Komediodramat to gatunek specyficzny, w którym równowaga pomiędzy humorem a dramaturgią stanowi klucz do sukcesu. W naszym zestawieniu prezentujemy przedstawicieli gatunku z ostatnich czternastu lat, którzy zapewniają rozrywkę lekką i luźną.
Oto siedem komediodramatów (w kolejności losowej).
Jeśli chce się tworzyć podobne rankingi, nie może w nich zabraknąć tytułu sztandarowego dla tego gatunku. Produkcja Marca Cherry'ego była promowana jako serial dla kobiet, a w praktyce okazała się wyśmienitą mieszanką obyczajowych perypetii z pokaźną dawką dobrego humoru dla każdego. Serial wyróżniał się sympatycznymi bohaterkami, które w lekkim tonie potrafiły jednocześnie bawić i wzruszać.
Śmiało można powiedzieć, że seriale w stylu Gotowych na wszystko to coś, w czym Marc Cherry czuje się jak ryba w wodzie, a Devious Maids prezentuje podobny do nich koncept. Akcja skupia się na intrydze kryminalnej, z którą związane są wzbudzające sympatię bohaterki, a wszystko okraszone jest sporą dawką humoru. Nadzwyczajnie wychodzi też sarkastyczne piętnowanie zachowań najbogatszych Amerykanów. W głównej roli Ana Ortiz, która występuje także w innym serialu z tego zestawienia - Brzyduli Betty.
To prawdopodobnie jeden z tych komediodramatów, które mogą stawać w szranki z Gotowymi na wszystko o miano najlepszego i najpopularniejszego, jednakże produkcja stacji HBO przypadła do gustu głównie kobietom, które mogą identyfikować się ze zwariowanymi bohaterkami i ich dylematami. Humoru i wzruszeń nie brakuje.
"Luzaki i kujony"
Jeden z najbardziej niedocenianych seriali gatunku, który pojawił się na antenie nieodpowiedniej stacji telewizyjnej. Judd Apatow i Paul Feig stworzyli produkcję wyjątkową, która dziś ma status kultowy. Panowie zdecydowali się wykreować coś, co nazwali "Anty-Jeziorem marzeń", czyli serial o młodzieży pokazujący życie realistycznie i prawdziwie. Nie brak było humoru nieopartego na czerstwych żartach czy kloacznych gagach. Zdecydowanie najpoważniejsza z wymienianych przez nas propozycji, w której możemy zobaczyć wiele nazwisk znanych z kina.
Jeśli serial bazuje na kolumbijskiej telenoweli, nie oznacza to od razu, że dostaniemy coś mało strawnego. Silvio Horta stworzył projekt wyjątkowy, którego popularność jest niepodważalna. Dobra historia, sympatyczna główna bohaterka i pokaźna dawka humoru dały w efekcie coś, co można uznać za modelowy przykład komediodramatu. Format stał się tak popularny, że w wielu krajach tworzono lokalne wersje - m.in. w Polsce.
Produkcja Josha Schwartza i Chrisa Fedaka to prawdopodobnie najluźniejszy przykład komediodramatu, który jednocześnie był prawdziwą gatunkową mieszanką. Nie brak tutaj akcji, science fiction, a nawet szczypty horroru oraz, oczywiście, świetnych bohaterów na czele z Sarah graną przez Yvonne Strahovski. Odpowiednie wyważenie wątków sprawiło, że dramaturgia odgrywała swoją rolę równie dobrze co komedia.
Przykład dość sarkastycznego podejścia do opowiadania historii, która naśmiewa się z branży telewizyjnej. Twórcy pokazują absurdy tworzenia seriali, opierając się na własnych doświadczenia i ubierając całość w szaty bardzo zrównoważonego komediodramatu. Odcinki czasem są poważne, a czasem takie, że można śmiać się do łez. Na wyróżnienie zasługuje Matt LeBlanc i jego spory dystans do samego siebie.
Serial Pokojówki z Beverly Hills w Polsce zadebiutuje 16 lutego 2014 roku na antenie stacji FOX. Emisja pierwszego odcinka o godzinie 22:00.