Denis Villeneuve to świeża krew w Hollywood, który wcześniej zdobył uznanie "Pogorzeliskiem". Jego thriller Labirynt zbiera na całym świecie świetne recenzje (w tym na Hatak.pl) i jest typowany jako kandydat do ważnych nagród branży filmowej. Porusza on tematykę moralności - tego, jak daleko człowiek potrafi się posunąć, by uratować bliską osobę. Villeneuve zalicza same komplementy za oszałamiającą reżyserię, w której nie brak wyczucia, umiaru i fantastycznego prowadzenia aktorów. Hugh Jackman i Jake Gyllenhaal dają z siebie bardzo wiele. Mamy świeżość, znakomitą atmosferę, napięcie i emocje. W krytycznych opiniach recenzenci zarzucają reżyserowi, że w pewnych momentach przesadza oraz że historia nie przemówi do każdego.
[info]
Bohaterem jest Keller Dover (Jackman), który staje przed koszmarem każdego rodzica. Jego sześcioletnia córka Anna znika razem ze swoją przyjaciółką Joy. Z każdą minutą narasta panika. Jedynym tropem jest kamper, który wcześniej był zaparkowany na ulicy. Śledztwem dowodzi detektyw Loki (Gyllenhaal), który dokonuje aresztowania kierowcy, Alexa Jonesa (Paul Dano), ale z powodu braku dowodów musi go wypuścić. Dover decyduje się na ostateczny krok zdesperowanego ojca. Zrobi wszystko, aby odnaleźć dziewczynki.
[/info]
Metallica Through the Never to wielkie kinowe widowisko, gdyż filmem tego nazwać nie można. Szczątkowe elementy fabularne za wiele do produkcji nie wnoszą i równie dobrze mogłoby ich nie być, gdyż są jedynie częścią wizualnego splendoru. Krytycy chwalą oszałamiający wizualnie efektowny spektakl, w którym Metallica pokazuje klasę. Jest to tak naprawdę koncert Metalliki, którego oprawa w kinie w 3D prezentuje się tak okazale, że każdy fan wyjdzie zadowolony. W negatywnych komentarzach znajdujemy tak naprawdę jeden zarzut - to film tylko dla fanów zespołu.
[info] Podczas realizowanego z ogromnym rozmachem koncertu grupy Metallica, młody członek ekipy koncertowej Trip (Dane DeHaan) dostaje zlecenie odebrania niezwykle ważnej przesyłki. Rutynowe z pozoru zadanie przeradza się w groźną, surrealistyczną odyseję, którą muzycznie ilustruje Metallica, wykonując na żywo swoje ikoniczne utwory. Zdeterminowany, by dostarczyć przesyłkę, i zdany wyłącznie na siebie, Trip pokonuje opustoszałe ulice miasta. [/info]
I na koniec polski kandydat do Oscara, czyli Wałęsa. Człowiek z nadziei Andrzeja Wajdy. Film miał już kilka pokazów, po których zbierał pochlebne recenzje. Na świecie i w Polsce w superlatywach wszyscy wypowiadają się o Robercie Więckiewiczu w roli Lecha Wałęsy. Mówi się, że to kreacja na najwyższym światowym poziomie - czyżby Więckiewicz miał powalczyć o nominacje do Oscara? Dobre słowa kierowane są także w stronę Agnieszki Grochowskiej, która gra Danutę Wałęsę. Sam film opowiada o życiu prezydenta i ma za zadanie przedstawić najważniejsze fakty historyczne w sposób jak najbardziej rzetelny. Na razie krytycy mówią, że wygląda to dobrze, a i emocji nie brakuje.
[info] W filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei" Andrzej Wajda odważnie łączy epokowe wydarzenia z tym, co prywatne, wręcz intymne. Przedstawia historię wielkich przemian, która przetoczyła się nie tylko przez zebrania partyjne, wiece i Okrągły Stół, ale także przez jedno z mieszkań na gdańskim osiedlu z wielkiej płyty. Podglądając rodzinne życie Lecha Wałęsy, Wajda próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności człowieka w charyzmatycznego przywódcę. [/info]