Przeczytaj w weekend

Filmy i seriale o katastrofach i awariach. Co warto obejrzeć?

Kino i telewizja często podejmują tematy wielkich tragedii, wypadków i katastrof, z jakimi musieli mierzyć się ludzie. W dzisiejszym zestawieniu przedstawię Wam wybrane produkcje, które dobrze wpisują się w tę właśnie tematykę.

Kino i telewizja często podejmują tematy wielkich tragedii, wypadków i katastrof, z jakimi musieli mierzyć się ludzie. W dzisiejszym zestawieniu przedstawię Wam wybrane produkcje, które dobrze wpisują się w tę właśnie tematykę.

Kino i telewizja bardzo lubią tematykę katastroficzną -  co lepiej ogląda się na ekranie, aniżeli poczynania człowieka mierzącego się z ogromnym zagrożeniem? Solidna dawka napięcia i duże emocje robią swoje, a my, widzowie, w mig poświęcamy takim produkcjom całą naszą uwagę, przeżywając każdą sekundę z głównymi bohaterami.

W dzisiejszym zestawieniu chciałabym przybliżyć Wam wybrane przeze mnie produkcje, które dobrze wpisują się w tematykę katastroficzną. Żeby jednak było ciekawiej, tym razem wyeliminowałam wszystkie filmy, w których zagrożeniem były siły natury. Tsunami, huragany, wulkany czy trzęsienia ziemi idą w odstawkę - przyjrzyjmy się tym produkcjom, które - owszem - pokazują człowieka w sytuacji zagrażającej życiu, ale takiej, którą wywołały awarie i nieszczęśliwe wypadki. Dodatkowym kluczem jest również to, że wszystkie są oparte na faktach.

Jakie są Wasze ulubione filmy tego rodzaju? Dajcie znać w komentarzach.

Alive

Mroźny thriller opowiada autentyczną historię zawodników rugby, którzy 13 października 1972 roku rozbili się w wysokich Andach podczas lotu na mecz do Santiago. Wypadek maszyny pochłonął życie wielu ofiar, jednak znaczna część ekipy przeżyła i rozpoczęła walkę o przeżycie w skrajnie trudnych warunkach. Choć według niektórych nie ma tu wiele wartkiej akcji, film momentami jest naprawdę przerażający i szokujący. Cała ta niezwykła historia do dziś budzi kontrowersje i prowokuje do licznych dyskusji. Reżyserem pełnometrażowej adaptacji jest Frank Marshall. Wydarzenie to doczekało się także licznych ekranizacji w postaci filmów dokumentalnych.

Apollo 13

W ubiegłym stuleciu człowiek odkrył, że jest w stanie wybrać się na Księżyc. Lata zajęło opracowanie odpowiedniej technologii, a kolejne próby wysłania człowieka na ziemskiego satelitę wielokrotnie kończyły się fiaskiem. Jedną z nich była misja Apollo 13, która nie tylko się nie powiodła, ale także sprawiła, że życie astronautów zawisło na włosku. Będąc już wysoko, wysoko nad powierzchnią Ziemi, grupa śmiałków w rakiecie musiała zmierzyć się z poważną awarią. Sytuacja miała miejsce w kwietniu 1970 roku, a całą walkę o życie załogi i próby sprowadzenia jej na Ziemię pokazuje kultowy już film w reżyserii Rona Howarda.

K-19

Innym miejscem akcji, które kino katastroficzne szczególnie sobie umiłowało, jest łódź podwodna. Ciasna, niewielka przestrzeń sprawia, że działania bohaterów są silnie ograniczone, a fakt, iż metalowa puszka znajduje się głęboko pod napierającą na nią z ogromnym ciśnieniem wodą, tylko dodaje całości dramatyzmu. Nie inaczej jest w przypadku filmu K-19, który opowiada o awarii na pokładzie radzieckiego okrętu nieopodal wybrzeży USA. Co gorsza, łódź dysponuje napędem jądrowym, co sprawia, że robi się jeszcze bardziej niebezpiecznie. Okręt K-19 wielokrotnie ulegał awariom - film z Harrisonem Fordem w roli głównej opowiada konkretnie o tej, która miała miejsce 4 lipca 1961 roku.

Niepowstrzymany

Choć kino katastroficzne świetnie radzi sobie z adaptowaniem widowiskowych fikcyjnych scenariuszy, czasem to życie podsuwa najlepsze pomysły na niesamowite historie. Jedna z nich rozegrała się w maju 2001 roku na terenie stanu Ohio - pociąg przewożący niebezpieczne i wybuchowe materiały wymknął się spod kontroli maszynisty, co spowodowane było utratą przytomności mężczyzny. Rozpędzona maszyna gnała po torach, stając się prawdziwym wyzwaniem dla służb - rozpoczyna się wielka akcja zatrzymania pociągu. Oczywiście w filmie cała sytuacja zostaje odpowiednio podkoloryzowana, by wzbudzić jeszcze większe emocje - produkcję Niepowstrzymany ogląda się z zapartym tchem.

Czas próby

Czas próby to ciekawe połączenie awarii z potężnymi siłami natury. W tym przypadku tak naprawdę jedno wynika z drugiego - mamy tu bowiem do czynienia ze zrujnowanym przez sztorm statkiem, na pokładzie którego o przeżycie walczy załoga. Także i w tym przypadku scenariusz został zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami, które rozegrały się 18 lutego 1952 roku. Film znalazł się na liście nie bez powodu - sztorm bowiem jest tu tylko punktem wyjścia do dalszej historii i przez znaczną część czasu obserwujemy ludzi, którzy usilnie starają się przeżyć w tankowcu przełamanym na pół. Produkcja cieszy się mieszanymi recenzjami, a wielu krytyków ma wobec niej obiekcje, jednak jeśli lubicie tego typu historie, na pewno warto się z nią zapoznać.

Strony:
  • 1 (current)
  • 2
  • 3

Źródło: zdjęcie główne: HBO

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV