Czy Kapitan Marvel była feministką?
Wielu twórców, stroniących od stereotypu typowej damy w opałach, stara się stworzyć silną bohaterkę, która jest w stanie zdobywać królestwa i miażdżyć wrogów na równi z kolegami po fachu. Jednak tak bardzo koncentrują się na tym, by była ona potężna, że zapominają o innych cechach charakteru. Widać to na przykładzie Brie Larson, która wcieliła się w tytułową rolę z Kapitan Marvel. Postać nie zyskała wielkiej sympatii widzów. Choć można powiedzieć, że wielu osobom solowy film o superbohaterce nie spodobał się, bo opowiadał o kobiecie, a nie mężczyźnie, to niektórzy sugerują, że zwyczajnie nie została ona dobrze napisana. Rzeczywiście – gdy pomyślimy o Carol Danvers, przychodzi nam do głowy głównie to, że jest silna. Czy oprócz tego jest coś, co wyróżnia ją na tle innych postaci? Kopciuszek to najbardziej feministyczna księżniczka Disneya? Bohaterka, która zasługuje na więcej Scenarzyści, wymyślając interesującą i feministyczną bohaterkę, za bardzo skupiają się na jej sile. Najbardziej oczywistym wyborem jest podkręcenie jej fizycznych zdolności, dzięki którym wreszcie może być stawiana na równi z męskimi postaciami. Susan J. Douglas w książce Enlightened Sexism zwróciła swego czasu uwagę na to, że popularny staje się "oświecony seksizm", w którym pozornie silne i niezależne bohaterki wciąż wtłaczane są w szkodliwe stereotypy, a sprzedanie czegoś pod otoczką wyzwolenia jest wymówką dla uprzedmiotowienia kobiet na ekranie. Gdy Harley Quinn po Suicide Squad zmieniła swój wizerunek na mniej seksowny, bawiąc się zarówno strojem, jak i makijażem, wywołała lawinę krytyki wśród męskich widzów. Dlaczego wciąż oczekujemy, że kobiece postacie będą atrakcyjne?Dlaczego nienawidzimy klasycznego Kopciuszka?
Powyższe przykłady pokazują, że tworzenie kobiecych bohaterek przysparza przynajmniej kilku problemów. Pierwszym jest napisanie postaci tak, by była silna, niekoniecznie odwołując się do jej fizyczności. Elle Woods w filmie Legalna Blondynka jest dowodem na to, że bohaterka nie musi wyprowadzić żadnego ciosu, by być mocną przeciwniczką. Mimo że ma wiele cech kojarzonych z dziewczęcością, takich jak zamiłowanie do różowego i mody, ma także ciekawą i charyzmatyczną osobowość. Twórcy nie poszli na łatwiznę, nie kazali jej po prostu kogoś pobić. Podczas seansu widzimy jej rozwój i zmianę, która nie oznacza porzucenia tego, co jest uznawane za kobiece. To dobry przykład na to, że możemy mieć feministyczną postać, która nie patrzy z pogardą na malowanie paznokci czy wizyty u fryzjera.Piękne i silne – nigdy brzydkie
Co ciekawe, przy całej modzie na współczesne silne bohaterki dalej priorytetem twórców wydaje się to, by były atrakcyjne. Drobne zmiany w tym toku myślenia widać przy Ptakach Nocy czy Czarnej Wdowie, jednak wciąż powstaje mnóstwo kobiecych postaci, które podczas kopania złoczyńcom tyłków wyglądają seksownie. Catwoman z Batmana próbowała być wierna komiksom, jednak jej gestykulacja i sposób chodzenia stały się internetowym memem. W branży gier przy każdej próbie wprowadzenia bardziej realistycznie wyglądających bohaterek powstaje fala sprzeciwu. Współczesne produkcje chcą przekłamywać realia historyczne, wprowadzając na przykład czarnoskórych bohaterów, ale nawet średniowieczne kobiety muszą być idealnie wygolone. Poniżej możecie obejrzeć jeszcze inne spojrzenie na to, dlaczego niektóre kobiece postacie nie można do końca uznać za feministyczne.To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
⇓
⇓
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj