Litewski reżyser Mantas Kvedaravičius został brutalnie zamordowany przez rosyjskich żołnierzy 2 kwietnia 2022 roku w Mariupolu, gdzie dokumentował życie ludności cywilnej, która ukrywała się w schronie w piwnicach kościoła podczas trwającego ataku Rosji na Ukrainę. Mężczyzna niestety nie doczekał premiery swojego dzieła pod tytułem Mariupol 2, która odbyła się na festiwalu filmowym w Cannes. To właśnie do jego organizatorów trafił zmontowany materiał jego nagrań. Po seansie poruszającego dokumentu, w sieci dotychczas pojawiły się o nim same dobre słowa. 

Mariupol 2 - premiera w Cannes 2022

W trakcie realizacji filmu dokumentalnego Mariupol 2, poruszony trwającym atakiem Rosji na Ukrainę, 45-letni filmowiec Mantas Kvedaravičius po raz kolejny znalazł się z kamerą w samym centrum wojny w Mariupolu. Reżyser już wcześniej odwiedził jego teren w 2015 roku, aby udokumentować trwający wówczas konflikt wojenny pomiędzy władzami miasta a członkami Donieckiej Republiki Ludowej. W realizacji kontynuacji swojego projektu skupionego na żyjących w wojennej rzeczywistości mieszkańcach Ukrainy, jego twórca mógł liczyć na wsparcie swojej życiowej partnerki, która wraz z nim odpowiadała za reżyserię. Po tragicznej śmierci męża, to właśnie ona wywiozła wszystkie materiały ich kolejnej wspólnej produkcji z Ukrainy, po czym przekazała je w ręce montażystów.  Partnerka Mantasa Kvedaravičiusa zgodziła się, aby niedokończona produkcja jej partnera, Mariupol 2, trafiła na Festiwal Filmowy w Cannes. Niedługo po jej pierwszym pokazie z udziałem publiczności, krytycy filmowi obecni na seansie zaczęli umieszczać recenzje w sieci. Wśród nich znalazł się między innymi piszący dla amerykańskiego portalu Variety, Owen Gleiberman, który  nie stronił od dobrych słów odnośnie wojennego dokumentu:
Dostajemy panoramy destrukcji (strzały dymu bombowego wznoszącego się przez fioletowy zmierzch mają pierwiastek piękna, choć są przerażające), przeplatane ujęciami codzienności - kobiety gotującej ogromny kociołek zupy z zachwaszczonymi patykami kopru, na prowizorycznym kominku na podwórzu kościelnym, lub kopcu ziemi, usianym zwiędłymi kwiatami, że po cichu uświadamiamy sobie, że jest grób. Albo człowiek, widząc, że jego sąsiad umarł, odciąga ciało tak, że może wziąć generator. Czy poznajemy ludzi, których widzimy? Nie bardzo. To najbardziej radykalny wybór filmu. Ale dzięki temu wybrzmiewa przesłanie filmu, które uświadamia nas, że nie musimy ich znać, aby wiedzieć, że każdy z nas może być na ich miejscu.
Ponadto, organizatorzy Festiwalu Filmowego w Cannes wcześniej także zachęci do obejrzenia filmu Mariupol 2 w mediach społecznościowych:
Pokaz Mariupol 2 odbędzie się w czwartek, 19 maja o godzinie 11:30. Został wyreżyserowany przez Litwina Mantasa Kvedaravičiusa, zamordowanego przez wojska rosyjskie na początku kwietnia w Mariupolu. Obrazy zebrane przez Hannę Bilobrovą przekazują zarówno tragedię, jak i nadzieję.
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj