Kill Bill w podcaście Meghan Markle
Meghan Markle zarzuciła produkcjom takim jak Austin Powers i Kill Bill szkodliwe przedstawianie kobiet azjatyckiego pochodzenia jako nadmiernie zseksualizowanych i/lub agresywnych. Była aktorka powiedziała:Filmy takie jak „Austin Powers” i „Kill Bill” przedstawiały te postacie kobiet azjatyckiego pochodzenia jako często nadmiernie zseksualizowane lub agresywne. I to nie tylko te dwa przykłady, jest ich o wiele więcej. … To przeniknęło do wielu naszych form rozrywki. Ale te toksyczne stereotypy o kobietach pochodzenia azjatyckiego nie kończą się po prostu z chwilą pojawienia się napisów końcowych.
Nancy Wang Yuen dodała, że kiedyś użyto wobec niej obraźliwego określenia „Jestem taki napalony” (ang. me so horny), które pojawiło się w filmie „Full Metal Jacket”
Sama zostałam zaczepiona na lotnisku w Atlancie (…) przez nieznajomego, który powiedział: „jestem taki napalony”, po prostu mi to wykrzyczał. Wiedziałam dlaczego, ponieważ rozejrzałam się i dotarło do mnie, że jestem jedyną Azjatką w zasięgu wzroku. Wiedziałam, że mówi do mnie, chociaż nawet nie wiem, czy kiedykolwiek widział „Full Metal Jacket”.
Meghan Markle skomentowała także przykładowe postacie takie jak hiperseksualizowane bliźniaczki Fook Yu i Fook Mi oraz brutalną przywódczynię Yakuzy O-Ren Ishii. W ostatnią w filmie Kill Bill wcielała się Lucy Liu, która jest zdania, że O-Ren nie jest szkodliwym azjatyckim stereotypem.
W 2021 roku na łamach Teen Vogue opublikowano esej pod tytułem „Hollywood odegrał rolę w hiperseksualizowaniu azjatyckich kobiet”, w którym India Roby określiła Dragon Lady jako „przebiegłą i podstępną” oraz postać, która „wykorzystuje swoją seksualność jako potężne narzędzie manipulacji, ale często jest emocjonalnie i seksualnie chłodna i zagraża męskości”. O-Ren Ishii była jednym z przykładów na potwierdzenie tej tezy.
Lucy Liu nie zgodziła się z tym twierdzeniem we własnym artykule, który został opublikowany w Washington Post. Aktorka argumentowała w nim, że to oskarżenie nie ma sensu, ponieważ Quentin Tarantino stworzył w tym filmie inne podobnie myślące i działające postacie kobiece.
W „Kill Bill” oprócz Ishii występują trzy inne profesjonalne zabójczynie. Dlaczego nie nazwać Umy Thurman, Vivicy A. Fox czy Daryl Hannah Dragon Lady?
Liu dodała:
Mogę tylko stwierdzić, że to dlatego, że nie są Azjatkami. Mogłabym nosić smoking i blond perukę, ale nadal byłabym nazwana Dragon Lady ze względu na moje pochodzenie etniczne. Jeśli nie mogę grać pewnych ról, bo mainstreamowi Amerykanie nadal postrzegają mnie jako Inną, a nie chcę być obsadzana tylko w „typowo azjatyckich” rolach, ponieważ utrwalają one stereotypy, zaczynam czuć mury metaforycznego pudełka, w jakim stoją kobiety pochodzenia azjatyckiego i pacyficznego.
Kill Bill – ciekawostki
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
⇓
⇓
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj