Colin Firth fascynował się aktorstwem już jako dziecko. Występował w szkolnych przedstawieniach i jako nastolatek zdecydował, że z aktorstwem pragnie związać swoją przyszłość. W 1980 roku został przyjęty do londyńskiego Drama Centre, a po trzech latach zadebiutował w brytyjskim dramacie historycznym Inny kraj Marka Kanievska. W młodości grywał zarówno na deskach teatru, w filmach, jak i w telewizji. Rola w Tumbletown telewizji BBC przyniosła młodemu Firthowi pierwszą nominację do BAFTA. W ciągu swojej kariery wielokrotnie zaprezentował swą wszechstronność. Odnajduje się zarówno w kameralnych dramatach, filmach wojennych, komediach, jak i musicalach. Colin Firth został doceniony za swoje umiejętności aktorskie Oscarem, Złotym Globem, nagrodami BAFTA i Pucharem Volpiego. Filmowymi kreacjami zyskał nie tylko uznanie krytyków, lecz przede wszystkim ogromną sympatię widzów, a w styczniu 2011 roku odsłonił swą gwiazdę na Hollywood Walk of Fame. Teraz brytyjski aktor skończył 60 lat, a my z tej okazji przypominamy warte obejrzenia filmy, w których mogliśmy podziwiać jego talent.

Miesiąc na wsi (1987)

Film Pata O'Connora jest adaptacją powieści Josepha Lloyda Carra. Opowiada o tym, jak dwóch weteranów I wojny światowej usiłuje poradzić sobie z powracającymi wojennymi wspomnieniami. Obaj oddają się pracy w małym angielskim miasteczku – Tom odnawia średniowieczny kościelny fresk, a Charles prowadzi wykopaliska archeologiczne. Wkrótce jeden z nich zakochuje się w żonie pastora. Świetne role Colina Firtha i Kennetha Branagha.

Apartament zero (1988)

Głównym bohaterem filmu Martina Donovana jest grany przez Colina Firtha samotnik - Anglik o imieniu Adrian. Z uwagi na finanse, decyduje się on na przyjęcie współlokatora do swego mieszkania w Buenos Aires. Relacja mieszkających pod jednym dachem mężczyzn się rozwija, a Adrian zaczyna podejrzewać, że współlokator jest seryjnym mordercą… Colin Firth świetnie sprawdził się w wymagającej i mrocznej roli.

Valmont (1989)

Valmont to dramat kostiumowy w reżyserii Miloša Formana na podstawie powieści Niebezpieczne związki Pierre’a Choderlosa de Laclos. Colin Firth wcielił się w tytułową rolę hrabiego, który na polecenie swej byłej kochanki Markizy de Merteuil uwodzi młodą Cecile de Volange. Dziewczyna jest bowiem nową narzeczoną niewiernego ukochanego żadnej zemsty Markizy. Colin Firth również widzów czaruje swym urokiem.

Duma i uprzedzenie (1995)

Kolejne dzieło, będące adaptacją brytyjskiej powieści, w którym podziwiać mogliśmy Colina Firtha, oraz jego kolejny film kostiumowy. Rola w miniserialu w reżyserii Simona Langtona przyniosła aktorowi kolejną nominację do nagrody BAFTA. W ekranizacji powieści Jane Austen Colin Firth wcielił się w rolę wyniosłego i bogatego pana Darcy.  

Angielski pacjent (1996)

Ekranizacja powieści Michaela Ondaatje przedstawia historię ciężko rannego pilota, który trafia pod opiekę kanadyjskiej pielęgniarki po tym, jak jego samolot zestrzelono nad Saharą. Stopniowo wspomnienia mężczyzny powracają. Film otrzymał dziewięć Oscarów, a reżyser Anthony Minghella zaangażował do swej produkcji rewelacyjną obsadę. W angielskim pacjencie wystąpili Ralph Fiennes, Juliette Binoche, Willem Dafoe, Kristin Scott Thomas oraz oczywiście Colin Firth.

Zakochany Szekspir (1998)

Bohaterem filmu Johna Maddena jest nie kto inny, jak William Szekspir właśnie. Młody dramaturg przeżywa kryzys twórczy. Poznaje jednak zafascynowaną nim Violę de Lesseps, która w męskim przebraniu dostaje się do trupy aktorskiej, i wikła się z nią w romans. Ta znajomość sprawia, że artysta pisze jedną ze swych najbardziej znanych sztuk. W głównych rolach wystąpili Joseph Fiennes oraz Gwyneth Paltrow. Zakochany Szekspir nominowany był do 13 Oscarów i zgarnął siedem z nich.
Strony:
  • 1 (current)
  • 2
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj