25 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. Z tej okazji platforma Arte.tv udostępnia cykl filmów dokumentalnych i reportaży o łamaniu praw kobiet w Polsce i na świecie. Twórcy poruszają temat szeroko pojętej przemocy - psychicznej, fizycznej i seksualnej. Pokazują wielkie tragedie, rewolucyjne władczynie i zwycięstwa nowego pokolenia feministek, które nie chcą słyszeć o kompromisach. Wszystkie produkcje są dostępne bezpłatnie. Zobaczcie sami, jak kobiety walczą o wolność i sprawiedliwość. 

Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet - filmy na Arte.tv

POLKI WALCZĄ O PRAWO DO ABORCJI

Postanowienie Trybunału Konstytucyjnego, zaostrzające prawo aborcyjne, wywołało szereg protestów w Polsce. Skrzywdziło takie osoby jak Inga, której płód został poważnie uszkodzony. Kobieta musiała wyjechać za granicę, by dokonać aborcji. "Obrońcy życia" wciąż jednak prowadzą kampanię, by przepisy stały się jeszcze surowsze. 

#SZMATA

Według Europejskiego Lobby Kobiet w 2017 roku kobiety były narażone na nękanie w sieci i w mediach społecznościowych 27 razy częściej niż mężczyźni. Dwie dziennikarki zebrały zeznania kilkunastu kobiet, które jak one doświadczyły nękania w Internecie. Twórcy dokumentu zagłębiają się w socjologiczne i prawne aspekty cyberprzemocy.

NA ZŁE I GORSZE

Produkcja przybliża problem kobietobójstwa i tragedii dziejących się za zamkniętymi drzwiami, gdy mężowie czy partnerzy stają się oprawcami. Dokument pokazuje też "niewidzialne" ofiary tego współczesnego dramatu - dzieci. Poznajcie historie Sindy, Dorothée i Michele. 

MEKSYK: CZARNY BLOK, FEMINISTYCZNA
REWOLUCJA

To film o nowym pokoleniu meksykańskich feministek, które nie potrafią zapomnieć o swoich krzywdach. Nie chcą słyszeć o kompromisach i żądają, by wreszcie zaczęto szanować ich prawa. Walczą między innymi z przemocą seksualną i brakiem kar dla oprawców.

MALAWI: WALKA Z MAŁŻEŃSTWAMI DZIECI

Theresa Kachindamoto to rewolucyjna władczyni, która jako pierwsza zakazała małżeństw dzieci. Kobieta pragnie działać na rzecz praw dziewcząt - między innymi  umożliwić im dostęp do edukacji.

MUZUŁMANKA I FEMINISTKA?

Dla wielu osób feminizm i nowoczesność są sprzeczne z islamem. Poznajcie punkty widzenia różnych kobiet. 
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj