Choć dziś Pszczółka Maja kojarzy się głównie z serialem animowanym i późniejszymi filmami pełnometrażowymi, w rzeczywistości ta historia została oparta na zbiorze opowiadań Pszczółka Maja i jej przygody autorstwa Waldemara Bonselsa. Pierwowzór – w którym nie brak drastycznych scen i opisów tortur – stał się dla Adolfa Hitlera jednym z najważniejszych narzędzi propagandowych III Rzeszy.  Co znajduje się w książce, że Hitler uznał je za świetne narzędzie nazistowskiej propagandy?

Pszczółka Maja – narzędzie nazistowskiej propagandy

Pszczółka Maja i jej przygody stała się jedną z książek Bonselsa, którą Hitler ocalił przed spaleniem. Uznał on, że zbiór opowiadań może być świetną bazą do tworzenia materiałów propagandowych III Rzeszy. W rzeczywistości Pszczółka Maja nie była bowiem opowieścią o pracowitej pszczółce, ale buntowniczce, która ucieka z ula i starała się żyć na własną rękę. Ostatecznie jednak nawróciła się, ostrzegła królową o nadchodzącym ataku szerszeni i stała się wzorową obywatelką.  W opowiadaniach Pszczółka Maja i jej przygody nie brak ponadto brutalnych opisów wyrywania nóżek, czułek i tortur, a także rasistowskich wątków. Maja na przykład nazywa osy „bandą bezużytecznych wałkoni pozbawionych ojczyzny i wiary”, natomiast muchy „głupkami”. Po II wojnie światowej zapominano i Mai, a jeśli już gdzieś się pojawiała to zawsze w złym kontekście – często prezentowano ją nawet ze swastyką na skrzydełkach.  Sytuacja zmieniła się dopiero w latach 70., gdy telewizja ZDF podjęła decyzję o produkcji serialu animowanego, z którego jednak usunięto militarystyczne wątki, dodano zabawne dialogi i postarano pozbyć się skojarzeń z dawnym bestsellerem. Produkcją zajęło się japońskie studio Nippon Animation, a seria okazała się hitem. 

Waldemar Bonsels – autor Pszczółki Mai

Waldemar Bonsels w latach 20. był jednym z najpoczytniejszych pisarzy w Niemczech. Gdy Hitler doszedł do władzy, niezbyt mu się to podobało – ze swoich wykładów wyprosił członków Oddziałów Szturmowych NSDAP, a w odwecie spalono jego książki. Na listę pozycji zakazanych trafiła większość jego książek, poza dwiema. Jedną z nich była właśnie Pszczółka Maja i jej przygody, która została napisana w 1912 roku. W Polsce pojawiła się w 1922 roku.  Z czasem Bonsels zmienił poglądy i sam stał się antysemitą i nazistą. Wśród jego poglądów można wymienić między innymi twierdzenia na temat Żydów: „rozsiewają truciznę”, „różnią się od nas” czy „są śmiertelnymi wrogami naszego ludu”. Ponadto został autorem książki zaprzeczającej żydowskiemu pochodzeniu Chrystusa. Ostatecznie jego książki zostały wykreślone z listy ksiąg zakazanych, a Bonsels stał się jednym z najpopularniejszych autorów III Rzeszy.       
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj