Dukla 61

Dwuodcinkowy miniserial produkcji czeskiej opowiada o katastrofie górniczej w kopalni na powojennym Śląsku koło Hawierzowa. W latach 60. ubiegłego wieku w kopalni Dukla doszło do pożaru, w którym zginęło ponad 100 górników. Jak na kino katastroficzne przystało, poznamy tu nie tylko tragiczne w skutkach wydarzenie, ale także jego echa i to, jak duży wpły wywarło ono na życie rodzin i bliskich ofiar. Miniserial jest stosunkowo nowy, bowiem z 2018 roku - jeżeli jesteście zainteresowani tematem, warto po niego sięgnąć.

Hindenburg

Hindenburg to film, który miał swoją premierę jeszcze w latach 70. - opowiada historię, jaka rozegrała się w 1937 roku na amerykańskim niebie. W trakcie lotu do Nowego Jorku wybuchowi ulega największy sterowiec świata, w wyniku czego życie traci blisko 40 osób. Produkcja w reżyserii Roberta Wise w większej części składa się z prób przeanalizowania wypadku i dojścia do jego prawdziwej przyczyny, jednak znalazło się tu miejsce także dla samej katastrofy. W świetle dzisiejszych widowisk Hindenburg może tracić na atrakcyjności, jednak jeżeli lubicie tego typu produkcje bądź jesteście zainteresowani samym wypadkiem, warto się zapoznać.

Kursk

Kolejna, tym razem nowsza produkcja, która podejmuje tematy takie jak okręty podwodne, napęd jądrowy i katastrofa na dnie morza. Sytuacja miała miejsce w 2000 roku, kiedy to tytułowy Kursk uległ awarii w wyniku wycieku wysoko skoncentrowanego nadtlenku wodoru, który z kolei przyczynił się do wybuchu. Większość obecnych na pokładzie członków załogi zginęła, jednak przy życiu pozostały 23 osoby - film z Colinem Firthem w roli głównej skupia się na niezwykle skomplikowanej akcji ratunkowej. Ponadto, produkcja wyraźnie odwołuje się do polityki, stanowiąc bardzo ciekawą i intrygującą propozycję dla wszystkich miłośników gatunku.

Sully

Kapitan Chesley "Sully" Sullenberger zyskał międzynarodową sławę po tym, jak w brawurowy sposób wylądował uszkodzonym samolotem na rzece Hudson. I choć akurat ta historia zakończyła się happy endem, film śmiało można zaliczyć do dzisiejszego zestawienia najciekawszych produkcji o awariach i katastrofach opartych na faktach. Sama sytuacja odbiła się szerokim echem w mediach na całym świecie i choć bohaterski Sully uratował życie wszystkim pasażerom, szybko sam stał się głównym obiektem śledztwa mogącego zniszczyć jego karierę.

Czarnobyl

I na koniec, wybitny miniserial Czarnobyl, który - jak sam tytuł wskazuje - opowiada o jednej z najtragiczniejszych katastrof w historii, mianowicie o wybuchu reaktora w elektrowni atomowej. Produkcja składa się z pięciu odcinków i skupia się nie tyle na samym wybuchu, co na jego tragicznych konsekwencjach. Choć do wydarzenia doszło w 1986 roku, teren na Ukrainie w dalszym ciągu pozostaje radioaktywny - serial HBO w niezwykle obrazowy sposób pokazuje skalę tragedii, przedstawiając ją z wielu różnych perspektyw.
Strony:
  • 1
  • 2
  • 3 (current)
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj