Dziewczyny z Dubaju: jest konflikt o scenariusz filmu?
Piotr Krysiak podpisał umowę licencyjną ze spółką Ent One Studios (zarządzana jest przez Emila Stępnia - męża Doroty Rabczewskiej). Jednym z warunków było to, że dokumentalista będzie miał możliwość przeczytania scenariusza. Wkrótce Krysiak wyjawił, że współpraca nie układa się najlepiej i z ekipą produkcyjną kontaktuje się przez prawników. Tak skomentował sytuację w rozmowie z portalem plotek.pl pod koniec stycznia 2021 roku:Ja filmu nie produkuję. Oczywiście czekam na niego z niecierpliwością, ale mamy spór z producentem. Od dwóch lat komunikujemy się za pośrednictwem prawników. Nadal gram po tej samej stronie boiska co producenci i mam nadzieję, że to będzie dobre kino. Z tego co wiem, premiera jest przełożona na listopad.
Kilka miesięcy po tej wypowiedzi dostajemy kolejne informacje o sporze. Okazuje się, że Krysiak nie otrzymał scenariusza od produkcji filmu. W wywiadzie dla serwisu wp.pl powiedział:
Producent nie chciał mi przysłać nawet scenariusza. Pan Stępień jednak mnie nie docenił. Scenariusz przeczytałem rok temu, sam sobie go załatwiłem. Nie mogę mówić więcej.
Na te oskarżenia szybko odpowiedział Emil Stępień, który w oświadczeniu przesłanym do redakcji wyjaśnił, że scenariusz nie został wysłany ze względu na bezpieczeństwo. Autor bestsellerowej książki na co dzień mieszka w Hiszpanii.
Ze względu na ochronę scenariusza przed ujawnieniem przed premierą nie przewiduje się możliwości rozsyłania go na życzenie. Producent umożliwił panu Krysiakowi wgląd do scenariusza, z której to sposobności pan Krysiak nie skorzystał. W trakcie prac nad scenariuszem okazało się, że materiały pochodzące od pana Krysiaka nie spełniały standardów. Producent musiał wykonać własne śledztwo dziennikarskie trwające ponad 2 lata, aby móc w sposób wierny i rzetelny przedstawić omawiane w filmie zjawisko luksusowej prostytucji. Na kanwie samej książki nie udałoby się stworzyć pełnometrażowego filmu.
Producent zarzucił też dziennikarzowi, że próbuje "wykorzystać ciężką pracę ekipy producenckiej i filmowej do promowania swojej osoby".
To nie koniec tej sprawy. Piotr Krysiak został poproszony o komentarz do oświadczenia Stępnia. Dziennikarz przyznał, że otrzymał możliwość przeczytania scenariusza 15 grudnia 2020 roku w godzinach 10-14 w siedzibie kancelarii adwokackiej Dubois i Wspólnicy w Warszawie. Podobno nie było możliwości, żeby został wyznaczony inny termin, co było dosyć problematyczne dla samego Krysiaka.
Po wielu miesiącach wysiłków mojego prawnika 10 grudnia 2020 r. do Iwony Ziułkowskiej, mojej menedżerki, przyszedł mail informujący o możliwości zapoznania się z treścią scenariusza. Dostałem od producenta filmu cztery godziny na przeczytanie, analizę, ewentualnie wprowadzenie zmian i przeredagowanie wątków. Odebrałem to jako kpinę, żart i próbę pozornego wykonania obowiązków umowy, bowiem pan Stępień udzielił mi dostępu do scenariusza w czasach głębokiego lockdownu w Hiszpanii. A poza tym 15 grudnia 2020 film był już nakręcony.
Przypomnijmy, że produkcja Dziewczyny z Dubaju powstała na podstawie bestsellerowej książki Piotra Krysiaka o tym samym tytule. Autor obnażył kulisy seksbiznesu, w który zamieszane były polskie celebrytki i modelki oraz bogaci biznesmeni z Bliskiego Wschodu. „Afera dubajska” wybuchła w 2015 roku i żyła nią cała Polska. Film wyprodukowała Dorota Doda Rabczewska i jej mąż Emil Stępień, a reżyserii podjęła się Maria Sadowska.
Kto wystąpi w filmie Dziewczyny z Dubaju? W obsadzie filmu produkcji Dody zobaczymy nie tylko polskich aktorów, ale także zagranicznych. Zagrają m.in. Paulina Gałązka, Katarzyna Sawczuk, Olga Kalicka, Anna Karczmarczyk, Katarzyna Figura, Jan Englert, Beata Ścibakówna, Józef Pawłowski, Giulio Berutti, Andrea Preti, Luca Molinari i Iacopo Ricciotti.
https://www.instagram.com/p/CGraeKYBVHz/
https://www.instagram.com/p/CFt5FbFhf26/
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
⇓
⇓
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj