Po w dużej mierze raczej przeciętnym pierwszym sezonie druga seria Arrow jest wychwalana przez recenzentów na całym świecie (również na Hatak.pl). Wydaje się, że spora w tym rola komiksów, bo serial ostatnio całymi garściami czerpie z rysunkowych historii DC.

Podczas pierwszej w "Keep Your Enemies Closer" akcji, próbując pomóc Oliverowi, Diggle zostaje porwany. Napastnicy identyfikują się jako Strike Force X i informują o sukcesie kogoś o kryptonimie Mockingbird. W komiksach mieliśmy podobnie brzmiącą organizację o nazwie Task Force X. Czasami utożsamiano ją z Suicide Squad, czasami twierdzono, że to odrębna instytucja, mająca jedynie nad Suicide Squad zwierzchnictwo.

Suicide Squad to w rysunkowych historiach DC zespół złoczyńców, który pracuje na zlecenie amerykańskiego rządu. Składał się z czarnych charakterów wcześniej już schwytanych. Za wykonywanie trudnych, niebezpiecznych misji ich wyroki były zaś zmniejszane, a kary łagodzone. Zespół po raz pierwszy pojawił się w dwudziestym piątym zeszycie "Brave and the Bold" w 1959 roku.

[image-browser playlist="586119" suggest=""]

Drużyną dowodził zwykle Rick Flag, a należało do niej wiele czarnych charakterów znanych w uniwersum DC. Część z nich pojawiła się już w Arrow (Deadshot, Bronze Tiger i hrabia Vertigo), więc istnieje szansa, że niedługo zobaczymy ich w akcji. Inni popularni członkowie to Plastique (kochanka i jednocześnie wróg Kapitana Atoma), Oracle (była Batgirl; córka Jamesa Gordona, Barbara), Captain Boomerang (w komiksach był wrogiem Flasha, więc może niedługo i na niego przyjdzie kolej) oraz Poison Ivy (jedna z najsłynniejszych antagonistek w historiach o Mrocznym Rycerzu). Bazą Suicide Squad było słynne więzienie Belle Reve.

Mockingbird, czyli adresat komunikatu o złapaniu Diggle’a, w komiksach pojawił się kilkukrotnie. Kryptonim ten przybierała zawsze osoba dowodząca grupą Secret Six. Pierwszym znanym bohaterem tak zwanym był August Durand, drugim zaś sam Lex Luthor. Po jego odejściu Secret Six pracowało na własną rękę, aż do momentu pojawienia się nowej osoby zarządzającej – tą z kolei była Amanda Waller.

Waller jest jedną z najbardziej znanych postaci w uniwersum DC i niejednokrotnie pojawiała się już w różnych adaptacjach – czy to animowanych ("Justice League Unlimited"), czy aktorskich (Tajemnice Smallville, Green Lantern). Warto dodać, że mówiło się, iż postać tę w filmie o Zielonej Latarni wprowadzono z myślą wykorzystania w innych filmach z uniwersum DC – miała być odpowiednikiem marvelowego Nicka Fury’ego i Phila Coulsona. Pojawienie się jej w Arrow z jednoczesną zmianą aktorki (z Angeli Bassett na Cynthię Addai-Robinson) prawdopodobnie oznacza, że te dwie produkcje nie dzieją się w tym samym uniwersum. Pytanie natomiast, czy DC zamierza włączyć do tworzonego przez siebie świata komiksowych superbohaterów film Green Lantern, czy może też za jej początek należy uznać dopiero Człowieka ze stali? Wciąż zatem nie wiemy, czy Arrow (i jego spin-off w postaci "The Flash") będzie należało do filmowego uniwersum DC.

[image-browser playlist="586120" suggest=""]

W komiksach Amanda Waller stała na czele Task Force X i kierowała poczynaniami Suicide Squad. Jej wizerunek z Arrow przypomina wersję postaci z The New 52 (więcej o tym uniwersum tutaj). We wcześniejszych komiksach była nieco starsza i bardziej przy kości.

Choć Amanda Waller nie posiada żadnych nadprzyrodzonych zdolności, była liczącym się antagonistą w stosunku do superbohaterów. Dzięki swoim kontaktom, a także niezwykłej inteligencji, miała bardzo wysoką pozycję (była także dyrektorem organizacji A.R.G.U.S., a potem stanęła na czele Checkmate). Zdarzało się też, że na chwilę zmieniała strony i współpracowała z herosami.

By uratować Lylę Michaels (więcej o niej pisaliśmy przy okazji omawiania "Crucible"), Diggle decyduje się udać do rosyjskiego więzienia. W nim spotyka (oprócz swojej – jak się okazuje – byłej żony) byłego wroga, znanego w komiksach jako Deadshot.

[image-browser playlist="586121" suggest=""]

Tę postać widzieliśmy już w trzech odcinkach pierwszego sezonu – "Lone Gunman", "Dead to Rights" i "Home Invasion". Wiemy z nich, że jedno oko stracił w pojedynku z Oliverem i że jeszcze przed akcją serialu zabił brata Johna Diggle’a, Andrew.

W komiksach DC Deadshot pracuje jako zabójca na zlecenie i jest wrogiem Mrocznego Rycerza. Jako że jednak nie posiada żadnych supermocy (poza cybernetycznym okiem, które podaje mu informacje o danym celu), dość łatwo go zaadaptować do historii o Zielonej Strzale. Deadshot chwali się, że "nigdy nie pudłuje" (co czyni go odpowiednikiem marvelowego Bullseye’a). Jego prawdziwe imię i nazwisko to Floyd Lawton.

"Keep Your Enemies Closer" dodaje drugie dno zabójstwu Andy’ego Diggle’a. Deadshot wyjawia bowiem, że pozbawił go życia na zlecenie organizacji H.I.V.E.

H.I.V.E. (czyli Hierarchy of International Vengeance and Eliminations) w komiksach była złowrogą organizacją, której celem było eliminowanie superbohaterów (lub przynajmniej utrudnianie im życia). Jej pierwszą misją było porwanie Lois Lane, ale do historii przeszła, zatrudniając Granta Wilsona, syna Deathstroke’a, żeby pozbył się drużyny New Titans. Zło oczywiście przegrało z dobrem, choć to nie powstrzymało H.I.V.E. na długo. Wciąż knuło dalsze intrygi, jak zawładnąć światem i pozbyć się przeszkód w postaci herosów.

[image-browser playlist="586122" suggest=""]

Pozostaje natomiast pytanie, czemu H.I.V.E. miałoby pragnąć śmierci Andy’ego Diggle’a. Czyżby ten posiadał jakieś nadludzkie zdolności? W komiksach taka postać nie występuje (podobnie jak John). Wiemy jedynie, że swoje imię i nazwisko zawdzięcza scenarzyście komiksowemu, Andy’emu Diggle’owi, który jest autorem m.in. "Green Arrow: Year One".

Na statku powoli poznajemy także szczegóły projektu prowadzonego przez profesora Ivo. Jak mówi, poszukuje on serum wynalezionego przez Japończyków, które dawało nadludzką siłę i zdolność niezwykle szybkiej regeneracji. Azjaci nazywali je Mirakuru, czyli Miracle (z angielskiego "cud").

Podobną nazwę (Miraclo) nosił specyfik zażywany przez Hourmana, o którym pisaliśmy przy okazji czwartego odcinka tego sezonu. W komiksach przez godzinę od zażycia wzmacniał on siłę i zmysły człowieka. Wydaje się to słusznym tropem, tym bardziej że The CW ostatnio zaczęło prace nad serialem "Hourman".

[image-browser playlist="586123" suggest=""]

O ile o komiksowym odpowiedniku Anatoliego Knyazeva już pisaliśmy tutaj, warto przyjrzeć się jeszcze innej postaci o rosyjskim pochodzeniu – Isabel Rochev. Bohaterka grana przez Summer Glau po raz pierwszy pojawiła się w "City of Heroes", choć o jej istnieniu w serialowym uniwersum DC dowidzieliśmy się jeszcze w pierwszym sezonie. W odcinku "Vendetta" jej nazwisko można zobaczyć w dzienniku pozostawionym Oliverowi przez jego ojca.

W komiksie Rochev jest czarnym charakterem, ale znacznie odbiegającym od Deadshota czy Deathstroke’a. Nie interesują ją kradzieże i morderstwa, nie zależy jej na pokonaniu Zielonej Strzały. Jej celem bowiem jest odniesienie zwycięstwa nad… Oliverem Queenem. Rochev przeszkadza przede wszystkim tej jego pierwszej, powszechnie znanej tożsamości.

Rochev w młodości pracowała w kopalni diamentów na Syberii, gdzie poznała Roberta Queena. Ojciec Olivera stał się nie tylko obiektem jej uczuć, ale również źródłem inspiracji. Po jego śmierci przysięgła sobie, że odbuduje podupadłe Queen Industries i przywróci należną mu chwałę. Oliver stał się jej naturalnym wrogiem, jako że to właśnie jego obwiniała za złą kondycję finansową firmy.

W komiksach Rochev znana była również jako Królowa (ang. Queen). Nosiła też charakterystyczną czarną maskę, której nie widzieliśmy do tej pory w serialu.

[image-browser playlist="586124" suggest=""]

Na początku odcinka Oliver próbuje oszukać Isabel, mówiąc, że leci nie do Rosji, a na Tahiti. To może być zbieg okoliczności, ale wyspa należąca do Polinezji Francuskiej ostatnio pojawiła się serialu Marvela pt. Agents Of S.H.I.E.L.D.. Tam prawdopodobnie w tajemniczych okolicznościach do świata żywych powrócił agent Phil Coulson. Czyżby twórcy Arrow puszczali oko w stronę konkurencji?

Najciekawsze dla fanów komiksów nie jest jednak wbrew pozorom ani ABC, ani The CW. Największą uwagę wśród nich zdobywa bowiem widziany w Arrow kanał 52. Na nim po raz kolejny słyszymy o akceleratorze cząsteczek, który odegra pewnie znaczącą rolę w stworzenia Flasha w ósmym odcinku tej serii.

KOMIKSOLOGIA: Arrow
02x01 | 02x02 | 02x03 | 02x04 | 02x05 | 02x06

To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj