Od wielu lat w Stanach Zjednoczonych rasizm jest tematem gorących dyskusji. Produkcja serialu Ulica Sezamkowa postanowiła wyjść naprzeciw niezliczonym rozmowom i podjąć próbę wytłumaczenia dzieciom przedmiotu rasizmu.

Ulica Sezamkowa: dodano dwa czarne Muppety 

Nowi bohaterowie to czarnoskóry ojciec i syn. Wes i Elijah, bo tak mają na imię, pojawiają się w krótkometrażowym filmiku stworzonym przez Sesame Workshop. Jest to organizacja edukacyjna o charakterze non-profit. W filmie pojawia się Elmo, który chce wiedzieć dlaczego skóra Wesa jest brązowa. Jego ojciec podejmie próbę wyjaśnienia czym jest melanina przy okazji zaznaczając, że „kolor ich skóry jest ważną częścią tego kim są”. Taki opis tej krótkiej produkcji można przeczytać w komunikacie prasowym Sesame Workshop . To nie jest pierwsza akcja organizacji, która ma na celu zwalczanie rasizmu. Jakiś czas temu postał także teledysk do piosenki Giant, w której Muppety z Ulicy Sezamkowej świętują swoją „własną, niepowtarzalną tożsamość”. W innej produkcji bohaterka imieniem Rosita, jej matka i przyjaciółka celebrują mówienie po hiszpańsku, a Muppety pomagają głównej bohaterce poradzić sobie po przykrym zdarzeniu na tle rasistowskim.  Te filmiki mają na celu wspierać rodziny, które chcą rozmawiać ze swoimi dziećmi o rasie i rasizmie. Udostępniane są jako seria Coming Together. Wizeprezes Seasame Worhshop dr Jeanette Betancourt tak komentuje pracę organizacji:
W Sesame Workshop patrzymy na każdy problem przez pryzmat dziecka. Dzieci nie są daltonistami - nie tylko po raz pierwszy zauważają różnice rasowe w okresie niemowlęcym, ale także zaczynają formować własne poczucie tożsamości w bardzo młodym. Zachęcając do tych bardzo potrzebnych rozmów poprzez Coming Together, możemy pomóc dzieciom budować pozytywne poczucie tożsamości i doceniać tożsamość innych.
Warto dodać, że miesiąc temu na platformie Disney+ pojawiła się czarna plansza przed każdym z odcinków serialu Muppet Show. Ostrzega ona przed stereotypami zawartymi w treści produkcji, które mogą być krzywdzące dla niektórych społeczności. Chodzi m.in. o przedstawienie osób z Bliskiego Wschodu czy rdzennych mieszkańców Ameryki. Więcej o tej sytuacji możecie przeczytać w artykule strefy Lekkie portalu naEKRANIE.pl.
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj