Wybraliśmy dla was kilkanaście interesujących premier i reedycji książek, które trafiły na półki księgarń w zeszłym miesiącu. Znajdziecie wśród nich fantastykę, kryminały, thrillery i powieści sensacyjne, a także inne pozycje. W wakacje wydawcy szykują co prawda głównie premiery na jesień i święta, ale i tak pojawiło się trochę wartych uwagi książek. Oto subiektywny przegląd premier książkowych z sierpnia 2018 roku:

Dan Simmons - The Rise of Endymion

science fiction / finał cyklu / popularny autor

W sierpniu wyszedł ostatni tom reedycji Cyklu Hyperiońskiego, serii przez wielu czytelników uważanej za jedną z najlepszych w historii science fiction. Jeśli ktoś czekał na lekturę aż będzie dostępna całość, to nie musi już zwlekać. Od upadku Hegemonii większością planet rządzi Kościół katolicki wraz z tajemną organizacją Pax. Okazuje się jednak, że nowej władzy zagraża Enea, która ma się stać nowym mesjaszem ludzkości. Ścigani przez wszechwładny Pax dziewczynka i jej ochroniarz Raul Endymion przemierzają czas i przestrzeń, by w końcu trafić na Ziemię ukrytą poza naszą galaktyką przez tajemniczą siłę…
Źródło: Mag

Pierre Lemaitre - Au revoir là-haut

I wojna światowa / Francja / przekręt

Zabawna, ale i gorzka opowieść o weteranach I wojny światowej, którzy próbują się odnaleźć w powojennych realiach. Rzeczywistość jest jednak brutalna, wspomnienia o wojnie (i odniesione rany) świeża, a jedyną szansą na wzbogacenie się jest przekręt. Niedawno w kinach zagościła filmowa ekranizacja powieści Lemaitre'a. Wojna to świetny interes, który nie kończy się wraz z zawarciem pokoju… Francja po Wielkiej Wojnie. Kraj gloryfikujący umarłych i zapominający o żywych. Cyniczny portret czasów po zakończeniu I wojny światowej. Historia niekonwencjonalnej przyjaźni i spektakularnego oszustwa.
Źródło: Albatros

Becky Chambers - Wspólna orbita zamknięta

scence fiction / część serii / kosmos

Kontynuacja powieści science fiction Daleka droga do małej, gniewnej planety o przygodach załogi i podróży statku Wędrowiec przez różne zakątki kosmosu. Wielu z załogantów ma własne tajemnice, ale razem muszą sprostać kolejnym wyzwaniom. Lovelace była kiedyś zaledwie sztuczną inteligencją statku. Kiedy po całkowitym wyłączeniu i zresetowaniu systemu budzi się w nowym ciele, nie pamięta, co się działo wcześniej. Ucząc się poruszania po wszechświecie i odkrywając, kim jest, Lovelace zaprzyjaźnia się z Papryką, wybuchową inżynier, która bardzo chce jej pomóc w nauce i rozwoju. Papryka i Lovelace przekonają się, że bez względu na ogrom przestrzeni kosmicznej dwie osoby mogą razem wypełnić ją bez problemu…
Źródło: Zysk i S-ka

Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski - Cena nieważkości 

reportaż / PRL / Lot w kosmos

Cena nieważkości to fascynujący reportaż, który odsłania kulisy polskiego lotu w kosmos w czerwcu 1978 roku. Interesujące spojrzenie zarówno na ówczesne realia, jak i epokę gdy wyścig kosmiczny jeszcze trwał w najlepsze, mimo ciągłych niedoborów w krajach zza Żelaznej Kurtyny. Rosjanie wysyłają w kosmos pierwszego sztucznego satelitę, Jurij Gagarin pierwszy leci na orbitę. Amerykanie kontratakują i lądują na Księżycu. Amerykanie mówią o wahadłowcach, chcą zapraszać astronautów z zaprzyjaźnionych krajów. Rosjanie też muszą. Lato 1976 roku. Rozkaz jest jasny, ale intrygujący. Każda polska jednostka wojsk lotniczych wytypuje swoich najlepszych pilotów. Mają się jak najszybciej stawić na badania w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej w Warszawie. Chodzi o testowanie maszyn najnowszej generacji. Wszystkich obowiązuje ścisła tajemnica, ale informacja wkrótce wycieka. Polska będzie miała swojego pierwszego kosmonautę. Kończy się epoka Edwarda Gierka, zaczynają kłopoty z zaopatrzeniem. Cukier na kartki. – Dla mnie to było jak bajka. Stoję w kolejce po mleko, w sklepach nic nie ma, a mój mąż może polecieć na orbitę – mówi żona jednego z polskich kandydatów na kosmonautów. Jakimi cechami musiał się odznaczać pilot, żeby zostać kosmonautą? Kogo szukają Rosjanie? Dlaczego Zenon Jankowski przegrywa wyścig z Mirosławem Hermaszewskim? Dlaczego pierwszy polski kosmonauta i jego dubler do dzisiaj ze sobą nie rozmawiają? Co się stało w Gwiezdnym Miasteczku? Co dał nam pobyt Polaka na orbicie i jak potoczyły się jego losy? Lot na orbitę to jego sukces czy porażka?
Źródło: Agora

E.K. Johnston - Ahsoka

Star Wars / młodzieżowa / sci-fi

Nowa powieść z kanonu Gwiezdnych Wojen wydana w Polsce. Tym razem jest to powieść dla nastoletnich czytelników o młodej Jedi, która dołączyła do Rebelii. Bohaterka będzie miała do odegrania ważną rolę. Fani od dawna zastanawiali się, co stało się z Ahsoką po tym, jak opuściła Zakon Jedi pod koniec Wojen Klonów. W końcu jej historia ujrzy światło dzienne. Po swoich doświadczeniach z Jedi i spustoszeniu Zakonu 66 Ahsoka nie jest pewna, czy kiedykolwiek może być częścią większej całości. Ale jej pragnienie walki ze złem Imperium i ochrony tych, którzy go potrzebują, doprowadzi ją do Bail Organa i Sojuszu…
Źródło: Uroboros
Strony:
  • 1 (current)
  • 2
  • 3
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj