Ostatnio z każdym kolejnym odcinkiem coraz trudniej było znaleźć ślady komiksowych korzeni Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D.. Choć to tylko jedna z wielu bolączek tego serialu, "The Hub" naprawia ten błąd i kilkukrotnie przywołuje to, co widzieliśmy w rysunkowych historiach Marvela.
Tytułowej placówki w komiksach nie uświadczymy, ale w niej samej znajduje się już parę nazw, które dla pewnych osób będą brzmieć znajomo. Gdy bohaterowie idą korytarzami, w jednym z ujęć możemy dostrzec znak wskazujący drogę do poszczególnych wydziałów.
Na górze widać Sci Ops, wydział, o którym w poprzednim odcinku wspominali Fitz i Simmons. Najważniejsze jednak jest H.A.M.M.E.R., organizacja bliźniacza S.H.I.E.L.D., w komiksach stworzona przez Normana Osborna.
[image-browser playlist="586200" suggest=""]
O H.A.M.M.E.R. i rządach Osborna pisaliśmy więcej przy okazji czwartego odcinka. Warto jednak dodać, że nazwa organizacji jest akronimem i - co jeszcze ciekawsze - do tej pory nie znamy rozwinięcia tajemniczego skrótu. Pytały o to już różne osoby, w tym Sin (córka Red Skulla) i Victoria Hand (agentka S.H.I.E.L.D.), ale zawsze dowiadywaliśmy się, że to zbyt tajne, aby ujawniać.
O ile na zobaczenie w Agents of S.H.I.E.L.D. Normana Osborna raczej nie ma co liczyć (szerzej tutaj), o tyle Victoria Hand zawitała w serialu ABC już w tym odcinku. Choć do tej pory Coulson nie miał okazji poznać jej osobiście, doskonale zdawał sobie sprawę z jej istnienia. Reputacja zawsze ją wyprzedza.
W komiksach Hand również jest dość popularna, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę fakt, że zadebiutowała w 2008 roku, więc ledwie pięć lat temu. Od tamtej pory jednak pojawiła się w aż 240 zeszytach, zaliczając niemal wszystkie najważniejsze serie i spotykając na swojej drodze większość superbohaterów Marvela. Z Victorią Hand do czynienia mieli Avengersi, Kapitan Ameryka, Luke Cage, Jessika Jones, Spider-Man czy Bruce Banner.
Hand początkowo w S.H.I.E.L.D. była… księgową. Awansowała dzięki opisywanemu już wcześniej Osbornowi i wstąpieniu w szeregi H.A.M.M.E.R. (była w niej jego prawą ręką). Po upadku tej organizacji Hand znów wróciła na dobrą stronę i pod okiem Kapitana Ameryki, nowego dyrektora S.H.I.E.L.D., pomagała w walce z siłami zła. Victoria szybko stała się jednym z najmocniejszych punktów agencji. W czasie swoich misji była często nie tylko podwójną, ale nawet potrójną agentką.
Ostatecznie Victoria Hand poległa na polu bitwy, zabita przez Daniela Drumma podczas jego starcia z Avegersami. Agentka S.H.I.E.L.D. z charakterystycznymi czerwonymi pasmami włosów zostanie jednak zapamiętana na długo nie tylko z powodu swoich wyczynów, ale również homoseksualnej orientacji. Jeszcze przed związaniem się z organizacją Osborna była w związku z agentką S.H.I.E.L.D. o imieniu Isabelle.
[image-browser playlist="586201" suggest=""]
Hub nie jest jedyną nazwą siedziby S.H.I.E.L.D., jaką słyszymy w odcinku. Podczas gdy Skye zachwyca się wielkością obiektu, do którego właśnie przybyli, Simmons mówi jej, żeby "wstrzymała się z tymi określeniami, dopóki nie zobaczy Triskelionu". To z kolei główna siedziba organizacji w komiksach z serii Ultimate.
Triskelion w komiksach był największą siedzibą S.H.I.E.L.D., co też sprawiało, że często był celem ataków. Co ciekawe, te mogły nadejść z zewnątrz lub wewnątrz, bo część pomieszczeń w Triskelionie służyła za więzienie dla schwytanych złoczyńców. Budynek znajduje się na wybrzeżach Nowego Jorku.
Na szerszy opis Triskelionu przyjdzie jeszcze czas, bo zobaczymy go niedługo w Captain America: The Winter Soldier. W zwiastunie filmu pokazuje go dokładnie jedno z ujęć, dzięki czemu już wiemy, jak będzie wyglądał w kinowym uniwersum Marvela.
[image-browser playlist="586202" suggest=""]
W "The Hub" pojawia się agent Jasper Sitwell, którego widzieliśmy już w krótkometrażówkach "The Consultant" i "Item 47" oraz Thorze. Więcej o nim pisaliśmy przy okazji szukania odniesień do komiksów właśnie w filmie o nordyckim bogu.
[image-browser playlist="586203" suggest=""]
Celem misji, na którą zostają wysłani agent Ward i Fitz, jest odzyskanie urządzenia Overkill (w wolnym tłumaczeniu "wielokrotne zniszczenie"). Technologia znajdująca się rękach Osetyjczyków w siódmym odcinku serialu pojawiła się już kiedyś w komiksie.
W swojej rysunkowej wersji również wysyłała fale dźwiękowe powodujące wystrzał broni i także tam mogły to być zarówno pistolety, jak i głowice nuklearne. Jej zasięg wynosił kilka mil, a emitowane fale przebijały się przez niemal wszystko (nawet adamantium), co czyniło ją szalenie niebezpieczną. Overkill Horn (tak zwano to urządzenie w komiksach) było wykorzystywane przez organizację HYDRA, a w szczególności jej przywódcę, Barona Struckera.
[image-browser playlist="586204" suggest=""]
Coraz więcej mówi się o tym, jak agent Coulson powrócił do świata żywych. Co prawda nie dostaliśmy żadnej nowej wskazówki i wciąż każda z zaprezentowanych przez nas teorii wydaje się być prawdopodobna, ale w końcu tajemnicą zajął się sam zainteresowany. Twórcy zaś z premedytacją serwują widzom kolejne znaczące sygnały. Na początku odcinka Skye mówi, że Coulson "zachowuje się, jakby był robotem", co może wskazywać na to, że mamy do czynienia z technologią Life Model Decoy. Kilka minut później z kolei Phil w rozmowie z Victorią ponownie określa Tahiti "magicznym miejscem", jak gdyby odwołując się do teorii zakładającej wskrzeszenie go przez Doktora Strange lub Scarlet Witch.
Siódmy odcinek rozpoczyna odświeżona animacja logotypu Marvela – bardzo podobna do tej, którą mogliśmy obejrzeć w sequelu Thora. To jednak tylko przedsmak tego, co zobaczymy w "The Well", którego wydarzenia będą odwoływały się bezpośrednio do tych z Mrocznego świata.
KOMIKSOLOGIA: Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D.
01x01 | 01x02 | 01x03 | 01x04 | 01x05 | 01x06 | 01x07