Janusz Gajos. Do serialu trafił jeszcze w czasie studiów. Szybko zyskał popularność, ale za cenę zaszufladkowania jako amant Janek Kos. Przez lata walczył z tym wizerunkiem, by dziś ostatecznie być - w pełni zasłużenie - uznawanym za jednego z najwybitniejszych polskich aktorów. W serialach występuje rzadko - w ostatnich latach pamiętny był jego epizod jako byłego premiera Nowosza w Ekipie, w kinie ostatnio po raz kolejny zdominował film jako prokurator Kostrzewa w Układzie zamkniętym. Można go też zobaczyć na deskach teatralnych. W roku 2011 był jedną z Gwiazd Hataka.
[image-browser playlist="583336" suggest=""]Fot. ©1966-1970 TVP / ©2013 Ryszard Bugajski
Franciszek Pieczka. Już przed czasami Pancernych… był aktorem znanym tak z filmów, jak i seriali, dlatego rola Gustlika Jelenia nie spowodowała takiego zaszufladkowania jak u Janusza Gajosa. Od czasu przygód w "Rudym 102" otarł się nawet o Oscara (między innymi przy Żywocie Mateusza czy Ziemi obiecanej). Dziś najczęściej widuje się go na ławeczce w Wilkowyjach, gdzie jako mentor Stach Japycz razem z Pietrkiem, Hadziukiem i Solejukiem tworzy kolejne teorie filozofii mamrotowej.
[image-browser playlist="583337" suggest=""]Fot. ©1966-1970 TVP / ©2013 TVP1, K. Wellman
Włodzimierz Press. Bez przekonania szedł na zdjęcia próbne do Pancernych…, jednak ku jego zaskoczeniu praktycznie od ręki dostał rolę Grigorija Saakaszwili - z którą do dziś jest głównie kojarzony. Po przygodach w czołgu grywał zwykle postacie drugoplanowe, zajął się również dubbingiem - to między innymi on był smerfem Łasuchem w Smerfach czy kotem Sylwestrem. Podobnie jak pozostałych towarzyszy z "Rudego" można go spotkać na deskach teatralnych.
[image-browser playlist="583338" suggest=""]
Fot. ©1966-1970 TVP / teletydzien.pl
Wiesław Gołas. Jeszcze przed Pancernymi… był popularny. Zagrał główną rolę w pierwszym polskim serialu kryminalnym - Kapitan Sowa na tropie, potem zaś dołączył do ekipy "Rudego" jako Tomuś Czereśniak. Po Czterech pancernych... grywał często, jednak w ostatnich latach coraz rzadziej widuje się go na ekranie i deskach teatralnych. Wszystko z powodu tego, że jest już na emeryturze.
[image-browser playlist="583339" suggest=""]Fot. ©1966-1970 TVP / interia.pl
Witold Pyrkosz. W Pancernych… grał Franka Wichurę, kierowcę-mechanika, który bardzo chciał zostać jednym z pancernych. Niedługo później zagrał postać Pyzdry w Janosiku, z którą został bardzo utożsamiany. Dziś można go oglądać jako seniora rodu, Lucjana Mostowiaka, w M jak miłość (a niektórzy mówią, że tylko i wyłącznie dla jego duetu z Teresą Lipowską warto choć czasem spojrzeć na ten serial).
[image-browser playlist="583340" suggest=""]Fot. ©1966-1970 TVP / TVP2
Pola Raksa. Była jedną z ikon kina i telewizji PRL dzięki nieprzeciętnej urodzie, talentowi oraz Marusi Ogoniok, radzieckiej sanitariuszce. Po serialu, mimo zaszufladkowania, ciągle była wziętą aktorką. Na początku lat 90. zagrała ostatnią rolę, w Uprowadzeniu Agaty, po czym zajęła się modą. W 2013 była jedną z Gwiazd Hataka.
[image-browser playlist="583341" suggest=""] Fot. ©1966-1970 TVP / ©1993 Marek Piwowski
Małgorzata Niemirska. Czyli Lidka, radiotelegrafistka, bez pamięci i bez odwzajemnienia zakochana w Janku Kosie. Serial sprawił, że stała się rozpoznawalna. W ostatnich latach grywa w wielu serialach - Samym życiu, Tancerzach czy Prawie Agaty. Była żoną aktora Marka Walczewskiego.
[image-browser playlist="583342" suggest=""]
Fot. ©1966-1970 TVP / ©2010 TVP2
Na koniec warto wspomnieć jeszcze, co dziś się dzieje z samym "Rudym" oraz Szarikiem. Jeden z trzech czołgów, ten wykorzystywany do kręcenia scen w środku, można dziś oglądać w Muzeum Broni Pancernej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu. Zaś Szarik, a dokładnie jeden z dwóch jego odtwórców, pies Trymer, stoi wypchany w gablocie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach koło Góry Kalwarii.
[image-browser playlist="583343" suggest=""] Fot. ©1966-1970 TVP