Duchy w kinie to temat, o którym można pisać książki. Bardzo rozbudowany, z wieloma ciekawymi pomysłami i rozwiązaniami. Ja Wam przybliżę przekrojowo, jak przedstawiane są duchy w filmach. Przyjrzyjmy się zatem, z jakimi duchami mamy do czynienia. Jakie rodzaje byście jeszcze wyróżnili?

Urocze duszki

Nie wszystkie duchy muszą być straszne, przerażające i budzące jedynie grozy. Są takie duszki, które po prostu chcą się zaprzyjaźnić. Najlepszym przykładem jest kultowy Casper, który powstał w latach 30. XX wieku. Najpierw w książeczkach dla dzieci, a potem podbijał świat we własnej kreskówce. Samotny, przyjazny i otwarty do ludzi. Dobrze zostało to też ukazane w filmie familijnym Casper. Zawsze uważałem, że Slimer z serii Pogromcy duchów jest bardzo podobny do Caspra. Po prostu jest brzydszy i ma większy apetyt. Nie przypadkiem też w serialu animowanym o przygodach pogromców został czymś w rodzaju maskotki bohaterów. Zaliczyłbym tutaj też duchy z serii Harry Potter, które przeważnie są na swój sposób urocze w swoich poczynaniach. No id

Przyjazne duchy

Traktuję to jako osobną kategorię obok wspomnianych uroczych. Takie duchy można znaleźć w wielu filmach, które odchodzą od stylistyki grozy. Choćby w hicie Beetle Juice, komedii Ghost Dad i oczywiście w Ghost. Ten ostatni film szczególnie pokazuje ducha w innym świetle. Jako zwykłego dobrego człowieka, który chce załatwić sprawę i osiągnąć wieczny spokój. Na swojej drodze natrafia na różne inne zjawy, niekoniecznie przyjazne. W filmie The Frighteners też można spotkać pełną gamę takich postaci.

Azjatyckie zjawy

W tym przypadku najczęściej mamy do czynienia z duchami z kina japońskiego. Tamta kultura ma zupełnie inne spojrzenie na tego typu postaci. I dzięki temu azjatyckie filmy są dla nas często tak inne, bardziej przerażające i niepokojące. Niby te duchy wyglądają bardziej jak ludzie, ale mają w sobie coś z demonów. Oczywiście najlepszych przykładów jest cała seria Ring oraz Klątwa. Jednocześnie mamy też nagrodzonego Oscarem anime Sen to Chihiro no kamikakushi, które pokazuje rozmaite zjawy wszelkich kształtów i rozmiarów. I nie zawsze groźne.

Duchy zwana Poltergeistami

Jeden z najpopularniejszych duchów z horrorów, który jest tzw. hałaśliwym duchem. Straszy ludzi w domach poprzez wytwarzanie dźwięków, trzasków i tym podobnych zjawisk. To przede wszystkim klasyk gatunku Poltergeist i jego kontynuacje.

Duchy w starych domach dręczące ludzi

Domy to nie tylko miejsce dla Poltergeistów. Mamy pełno horrorów o różnych zjawach, które dla rozmaite sposoby torturowały i zabijały ludzi. W ostatnich latach tego typu zjawiska są dość powszechne w kinie. Wystarczy wspomnieć dwie popularne serie: Obecność oraz Naznaczony.

Obrzydliwe duchy

Często to też wszelkie zjawy w filmach mają w pewien sposób straszyć nie swoją obecnością, ale wyglądem. Tym jak są przerażające, potworne i często również obrzydliwe. W pamięci mam tutaj niektóre duchy z serii Pogromcy duchów czy z ostatnich lat film Crimson Peak. W tym ostatnim szczególnie imponuje realizm tworzenia praktycznymi efektami specjalnymi duchów, które wyglądają prawdziwe i przez to, jeszcze bardziej przerażająco. Niezwykłe pomysł na ukazanie zmaltretowanych dusz. Do tego grona zaliczyłbym bohatera Soku z żuka, niektóre demony z Pogromców duchów

Ludzkie duchy

Są w kinie też takie duchy, o których nie wiemy, że są duchami. Wyglądają po prostu jak ludzie i tak też się zachowują. Można tu wspomnieć cały twist z filmu Szósty zmysł . Dobrym przykładem duchów wyglądających jak ludzie, ale tworzących grozę są postacie z W kleszczach lęku z 1961 roku. Wymieniłbym tutaj też Candymana granego przez Tony'ego Todda. Wyglądał jak człowiek, ale swoim wyjątkowym głosem, zachowaniem i czynami budzi lęk po dzień dzisiejszy. Dziś o 20:00 na kanale Paramount Channel zostanie wyemitowany film Ghostbusters
fot. materiały prasowe
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj