Być bohaterem we własnym życiu
Każdy z nas mierzy się ze swoimi potworami (np. trudnymi emocjami czy krytycznymi myślami), a równocześnie każdy z nas może być bohaterem swojego własnego życia. A jak to jest stawać się bohaterem w swoim życiu? Jak wytrenować umiejętności bohaterskie, by radzić sobie z różnymi przeszkodami? Te pytania są obszarem zainteresowań terapii superbohaterskiej (Superhero Therapy).Inna osoba przeżywająca żałobę czuła się mocno związana z Batmanem, a jeszcze komuś innemu odcinek Buffy Postrach Wampirów pomógł w rozpoczęciu procesu radzenia sobie z traumą.
Superhero Therapy jest jedną ze ścieżek terapii akceptacji i zaangażowania (terapii “trzeciej fali” psychoterapii poznawczo-behawioralnej), stworzoną przez dr Janinę Scarlet. Polega ona m.in. na włączeniu w psychoterapię fantastycznych metafor, elementów growych/ RPG-owych, a także eksperymentowaniu z kulturą geekową czy tworzeniu narracji o swojej historii, tzw. origin story. Całość ma służyć osobom specjalizującym się w pomocy psychoterapeutycznej, by mogły prowadzić fantastyczną terapię opartą o dowody naukowe, a tym samym pomagać ludziom. Dr Scarlet podczas szkolenia opowiadała, jak pomagała dziecku poradzić sobie arachnofobią, korzystając z postaci Spider-Mana (pozytywnego bohatera, który reprezentował w pewnym sensie pająki). Inna osoba przeżywająca żałobę czuła się mocno związana z Batmanem, a jeszcze komuś innemu odcinek Buffy Postrach Wampirów pomógł w rozpoczęciu procesu radzenia sobie z traumą. W końcu to właśnie przeżywała Buffy, gdy zmartwychwstała.
Podczas takiej psychoterapii można przyglądać się m.in. bohaterom filmowym, którzy w jakiś sposób są nam bliscy. Zastanawiamy się nad ich historią – tym, co sprawiło, że są w tym miejscu, w którym ich poznajemy.
Weźmy takiego Geralta (Wiedźmin). Osierocone dziecko przechodzi próbę traw, która mogła skończyć się śmiercią. Chłopiec trenowany do zabijania potworów. Człowiek, doświadczający samotności, poczucia wyobcowania. Bohater, który chce kochać i być kochanym. Gdy pominiemy kwestie fantastyczne lub potraktujemy je jako metaforę, może się okazać, że historia Geralta jest nam bliska. I korzystając z opowieści o wiedźminie, możemy sprawdzić, co takiego zrobił bohater albo co takiego zadziało się w jego życiu. Dowiemy się, w jakiś sposób poradził sobie z tym, czego doświadczał, a następnie będziemy mogli przełożyć to na nasze własne doświadczenia.
W terapii narracyjnej zmiana perspektywy własnej historii jest ważnym elementem zdrowienia. Superhero Therapy ukazuje, że taka forma przyglądania się swoim trudnościom może pobudzać kreatywność i poszerzać perspektywę, co pozwala na skuteczniejsze radzenie sobie z trudnościami. Podobnie jest z wprowadzaniem elementów odgrywania ról – jak w grach RPG (jeden z fantastycznych światów rodem z papierowych gier fabularnych zobaczymy wkrótce w filmie Dungeons & Dragons: Złodziejski honor). Wcielając się w postać, w laboratoryjnych warunkach możemy przetrenować pewne umiejętności, np. zachowania asertywne czy radzenie sobie z emocjami.
W ten nietypowy, a bliski fanom fantastyki czy popkultury sposób możemy zacząć lub wrócić na ścieżkę bycia głównym bohaterem – superbohaterem – swojego własnego życia.
Anna Olechowska – psycholożka, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna w trakcie szkolenia, doktorantka w Szkole Doktorskiej Akademii Pedagogiki Specjalnej. Ukończyła kurs DBT Comprehensive Polskiego Towarzystwa Terapii Dialektyczno-Behawioralnej. Kocha pisać, czytać książki, oglądać seriale i filmy, a większość aktorów jest w stanie wymienić z imienia i nazwiska. Jakby była częścią Avengers: Wojny bohaterów, stałaby po stronie Kapitana Ameryki. Wraz z Olą Radomską-Budnik prowadzi Fantastyczny trening DBT łączący psychoterapię z fantastyką. W ramach tych treningów Ola prowadzi również sesje RPG. W kwietniu 2023 roku zaczynają (najpewniej) pierwszą polską terapię grupową w nurcie Superhero Therapy. Ola Radomska-Budnik – psycholożka i psychoterapeutka poznawczo-behawioralna w trakcie szkolenia, członkini Komisji Rewizyjnej Polskiego Towarzystwa Terapii Dialektyczno-Behawioralnej. Mistrzyni gry (RPG), cosplayerka – amatorka oraz psychofanka książek fantastycznych. Pracuje terapeutycznie z osobami dorosłymi, korzystając z terapii schematów, umiejętności DBT oraz Superhero Therapy (ACT). W ramach Fantastycznych Treningów DBT prowadzi również sesje RPG, które pozwalają klientom na korzystanie z nabytych umiejętności. Swoją pasję do psychologii i fantastyki łączy w ramach podcastu i działań Fantastycznej Kozetki (rozmowy z gośćmi, występy gościnne, pogadanki, sesje RPG, recenzje gier i książek).
Literatura: Boursier, V., Musetti, A., Gioia, F., Flayelle, M., Billieux, J., & Schimmenti, A. (2021). Is watching TV series an adaptive coping strategy during the COVID-19 pandemic? Insights from an Italian community sample. Frontiers in psychiatry, 554. Papathomas, A., & Lavallee, D. (2012). Narrative constructions of anorexia and abuse: An athlete's search for meaning in trauma. Journal of loss and trauma, 17(4), 293-318. Scarlet, J. (2016). Superhero Therapy: A Hero’s Journey Through Acceptance and Commitment Therapy. London: Little, Brown Book Group. Scott, R., Hoberg, B. (2019). Existential Dragons. A guide for mental health therapists that would like to use Dungeons&Dragons or other role-playing games as a group therapy tool. Starosta, J. A., & Izydorczyk, B. (2020). Understanding the phenomenon of binge-watching—a systematic review. International Journal of Environmental Research and Public Health, 17(12), 4469. Sznajder, K. K., Coppersmith, G., & Lynch, K. M. (2022). The power of film to reduce stigma of mental health conditions. Cogent Social Sciences, 8(1), 2123083.
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
⇓
⇓
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj