Luty jest najkrótszym miesiącem w roku, ale nie oznacza to oczywiście, że ukazuje się w nim mniej interesujących książek. Oto wybór książkowych premier z lutego 2016, na które naszym zdaniem warto zwrócić uwagę.

W drodze nad Morze Żółte - Nic Pizzolatto

opowiadania / obyczajowa / proza amerykańska

Akcja 11 opowiadań w debiutanckim tomie scenarzysty serialu True Detective toczy się na południu Stanów Zjednoczonych. Warto zwrócić uwagę na tę książkę, bo już we wcześniej wydanej w Polsce powieści Galveston Nic Pizzolatto pokazał, że ma talent nie tylko do tworzenia scenariuszy, ale także pisania beletrystyki. To historie o odnajdowaniu piękna w samotności, o tym, jak ciężko znaleźć porozumienie nie tylko między ludźmi, ale także między przeszłością i teraźniejszością, czy zgodę z samym sobą. Bohaterowie Pizzolatty nie umieją łatwo pogodzić się ze stratą, walczą, choć sukces raczej nie jest im pisany. Ale to nie ma znaczenia. Smutne i piękne historie pozostają z czytelnikiem na długo.
Źródło: materiały prasowe

Setka - Krzysztof Varga

felietony / znany autor / o kulturze

Krzysztof Varga to nie tylko wybitny prozaik, ale także wnikliwy komentator kultury w naszym kraju. Setka to nic innego jak wybór jego najbardziej interesujących felietonów, w których uszczypliwie, ale celnie, podsumowuje wydarzenia na polskiej scenie kulturalnej. Wybór stu najlepszych felietonów czołowego felietonisty „Dużego Formatu”, dla których punktem wyjścia jest kultura, również w wersji okropnej, grafomańskiej i nieudacznej. Do czytania z odautorskim komentarzem: "Ponieważ felietonistyka jest jednak zajęciem dla autorów szczycących się ponadnormatywnym poziomem złego charakteru, niesympatyczności i zgorzknienia. Ten, kto ma dobry charakter, przyjazne usposobienie i prawdziwie chrześcijańską miłość bliźniego od pisania felietonów trzymać się powinien z daleka".
Źródło: materiały prasowe

Half a War - Joe Abercrombie

fantasy / młodzieżowa / część cyklu

Finał trylogii Morze Drzazg nie zawodzi oczekiwań czytelników. Chociaż seria jest klasyfikowana jako proza młodzieżowa, to znaleźć w niej można wiele elementów, za które dorośli czytelnicy cenią prozę Abercrombiego. Jest dużo akcji, niespodziewanych zwrotów akcji oraz tarapatów, które czyhają na bohaterów. Świat, który kochała księżniczka Skara, na jej oczach spłynął krwią i zamienił się w zgliszcza. Zostały jej jedynie słowa. Lecz te celnie dobrane mogą być równie zabójcze jak ostrza. Skara musi przezwyciężyć strach i uczynić z rozumu śmiertelnie niebezpieczną broń, aby odzyskać swoje dziedzictwo. Jedynie połowa wojny toczy się na miecze. Przebiegły Ojciec Yarvi przebył długą drogę, z dawnych wrogów uczynił sojuszników i zdołał utkać niepewny pokój. Tymczasem bezlitosna Babka Wexen zgromadziła największą armię od czasów rozbicia Bóstwa przez elfy, a dowództwo powierzyła Yillingowi Wspaniałemu – rycerzowi, który czci wyłącznie Śmierć.
Źródło: Rebis

Ostatni pociąg do Zona Verde - Paul Theroux

reportaż / podróżnicza / kulowy autor

Słynny podróżnik Paul Theroux po kilkunastu latach powraca do Afryki, by przekonać się, jak ona się zmieniła od czasów wyprawy opisanej w Safari mrocznej gwiazdy. Tradycyjnie jak to u tego autora: czytelnik wiele dowiaduje się o przemierzanych krainach, ale równie dużo ma sposobności, by zajrzeć do umysłu autora. Theroux tym razem rozpoczyna swoją samotną podróż w Kapsztadzie, potem rusza na północ przez RPA, Namibię, do Angoli, przemierzając świat wymazany z przewodników turystycznych. Po czterech tysiącach kilometrów zachwytów i rozczarowań pyta nagle z rozbrajającą szczerością: co ja tutaj robię? Żywy, zabawny, sugestywny i bardzo osobisty "Ostatni pociąg do Zona Verde. Lądem z Kapsztadu do Angoli" to końcowy rozdział afrykańskiej przygody pisarza, który dzięki swoim przenikliwym obserwacjom i przepięknej prozie przybliża świat kolejnym już pokoleniom czytelników na całym świecie.
Źródło: materiały prasowe

The Inverted World - Christopher Priest

science fiction / Artefakty / klasyka

Kolejna powieść, która ukazała się w serii Artefakty zawierającej klasyczne powieści fantastyczne. Zachwyca kreacją świata i pomysłowością, które łączą najlepsze wzorce SF z interesującą fabułą. Świat przedstawiony jest tajemnicą, a jego naturę czytelnik odkrywa razem z bohaterem. Miasto przemierza zrujnowany świat po torach, które trzeba stale przed nim układać, a następnie usuwać. Jeżeli się zatrzyma, zostanie w tyle za „optimum” i wpadnie w miażdżące pole grawitacyjne. Brak postępu oznacza śmierć. Rządzący miastem starają się, żeby mieszkańcy nie zdawali sobie z tego sprawy. Jednak kurcząca się populacja staje się niespokojna. A przywódcy wiedzą, że miasto coraz bardziej zwalnia.
Źródło: Mag

Inwit - Michał Cholewa

science fiction / nagradzany autor / część cyklu

Michał Cholewa za powieść Forta został nagrodzony Zajdlem, czyli najważniejszą nagrodą fantastyczną w naszym kraju. Powieścią Inwit powraca do tego samego świata i raz jeszcze serwuje pełną akcji opowieść osadzoną w pełnej niebezpieczeństw przyszłości. Po zagładzie świata, który przeminął w Dniu, gdy Sztuczne Inteligencje postanowiły unicestwić ludzkość, ta jednak przetrwała i teraz podzielona na trzy mocarstwa walczy o pozostałości dawnej cywilizacji. Zasady nie obowiązują, moralność nie istnieje. Ludzie są jeszcze bardziej bezwzględni niż SI, a do tego nielogiczni, małostkowi, aroganccy, gotowi mścić się i mordować w imię prywatnych ambicji.
Źródło: materiały prasowe

The Final Cut - Michael Dobbs

część cyklu / serial / thriller

Zanim Kavin Spacey wcielił się w rolę Franka Underwooda w serialu House of Cards, swoje powieści napisał Michael Dobbs. Ostatnie rozdanie jest ostatnim tomem cyklu o losach makiawelistycznego Francisa Urquharta, łapiącego się wszelkich sposobów, by zdobyć i utrzymać władzę na Wyspach Brytyjskich. Francis dzięki swojej przebiegłości i bezwzględnym wybiegom wygrał wszystko, co na scenie politycznej było do wygrania. Dla niego to jednak wciąż za mało. Tylko miesiące dzielą go od tytułu najdłużej urzędującego premiera Wielkiej Brytanii. Wyniki sondaży są jednak coraz gorsze. Groźba utraty władzy staje się realna. Francis musi posunąć się dalej niż kiedykolwiek, by nie utracić swojej pozycji. Nawet niebezpieczny pomysł wywołania międzynarodowego konfliktu stanie się opcją wartą zaryzykowania…
Źródło: Znak
Strony:
  • 1 (current)
  • 2
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj