Bogdan Borusewicz - historyk, senator i marszałek senatu oraz działacz opozycji demokratycznej za czasów PRL - 2 czerwca opublikował post na swoim profilu na Facebooku, w którym znalazła się korespondencja odnośnie planowanej produkcji TVP.  Zamieścił maile wymienione z przedstawicielką TVP, która zaprasza go do udziału w filmie dokumentalnym. Film zatytułowany Człowiek zbuntowany miałby opowiadać o działalności opozycyjnej w latach 70. i 80. i ukazywać postać Jarosława Kaczyńskiego i jego drogę do polityki. Dodatkowo, ówczesne wydarzenia miałyby zostać "skonfrontowane" z dzisiejszymi wypowiedziami Jarosława Kaczyńskiego. W mailu od TVP możemy jeszcze przeczytać jakie są założenia do produkcji filmu dokumentalnego Człowiek zbuntowany.
(...) w zamyśle autora ma być zbudowany z anegdot, nie z suchych faktów. Przewidziane są zdjęcia dokumentalne i fabularyzowane, a prezentowana w filmie historia skończy się ok. 1990 roku.
Bogdan Borusewicz w odpowiedzi na maila odpisał, że nie ma wiedzy na temat działalności opozycyjnej Jarosława Kaczyńskiego, gdyż poznał go dopiero w 1988 roku. Reżyserką, w imieniu której mail został wysłany, jest Ewa Świecińska, która reżyserowała m.in. spoty wyborcze Beaty Szydło i Andrzeja Dudy. W jej dorobku znajdują się filmy takie jak Świątynia, Święty z marginesuDekalog... Po dekalogu, Gorycz i chwała. Ewa Świecińska była również drugim, obok Antoniego Krauze, reżyserem obrazu Smoleńsk. Wyreżyserowała także dokument Pucz o protestach w Sejmie i przed Sejmem z grudnia 2016 roku, ukazywanych jako próba siłowego przejęcia władzy przez opozycję. Jarosław Kaczyński ma za sobą pewien dorobek filmowy. Na IMDb.com możemy znaleźć informacje o jego udziale w słynnym filmie z roku 1962 O dwóch takich, co ukradli księżyc oraz o dokumentach z roku 2011 zatytułowanych Lider i W milczeniu, w których grał samego siebie. Czy teraz czas na fabularyzowanego Człowieka zbuntowanego? Warto zauważyć, że TVP pod rządami prezesa Jacka Kurskiego z dużą pieczołowitością stara się realizować misję edukacyjną, tworząc między innymi filmy o znanych polskich postaciach. Do tej pory nakręcono już serial o Agnieszce Osieckiej (Osiecka) i dokument o Krzysztofie Krawczyku (Krzysztof Krawczyk - całe moje życie), a w najbliższych planach znajduje się chęć przeniesienia na ekrany opowieści o życiu i dorobku Anny Przybylskiej. Czyżby Człowiek zbuntowany świetnie wpisywał się w ten trend? Pełną korespondencję opublikowaną przez Bogdana Borusewicza można przeczytać poniżej.      
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj