Karou jest siedemnastoletnią uczennicą liceum plastycznego w Pradze. Właśnie zakończyła nieudany związek z Kazem, narcyzem myślącym tylko o swoich potrzebach. Mogłoby się wydawać, że złamane serce to jej największy problem. Nic bardziej mylnego. Dziewczyna ukrywa bowiem pewną tajemnicę – nie jest zwykłym człowiekiem. Bohaterka żyje na granicy dwóch światów – rzeczywistego, czyli tego, w którym się uczy, przeżywa miłosne rozterki i zwierza przyjaciółce, oraz fantastycznego, gdzie pomaga chimerom w prowadzeniu sklepu czy też dostarcza przesyłki o nieznanej zawartości. Kiedy Karou spotyka na swojej drodze Akivę, jej życie ulega drastycznej zmianie.

Żaden z pojawiających się w książce bohaterów nie przemówił do mnie. Ani Karou – zbuntowana i pewna siebie nastolatka, która potrafi zawalczyć o swoje, ani Akiva – przystojny anioł siejący zniszczenie. Nawet postaciom drugoplanowym zabrakło „tego czegoś”. Owszem, każda jest na swój sposób wyrazista, jednak nie na tyle, by wyróżnić się w tłumie kreacji z innych książek. Możliwe, że gdybym była siedemnastolatką, polubiłabym Karou, jej sposób bycia i wczułabym się w jej problemy. Jednak tak nie jest. Akiva również kompletnie mnie nie przekonuje. Przeczytałam kilka książek, w których bohaterami były anioły (jak choćby u Mai Lidii Kossakowskiej czy Nalini Singh) i muszę stwierdzić, że wysłannik niebios w „Córce dymu i kości” nie dorównuje tym z innych powieści. Blady, nijaki i strasznie irytujący.

Trudno powiedzieć coś konkretnego o świecie przedstawionym. W książce Laini Taylor akcja rozgrywa się na dwóch płaszczyznach – rzeczywistej i fantastycznej. Bardzo spodobał mi się opis tej realnej warstwy – wycieczki po Pradze wciągały. Mogę śmiało powiedzieć, że pod tym względem nie mam autorce nic do zarzucenia. Poczułam się, jakbym chodziła opisywanymi uliczkami razem z główną bohaterką. Jednak świat fantastyczny pozostawia trochę do życzenia. Sklep Brimstone’a jest dla mnie wielką zagadką – wiem, że takowy był, dowiedziałam się, kto w nim „pracuje”, jednak ten wątek został potraktowany po macoszemu. Tak samo świat aniołów czy chimer. Owszem, autorka stworzyła swoją interpretację tych miejsc, oddzielną mitologię, ale żadna z tych rzeczy nie przyciągnęła mojej uwagi.

Jedyną rzeczą, która mi się spodobała, był motyw wypowiadania życzeń i cała historia za nim ukryta. Żeby nie zdradzać za dużo fabuły, powiem tylko tyle, iż pomysł na podzielenie talizmanów służących do spełniania marzeń według ich rangi okazał się dość ciekawy. Drobniaki, miedziaki, sentinele, gawriele i bruxy – tak nazywają się poszczególne przedmioty do spełniania życzeń. Przykładowo – drobniak urzeczywistnia najprostsze marzenia, a brux te największe.

Język powieści jest prosty i przystępny. Całość czyta się bardzo szybko, na co duży wpływ mają krótkie rozdziały i równowaga pomiędzy partiami opisowymi i dialogami. Gdyby jeszcze korekta spisała się trochę lepiej – za dużo literówek, powtórzeń i błędów interpunkcyjnych. Niestety to ma przełożenie na rytm czytania. Takie niedociągnięcia korektorskie obniżają jakość książki, a tym samym sposób jej odbioru.

Okładka mi się spodobała. Czarno-biały rysunek dziewczyny, której twarz ukryta została za niebieską maską z piór. Można się domyślać, że osobą na okładce jest bohaterka książki, Karou. Czemu taka wizja? Wszystko znajduje swoje odzwierciedlenie w fabule dzieła. Wewnątrz powieści nie znajdziemy żadnych obrazków czy ilustracji. Jedynie małe rycinki maski przy każdym rozdziale.

„Córka dymu i kości” na pewno nie zajmie miejsca „Harry’ego Pottera”. Za dużo niedociągnięć i wtórności. Dla mnie ta książka składa się z dwóch części – dobrej (w której jest przedstawiona akcja) oraz nudnej i nijakiej (romans). To taki wątek Romea i Julii, tylko że wyprany z ambicji i walorów literackich. Mnie nie zachwyciło, ale możliwe, że osobom, które lubują się w tego rodzaju treściach, książka przypadnie do gustu.

Autor: Monika Doerre.

[image-browser playlist="596587" suggest=""]

Wydawnictwo: Amber
Autor: Laini Taylor
Tytuł oryginału: Daughter of Smoke and Bone #1
Tłumaczenie: Julia Wolin
Data wydania: 18 stycznia 2012
ISBN: 978-83-241-4158-6
Oprawa: miękka za skrzydełkami
Liczba stron: 400
Cena: 37,80 zł
Rok wydania oryginału: 2011

To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj