Od kiedy pojawiła się informacja o tym,  że Netflix realizuje serial, który będzie opowiadał o brytyjskiej rodzinie królewskiej i skupiał się wokół życia królowej Elżbiety II, w mediach i na forach internetowych rozbrzmiewały liczne dyskusje dotyczące szczegółów fabuły. Zastanawiano się jak twórcy rozwiążą kwestię opowiedzenia o życiu osób, które w większości przypadków wciąż żyją i pełnią ważną rolę nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale także na świecie. Produkcja The Crown zapewniła, że serial będzie inspirował się prawdziwymi zdarzeniami, jednak warstwa dialogowa pozostanie fikcją i inwencją twórczą scenarzystów. 

The Crown: ten wątek oburzył księcia Filipa

Wiadomo, że królowa Elżbieta II obejrzała kilka odcinków pierwszego sezonu The Crown. Chociaż podobno oceniła je pozytywnie, to jak informowały brytyjskie media, monarchini uważała fabułę za przerysowaną. Teraz okazuje się, że książę Filip również miał zastrzeżenia do serialu, ale jeden z wątków szczególnie go poruszył. To moment, który zobaczyliśmy w drugim sezonie produkcji i chodzi o śmierć księżnej Cecylii, czyli siostry księcia Filipa. Kobieta była w ciąży i zmarła w katastrofie lotniczej w 1937 roku razem ze swoim mężem, dwójką dzieci i teściową. O sprawie poinformowali królewscy biografowie - Sally Bedell Smith i Hugo Vickers - w rozmowie z gazetą Daily Mail. W The Crown zobaczyliśmy scenę, w której ojciec księcia Filipa obwinia go o śmierć Cecylii i mówi: "to przez ciebie jesteśmy dziś wszyscy tutaj i chowamy moje ukochane dziecko". Smith wyraźnie podkreśliła, że ten wątek jest nieprawdziwy i jedyną prawdą jest wydarzenie, które spowodowało śmierci jego siostry.
Cały wątek o Cecylii, o którym się dowiedział, był dla niego przeraźliwie smutny. Oni [Netflix] zdecydowanie powinni przeprosić i myślę, że sprostowanie jest bardziej potrzebne niż kiedykolwiek wcześniej. Teraz, gdy księcia Filipa nie ma, to to co zrobili dla jego reputacji jest jeszcze wyraźne.
Jednak na tym nie kończy się krytyka królewskich biografów. Hugo Vickers dodaje:
Jak haniebne było ze strony twórców zmienić księcia Filipa w karykaturalną osobę - w serialu nigdy nie wykonuje on żadnej pracy. Przedstawienie to było okrutne i głęboko niesprawiedliwe. Netflix powinien przynajmniej ostrzec widzów, że nie wszystkie wątki są prawdziwe.
Oprócz tego zostały wymienione jeszcze dwa momenty z serialu, które w rzeczywistości nie miały miejsca. To rozmowa księcia Filipa z księżną Dianą, w której odradzał jej rozwodu z księciem Karolem, a także jego romans z Galiną Ułanową. Przypomnijmy, że książę Filip zmarł 9 kwietnia w wieku 99 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 17 kwietnia i rozpoczną się procesją z zamku Windsor do kaplicy św. Jerzego, w której odbędzie się ceremonia.   
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj