Już sam tytuł odcinka jest znaczący. Na polskich stronach można czasami spotkać się z błędnym zapisem "State vs Queen". Pochodzi on jednak od nazwy sprawy, wokół której toczy się akcja odcinka. Tak jak w wypadku tytułu nowego filmu z uniwersum DC występuje tu v z kropką, mogące być interpretowane bardziej różnorako niż vs. Taki zapis stosuje się w Stanach Zjednoczonych wobec wszystkich spraw sądowych, co jest normowane prawnie i zwyczajowo. Pierwsze nazwisko w takim zapisie oznacza zwykle oskarżającego, a drugie – oskarżonego. W wypadku siódmego odcinka drugiej serii Arrow władze miasta występują przeciwko Moirze Queen.
Smaczkiem związanym z rozgrywającym się w sądzie wątkiem odcinka jest fakt, iż jeden ze scenarzystów, Marc Guggenheim, jest prawnikiem z wykształcenia. Współtworzył takie seriale jak "Prawo i porządek" czy Eli Stone; pisał też scenariusze do komiksów wydawnictwa DC oraz Marvela.
Kilkakrotnie w odcinku powraca przemowa Moiry Queen z konferencji prasowej, która odbyła się pod koniec poprzedniego sezonu. Daje nam to okazję do przyjrzenia się jednemu z wielu odwołań twórców Arrow do komiksów. Przedstawiając się, matka głównego bohatera wyjawia swoje panieńskie nazwisko, które brzmi Dearden. W serialu używa go także Thea – siostra Olivera, która przedstawiana jest jako Thea Dearden Queen.
[image-browser playlist="577319" suggest=""]
Mia Dearden była drugą osobą, która w komiksach używała pseudonimu Speedy. Jako nastolatka uciekła z domu i trafiła na ulicę, gdzie została zmuszona do prostytucji. Z tej sytuacji uratował ją świeżo zmartwychwstały Green Arrow. Po tym, jak poznała prawdziwe imię i nazwisko swojego wybawcy oraz ujawniono, że jest nosicielką wirusa HIV, została jego zamaskowaną pomocnicą. Od czasu restartu uniwersum DC nie pojawiła się jeszcze w komiksach tego wydawnictwa.
Sugeruje się przez to, że już niedługo (co wydaje się bardzo uzasadnione, zważywszy na finał drugiego sezonu) Thea dołączy do zamaskowanych mścicieli Starling City jako Speedy (w końcu Oliver już ją tak nazywa).
[image-browser playlist="577320" suggest=""]
Na początku odcinka cofamy się w czasie, aby obejrzeć ucieczkę z więzienia dwóch złoczyńców – Count Vertigo i Dollmakera. Nieprzypadkowy jest obiekt, z którego obaj panowie zbiegają. Jest to wielokrotnie pojawiające się w rysunkowych historiach więzienie Iron Heights.
W komiksach więzienie to położone jest trzy mile na północ od Keystone City (bliźniaczego miasta Central City, z którego pochodzi Barry Allen, czyli drugi Flash). Przede wszystkim więzieni są tam przeciwnicy Szkarłatnego Speedstera – w tym słynni Rogues.
Jego serialowa wersja znajduje się blisko Starling City (biorąc pod uwagę skutki trzęsienia, muszą to być okolice Glades) i z tego powodu przetrzymywani są tam wrogowie Arrowa. Pomimo tych zasadniczych różnic jedno pozostaje niezmienne: osadzeni zawsze w końcu z niego uciekają.
[image-browser playlist="577321" suggest=""]
"State v. Queen" jest kolejnym (i prawdopodobnie ostatnim) odcinkiem, w którym Ollie zmuszony jest do zmierzenia się z największym ze swoich komiksowych przeciwników – Hrabią Vertigo.
Werner Vertigo (po restarcie uniwersum komiksowego nazwisko to zmieniono na Zytle i całkowicie przerobiono historię tej postaci) pochodził z Vlatavii, fikcyjnego państwa położonego w Europie. Z racji przynależności do rodziny królewskiej nosi tytuł hrabiowski. Po raz pierwszy pojawił się w Star City, aby odzyskać klejnoty rodzinne sprzedane przez swojego ojca.
Z uwagi na uszkodzenie ucha środkowego wszczepiono mu urządzenie mające zapobiec wszelakim problemom z utrzymaniem równowagi. Szybko okazało się, że dzięki niemu może też zaburzać odczuwanie równowagi oraz percepcję otoczenia u innych osób. Potrafi również walczyć na pięści, uprawia szermierkę oraz posiada magnetyczne buty pozwalające mu chodzić po ścianach i sufitach. Pod pseudonimem Count Vertigo wielokrotnie walczył z Green Arrowem i Black Canary.
[image-browser playlist="577322" suggest=""]
W serialu jest szalonym dealerem nowego narkotyku zwanego Vertigo. W pierwszym sezonie mówiono o nim The Count; dopiero w tym odcinku sam dokonuje zmiany swojego pseudonimu na Count Vertigo. Jest też 12 osobą, która odkryła, że Oliver Queen lubi zakładać kaptur i strzelać do ludzi z łuku. Co ciekawe, jest pierwszą z nich, która odkryła to całkowicie na podstawie własnej dedukcji.
Twórcy w tej sekwencji puszczają też do widza oko, każąc uciekać Hrabiemu z więzienia poprzez wyłom w kształcie strzały.
[image-browser playlist="577323" suggest=""]
W omawianym odcinku po raz kolejny pojawia się na moment także Kate Spencer (pierwszy raz zaprezentowano nam ją w "Damaged"), której przypadła w serialu rola prokuratora okręgowego Starling City.
Komiksowa Kate pracowała jako prokurator federalny, jednakże w pewnym momencie, mając dość widoku przestępców, którym udawało się uniknąć sprawiedliwości, zabija jednego z nich i zostaje antybohaterką znaną jako Manhunter. Następnie zmusza szantażem jednego ze skazanych złoczyńców, aby wykonał dla niej specjalną (zwiększającą jej siłę, szybkość i wytrzymałość) zbroję, bronie i gadżety. Jako piąta osoba kryjąca się pod tym pseudonimem używa też potężnej laski należącej do poprzedniego Manhuntera.
Poza własną – dość szybko zakończoną – serią występowała też w komiksach "Birds of Prey" czy "Justice Society of America" (kiedy serię tę tworzył nie kto inny, ale Marc Guggenheim). Miała też między innymi okazję bronić Wonder Woman w sądzie, po tym jak Amazonka zamordowała Maxwella Lorda.
[image-browser playlist="577324" suggest=""]
Z innym komiksowym nawiązaniem mamy do czynienia, kiedy Felicity próbuje namierzyć miejsce, z którego nadaje swą transmisję Count Vertigo. Chcąc podkreślić, że mógł nadawać z każdego miejsca na Ziemi, wspomina o Markovii.
Owa Markovia to kolejne fikcyjne państwo funkcjonujące w uniwersum DC. Jego dokładna lokalizacja jest nieznana, jednakże wiadomo, że znajduje się w Europie, gdzieś pomiędzy Francją, Belgią i Luksemburgiem.
[image-browser playlist="577325" suggest=""]
W komiksach księciem oraz przez pewien czas regentem tego królestwa był Brion Markov, znany także jako superbohater Geo-Force. Jego zdolności związane są głównie z manipulowaniem grawitacją oraz ziemią (najczęściej poprzez wywoływanie trzęsień ziemi). Potrafi też kontrolować lawę czy latać. Należał do kilku drużyn superbohaterów, ale najbardziej kojarzony jest z przynależności do Outsiders W serialu Brion pojawił się w pierwszym sezonie w odcinku "The Undertaking" jako naukowiec pracujący w Unidac Industries. Został on zabity przez Dark Archera, po tym jak wynalazł i opracował dla niego urządzenie do wywoływania trzęsień ziemi.
[image-browser playlist="577326" suggest=""]
Odniesienia do Markovii i pojawienie się Briona mogą stanowić dla twórców serialu ewentualną furtkę do pokazania na małym ekranie jego przyrodniej siostry – Terry (znanej chociażby z kreskówki "Młodzi Tytanii"), która współpracowała swego czasu z Deathstrokiem.
[image-browser playlist="577327" suggest=""]
W drugim sezonie Arrow właściwie wszyscy oglądają wiadomości prezentowane przez Bethany Snow na kanale Channel 52. To odwołanie nie tylko do uniwersum DC po reboocie (zwanego New 52), ale też do nazywającego się tak samo dodatku drukowanego, który co tydzień pojawia się we wszystkich aktualnie wydawanych komiksach. Zadebiutował on 13 lutego 2013 roku, a jego celem jest komentowanie najważniejszych wydarzeń, które dzieją się aktualnie w uniwersum DC.
[image-browser playlist="577328" suggest=""]
Poza Bethany dla Channel 52 w komiksach pracują Ambush Bug, Calendar Man oraz Vartox.
[image-browser playlist="577329" suggest=""]
Pod sam koniec odcinka pokazana została nam kolejna postać dość często wykorzystywana w komiksach – Cyrus Gold, znany szerzej jako Solomon Grundy. W starym uniwersum DC nie istniała jedna, spójna wersja początków tego osobnika. Według różnego rodzaju opowieści miał być biznesmenem z Gotham urodzonym w XIX wieku. W jakiś sposób miał on zostać zamordowany, a jego ciało wrzucone do bagna (o jakże poetyckiej nazwie Slaughter Swamp). Następnie został wskrzeszony jako swego rodzaju zombie.
Jego pierwszym przeciwnikiem był Alan Scott – Green Lantern komiksowej Złotej Ery. Następnie walczył z większością herosów uniwersum. Co jakiś czas ginął i ponownie się odradzał. Za każdym razem zmieniała się jego inteligencja i siła. Swego czasu ukrywał się też w porzuconym przez zamaskowanego łucznika Arrowcave. W komiksach z New 52 znowu miał okazję stoczyć walkę z Alanem Scottem – tym razem jako awatar siły znanej pod nazwą The Grey.
[image-browser playlist="577330" suggest=""]
Nie bez powodu, jak się wydaje, wybrano więc Cyrusa na pierwszą postać, która przeżyła eksperymenty Sebastiana Blooda z Mirakuru.
[image-browser playlist="577331" suggest=""]
Niespodziewane pojawienie się Malcolma Merlyna przynosi poza kolejnym zwrotem akcji także następne mrugnięcie okiem do fanów. Jego słowa o pobycie w miejscu, gdzie śmierć jest tylko iluzją, interpretowane są jako odwołanie do słynnej komiksowej lokacji o nazwie Nanda Parbat (więcej o niej tutaj).