David E. Kelley znany jest wielbicielom serialu z produkcji oryginalnych i nietypowych. Taką też był "Gdzie diabeł mówi dobranoc", który emitowano od 18 września 1992 roku do 26 czerwca 1996 roku na stacji CBS. Był to czas, kiedy seriale puszczane w piątki mogły przyciągać rzesze widzów przed ekrany. Chociaż na początku nie szło najlepiej, serial rozkręcał się, zwiększając oglądalność.

W latach 90. często poruszano tematykę dziwacznych miasteczek. Bo któż nie pamięta "Twin Peaks"? Niektórzy twierdzą, że "Gdzie diabeł mówi dobranoc" miał być poniekąd odpowiedzią stacji CBS na projekt Davida Lyncha. Akcja skupia się na mieszkańcach małej miejscowości Rome w stanie Wisconsin, w której dochodzi do niecodziennych wydarzeń - np. krowy rodzą ludzkie dzieci.

Bohaterem był szeryf Jimmy Brock, którego grał Tom Skerritt. Co ciekawe, pierwotnie rolę zaoferowano Christopherowi Reeve'owi ("Superman"), który odmówił. Jego żoną była miasteczkowa lekarka Jill (Kathy Baker). Razem mieli trójkę dzieci. Mieliśmy także impulsywnych i niedojrzałych zastępców szeryfa - Maxa (Lauren Holly) i Maxa (Costas Mandylor). W obsadzie pojawił się m.in. Don Cheadle, który obecnie jest jednym z bardziej znanych aktorów dzięki serialowi House of Lies czy filmowi "Iron Man 2".

W tamtych czasach serial poruszał poważne i nietypowe tematy, jak na telewizję ogólnodostępną - aborcja, adopcja przez pary o innej orientacji, homofobia, transseksualizm, rasizm, wiara w Boga, etyka, poligamia, seksualność osób nieletnich, gwałty, holokaust, fetysz stóp, masturbacja czy samozapłon. Ciekawym fabularnie zabiegiem było to, że często zmieniano burmistrzów miasta, których los nieraz był tragiczny. Podczas emisji serialu było ich aż 7.

David E. Kelley zastosował także kilkakrotnie crossover ze swoim innym serialem "Chicago Hope". Postacie z obu produkcji wymieniały się gościnnymi występami. W późniejszym okresie Lauren Holly dołączyła do obsady "Chciago Hope", ale w innej roli niż w "Gdzie diabeł mówi dobranoc". Taka sama sytuacja dotyczy Toma Skerritta, który pojawiał się gościnnie, grając inną postać.

[image-browser playlist="595856" suggest=""]©1992 CBS

Swego czasu David E. Kelley oraz Chris Carter planowali crossover z "Z archiwum X". Koncepcja była taka, że każdy nakręci wydarzenie z punktu widzenia ich bohaterów. Niestety, włodarze stacji Fox i CBS nie dogadali i nie dali zielonego światła na tę kolaborację. Jej pozostałością były dwa odcinki seriali o podobnej fabule.

"Gdzie diabeł mówi dobranoc" zdobył 14 nagród Emmy, w tym dwukrotnie dla najlepszego serialu dramatycznego oraz jeden Złoty Glob. Do dziś serial cieszy się niesłabnącą popularnością, zwłaszcza w Europie, gdzie wciąż jest powtarzany w telewizji.

To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj