Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D. z każdym odcinkiem coraz rzadziej sięga do komiksów i serwuje widzom oryginalne historie. Epizod "Eye Spy" miał w sobie najmniej nawiązań ze wszystkich dotychczas wyemitowanych.

Akeli Amador, głównej bohaterki czwartego odcinka, w rysunkowych historiach Marvela nie uświadczymy. Była agentka S.H.I.E.L.D. została zwerbowana w tajemniczych okolicznościach przez jeszcze bardziej tajemniczą organizację. Kto za nią stoi? Jak się nazywa? Komiksy dają kilka możliwych tropów i akronimów do rozszyfrowania. Obok S.H.I.E.L.D. istniało kilka bliźniaczych agencji, których cele były zbieżne, choć czasem zdarzały się między nimi większe bądź mniejsze utarczki. Były to między innymi A.R.M.O.R. (zajmujące się wydarzeniami w światach równoległych), S.T.R.I.K.E. (brytyjski odpowiednik stojący na straży Starego Kontynentu) i S.H.A.P.E. (europejski oddział S.H.I.E.L.D.). Wielu fanów typuje, że twórcy serialu ABC wprowadzą organizację S.W.O.R.D., która co prawda stoi w komiksach po dobrej stronie, ale być może pozwala sobie na eksperymenty niepodejmowane przez innych. O S.W.O.R.D. po raz pierwszy pojawiła się wzmianka w szóstym numerze "Astonishing X-Men", napisanym przez samego Jossa Whedona.

Nie brakowało też organizacji antagonistycznie nastawionych w stosunku do S.H.I.E.L.D. Wśród nich mamy oczywiście HYDRĘ, głównego wroga agencji dowodzonej przez Nicka Fury’ego. Widzieliśmy ją już w filmie Captain America: Pierwsze starcie. Wtedy na jej czele stał Red Skull, którego obecne miejsce przebywania (lub też w ogóle to, czy żyje) jest nieznane. W komiksach miał on swoich następców, więc nawet gdyby zginął, ktoś inny mógłby kontynuować jego pracę. W rysunkowych pierwowzorach byli to Baron Strucker (pojawił się w "Nick Fury: Agent of S.H.I.E.L.D." z Davidem Hasselhoffem) i Viper (jeden z głównych wrogów Logana w The Wolverine).

[image-browser playlist="586608" suggest=""]

Jeśli nie HYDRA, za wydarzeniami z "Eye Spy" (i następnego odcinka, "Girl in the Flower Dress") mogło stać A.I.M., organizacja słynąca ze swoich dokonań w dziedzinie technologii. W komiksach to oni stworzyli Teserakt (urządzenie czerpiące energię z innych światów), Super-Adaptoida (robota mającego pokonać Kapitana Amerykę), a także MODOK-a (jednego z najsłynniejszych złoczyńców w świecie Marvela).

Ciekawa historia wiąże się też z H.A.M.M.E.R., które po ataku Skrullów na Ziemię (seria komiksów "Secret Invasion") zastępuje S.H.I.E.L.D. Na jej czele staje nie kto inny, ale Norman Osborn. W nowej organizacji zatrudnia byłych agentów S.H.I.E.L.D. oraz... HYDRY. Pomimo tego, że w teorii założenia H.A.M.M.E.R. były jak najbardziej prawe i słuszne, Osborn niekoniecznie rządził w sposób chroniący społeczeństwo. Zwolnił wszystkich lojalnych Nickowi Fury'emu, Tony'emu Starkowi i Steve'owi Rogersowi, wystawił nakaz ich aresztowania, a następnie zawarł nawet sojusz z wspomnianym wcześniej A.I.M.

Spekulacji nie brakowało, gdy ujawniono pierwsze zdjęcia z tego odcinka, na których widniała grupa mężczyzn w czerwonych maskach. Po obejrzeniu "Eye Spy" wiemy, że były to osoby zatrudnione do przewozu diamentów, a ich podobny wygląd miał na celu uniemożliwić potencjalną kradzież cennych kamieni. Przed emisją fani snuli teorie, kim może być ta tajemnicza ekipa. Najwięcej podejrzeń padało w stosunku do Flaga-Smashera i jego armii terrorystów. W komiksach ta postać była znana ze swojego antypatriotycznego nastawienia i częstego stawiania oporu Kapitanowi Ameryce.

[image-browser playlist="586609" suggest=""]

Powraca też motyw wskrzeszenia agenta Coulsona. Wciąż nie wiemy, dlaczego Clark Gregg miał szansę ponownie wcielić się w członka S.H.I.E.L.D. W jednej ze scen Amador pyta Melindę May, co się stało z Coulsonem. Rentgen wbudowany w oko najwyraźniej pokazał jej coś niepokojącego, coś, z czego ani bohaterowie, ani widzowie nie zdają sobie sprawy. Czy Amador dostrzegła metalowe części pod skórą, a Coulson to Life Model Decoy? A może coś zupełnie innego? Tutaj publikowaliśmy kilka teorii na temat tego, jak Coulson wrócił do świata żywych.

Zanim jeszcze poznaliśmy technologię, która pozwala Akeli Amador widzieć i wiedzieć więcej niż zwykłemu człowiekowi, Skye dwukrotnie podaje teorie na temat takich zdolności, jak np. postrzeganie pozazmysłowe i telepatię. Za każdym razem jednak słyszymy, że czegoś takiego jeszcze nigdy nie widziano, a przynajmniej nie udowodniono naukowo. Marvel tym samym daje znać, że w ich uniwersum – w przeciwieństwie do komiksowego – nie istnieją X-Meni.

Jak powszechnie wiadomo, prawa do ekranizacji postaci z komiksów Marvela są podzielone. Wszyscy bohaterowie, których widzieliśmy w Avengersach, a także filmach ich poprzedzających, należą do Disneya, Spider-Man do Sony, a X-Meni do 20th Century FOX. Co to oznacza w praktyce? Że pewnie nigdy (a przynajmniej nie w najbliższej przyszłości) nie zobaczymy Petera Parkera, Wolverine'a i Iron Mana w jednym filmie.

Oczywiście zdania z czwartego odcinka Agents of S.H.I.E.L.D. nie można traktować jako ostatecznej deklaracji twórców, ale niewątpliwie jest pewną wskazówką, czy czołowi telepaci z X-Menów - Jean Grey i Charles Xavier - istnieją w filmowym uniwersum Marvela.

KOMIKSOLOGIA: Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D.
01x01 | 01x02 | 01x03 | 01x04 

To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj