogromną makietę smoka, którą potem animowali za pomocą animatroniki. Jeden z najbardziej przełomowych efektów specjalnych z tamtych lat został wyróżniony nominacją do Oscara. Vermithrax to imponujący przykład smoczej potęgi, który na tle swoich komputerowych odpowiedników jest wyjątkowy, a jednocześnie wystąpił w jednym z najbardziej kontrowersyjnych filmów w historii studia Disneya. Vermithrax jest uznawany za najlepszego smoka w historii kina przez takie osobistości, jak George R.R. Martin oraz Guillermo del Toro.

5. Mushu z filmu animowanego Mulan

Najbardziej gadatliwy i nietypowy smok w naszym zestawieniu, zagrany przez Eddiego Murphy'ego. Przykład gatunku smoka w wersji miniaturowej, pochodzącego z Chin. Mushu przez lata stał się postacią, którą albo się kocha, albo nienawidzi. Ja zdecydowanie należę do tej pierwszej grupy.

6. Draco z filmu Ostatni smok

Jeden z najlepszych smoków w historii kina, który prezentuje połączenie efektów praktycznych z komputerowymi. Sean Connery jako Draco stworzył kreację wyjątkową, która pokazuje nam smoka w zupełnie innym świetle. Postać inteligentna, dobra, emocjonalna i - kiedy trzeba - odważna. Dowodem na to, że Draco "się udał", jest niezwykle wzruszająca końcówka, podczas której płakali nawet najtwardsi.

7. Szczerbatek z filmu Jak wytresować smoka

Najbardziej uroczy smok w naszym zestawieniu, który dodatkowo obdarzony jest ciętym dowcipem i wyjątkową osobowością. Chociaż nie mówi ani słowa, jego gesty i zachowanie wzbudza wiele sympatii oraz tyleż samo emocji. Czy jakikolwiek smoczy plebiscyt mógłby odbyć się bez najmłodszego z filmowych smoków?

To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj