Dziewczyny przestępców, mafiozów i gangsterów pojawiają się niejednokrotnie w największych filmach i serialach, stając się ozdobami mężczyzn, ich odskoczniami od rzeczywistości, czy wreszcie motywatorami do wielkich życiowych zmian. Kino i telewizja pamiętają mnóstwo świetnych ról kobiecych, które zakorzeniły się w kryminalnych gatunkach gangsterskich - dla wielu aktorek, role pewnych siebie piękności z szemranego światka okazały się wręcz przełomowymi w całej karierze. Kobiety mafiozów wpisują się w szereg typowych modeli - przybierają postać femme fatale, odzianej w najdroższe ubrania i przyozdobionej lśniącą biżuterią... Bywają również zastraszonymi i cichymi żonami, które ze strachu przed utratą życia boją się odejść od własnego męża. Są także antagonistkami z krwi i kości, które w niczym nie ustępują mężczyźnie, jeśli chodzi o posługiwanie się bronią czy dobijanie targu z konkurencyjnymi kartelami. W dzisiejszym tekście przypomnimy sobie zatem 20 najbardziej charakterystycznych bohaterek, które wywodzą się ze zorganizowanego świata przestępczego i które na dobre związały swoje losy z narkotykowymi baronami, gangsterami czy płatnymi zabójcami. Każda z nich ma własną, nietypową historię i bez znaczenia, czy jej zaangażowanie w świat przestępczy było mniejsze czy większe - wszystkie możemy śmiało nazwać ekranowymi kobietami mafii.

Kay Adams-Corleone - The Godfather

Kay Adams pojawiła się w powieści Mario Puzo oraz wszystkich trzech filmach z sagi Ojciec Chrzestny. Bohaterka jest żoną Michaela Corleone (Al Pacino), dziedzica mafijnego interesu. Kay zawsze była sceptycznie nastawiona do działalności swojego męża oraz całego przestępczego świata, co niejednokrotnie prowadziło do starć i kłótni w związku. To osoba spokojna, pobożna i cierpliwa - taka, która na pierwszy rzut oka zupełnie nie pasuje do rzeczywistości pełnej morderstw i intryg. Niemniej jednak, nie można odmówić jej miana kobiety mafii - jest w końcu drugą połówką przywódcy mafijnego interesu, czy jej się to podoba, czy nie. W filmach postać została wykreowana przez Diane Keaton, dla której była to przełomowa rola.
fot. materiały prasowe

Bonnie - Bonnie and Clyde

Bonnie i Clyde to para autentycznych kochanków, którzy za sprawą swojej burzliwej historii obrośli własnym mitem. Swoją przestępczą karierę rozpoczynali od włamań i rozbojów, jednak niedługo później zaczęli parać się również morderstwami. Bonnie dla Clyde'a rzuciła własne małżeństwo, co czyni jej postać jeszcze bardziej tragiczną - a takie historie kino lubi przecież najbardziej. W latach 60. powstała więc najbardziej znana adaptacja ich życiorysu, gdzie w roli zabójczyni wystąpiła Faye Dunaway. Filmowa Bonnie to kobieta, która zdaje się nie mieć nic do stracenia - jest twarda, pewna siebie i z silnym charakterem. Gang, który wykreowała wraz z Clyde'em poszerzył się o dodatkowych członków, stąd też i ją możemy zaliczyć do kobiet ze zorganizowanego świata przestępczego. Za swoją rolę, Dunaway była nominowana do Oscara oraz Złotego Globu.

Billie Frechette - Public Enemies

Billie Frechette również jest postacią autentyczną, podobnie zresztą jak towarzyszący jej na ekranie gangsterzy - John Dillinger, Baby Face Nelson i Pretty Boy Floyd. Jak na dziewczynę przestępcy przystało, jest osobą szaleńczo zakochaną - początkowo może trochę głupiutką, ale gotową do podążania za ukochanym krok w krok, choćby miało ją to doprowadzić do wzięcia udziału w napadzie. Prawdziwa Billie, a w zasadzie Evelyn Frechette, powtarzała, że dla Dillingera była jak księżniczka i u jego boku miała wszystko - to marzycielstwo widać w kreacji Marion Cotillard, która zagrała jej postać w filmie Public Enemies. Niestety związek tej dwójki nie zakończył się szczęśliwie, a ona sama trafiła do więzienia. Po wyjściu na wolność, autentyczna Frechette jeździła po Stanach Zjednoczonych, dzieląc się swoją historią ze słuchaczami. To typ naiwnej dziewczyny, która jednak potrafiła świetnie odnaleźć się w przestępczym świecie. I takie kobiety mafiozów w końcu istnieją.

Frances Shea - Legend

Podobnie jak Kay Adams, Frances z filmu Legend również nie mogła pogodzić się z tym, czym zajmuje się jej mąż. Początkowo rzeczywiście jej imponował - pewny siebie, szarmancki, szanowany w środowisku i z dużym zapasem pieniędzy... Reggie Kray, jeden z braci bliźniaków, którzy trzymali w garści Londyn lat 50., szybko jednak doprowadził dziewczynę do psychicznej ruiny, prowokując ją do samobójstwa po zaledwie dwóch latach małżeństwa. W porównaniu z innymi kobietami mafiozów i gangsterów, Shaw okazuje się zagubioną młodą kobietą, która wpadła w pułapkę przez własną naiwność. Choć Kray pozornie traktował ją jak księżniczkę i chronił przed złem, jakie wynosił z "pracy", była tak naprawdę jego własnością - uwięzioną, pozbawioną własnego zdania i jakiejkolwiek siły by to zmienić. W filmie bohaterkę gra Emily Browning i to właśnie ona staje się narratorką całej historii. Za sprawą tego zabiegu widać wyraźnie, jak wielką rolę w życiu Kraya pełniła właśnie ta konkretna kobieta, do której już na dobre przylgnęła łatka dziewczyny gangstera.
fot. materiały prasowe

Teresa Mendoza - Queen of the South

Kobiety ze świata mafii pojawiają się również w serialach, czego najlepszym przykładem jest Teresa Medoza, główna bohaterka Queen of the South. To przykład bohaterki, która kroczek po kroczku wspina się na szczyt przestępczego świata, zostając koniec końców liderką potężnego kartelu narkotykowego w Meksyku. W tym przypadku zatem nie można mówić o dziewczynie mafioza czy gangstera - Mendoza jest postacią silną i nie potrzebuje żadnego mężczyzny by obracać tym interesem. Bohaterkę kreuje Alice Braga, która w swojej roli jest autentyczna i budzi emocje. Na tę chwilę serial liczy dwa sezony, jednak zyskał zamówienie także na trzeci.
Strony:
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj