Tofifest 2019 to wyjątkowy festiwal, na którym można obejrzeć filmy z całego świata. Nietuzinkowe i często też takie, które nigdy nie wejdą do dystrybucji w Polsce. Są to zarazem propozycje dla zwykłych widzów, jak i dla koneserów najbardziej ambitnego kina artystycznego. Tofifest za każdym razem daje różnorodny repertuar tytułów, które są w stanie trafić do osób o różnych gustach filmowym. Być może dlatego ta impreza jest tak wyjątkowa w skali naszego kraju. Wybrałem dla Was 10 filmów, obok których trudno przejść obojętnie. Zobaczycie, że są to propozycje zaskakujące i warte uwagi, bo gwarantują różnorodne emocje. Tak jak sam Tofifest, na którym będziecie mogli spotkać naszych reprezentantów w mojej osobie i Norberta Zaskórskiego.

Oleg

Łotewski film opowiada o Olegu, młodym rzeźniku, który przyjeżdża do Brukseli, mając nadzieję na lepsze życie i większe zarobki w tutejszej przetwórni mięsnej. Jego kolega jednak go oszukał, więc na tym kończy się jego przygoda w nowej pracy. Szybko wpada w najgorsze tarapaty, gdy podporządkowuje go polski przestępca Andrzej. W obsadzie znajdzie też polskich aktorów - Dawida Ogrodnika oraz Annę Próchniak. Krytycy chwalą dobre kreacje (zwłaszcza bez zaskoczenia Ogrodnika w roli gangstera) i ciekawie opowiedzianą historię o aktualnym problemie społecznym.

Lalka

Film Mouni Medour opowiada o 18-letniej studentce Nedimie z Algierii, która zafascynowana projektowaniem mody, nie chce dopuścić do tego, by tragiczne wydarzenia związane z toczącą się w kraju wojną domową uniemożliwiły jej prowadzenie normalnego życia i wychodzenie w nocy z przyjaciółką Wassilą. Atmosfera społeczna staje się coraz bardziej konserwatywna, ale kobieta odrzuca kolejne zakazy, walcząc o swoją wolność.  Brzmi ciekawie, prawda? Krytycy są zgodni, że jest w tym filmie serce. Emocje płyną z niego do widza i potrafią poruszyć. Nawet jeśli całość wydaje się opowiedziana konwencjonalnie, trudno odmówić mu interesującego spojrzenia na poruszane problemy.

Diapason

Przykład irańskiego kina, które pomimo wszystko nie jest częstym gościem największych ekranów w Polsce. Opowieść o samotnej matce, która w wyniku tragicznego wypadku traci córki, staje się przerażająco prawdziwym emocjonalnym rollercoasterem. Kobieta musi stawić czoło hipokryzji i absurdalności irańskich praw i zwyczajów związanych z tym wydarzeniem. W recenzjach czytamy, że poza wspomnianymi emocjami, jest to po prostu ciekawa historia o codzienności w kraju nieznanym szerszej publiczności.
materiały prasowe

Malowany ptak

Prawdopodobnie jeden z najbardziej kontrowersyjnych filmów roku, który został oparty na powieści Jerzego Kosińskiego. Jest to obraz dzikiej, prymitywnej Wschodniej Europy pod koniec II wojny światowej. Bohaterem jest młody chłopiec, który zostaje sam po tym, jak traci opiekunów. Walczy o przetrwanie i cierpi z powodu brutalności. Chociaż słyszeliśmy o tym, jak niektórzy krytycy wychodzili z pokazów, ci, którzy przetrwali, oceniają pozytywnie. Nazywają to trzygodzinnym koszmarem pełnym przemocy, który zarazem jest zadziwiająco trafnym studium ludzkiej psychiki. A do tego Stellan Skarsgard w jednej z ról. Nietypowe kino tylko dla dorosłych widzów!

Wszystko dla mojej matki

Opowieść o Oli wychowującej się w domu dziecka, która za ucieczki została umieszczona w poprawczaku. Przerażający obraz o dziewczynie żyjącej w miejscu będącym marginesem społecznym. Bohaterka staje się ofiarą przemocy... Marzy tylko o tym, by się stąd wydostać i być z matką, więc trenuje lekkoatletykę, mając nadzieję, że kobieta do niej się odezwie, gdy zacznie odnosić sukcesy. Film miał już swoje pokazy na festiwale w Gdyni, gdzie choć troszkę podzielił krytyków, okazał się kinem dość przerażająco ukazującym obraz człowieka porzuconego na pastwę systemu. Kapitalne kreacje aktorskie, dla których warto to obejrzeć.
Fot: Wroclaw Film Commission
Strony:
  • 1 (current)
  • 2
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj