Sięgając pamięcią daleko wstecz do czerwca 2011 roku przypomniałem sobie dwa wydarzenia z finału pierwszego sezonu Gry o tron, które wywarły na mnie ogromne wrażenie. Wtedy to – nie znający jeszcze Sagi Pieśni Lodu i Ognia George’a R.R. Martina – zachwycałem się rozwojem wątku Daenerys i jej smokami, a także oczekiwaną wyprawą Nocnej Straży za mur. Jak pokazała jednak druga seria Gry o tron, nie są to kluczowe (nic im nie ujmując) wątki w serialu, bo daniem głównym od początku była stolica Westeros, czyli Królewska Przystań. To tam rządy objął bezwzględny i szalony król Joffrey, tam także życie stracił jeden z – wydawało się – kluczowych bohaterów – Ned Stark.

Drugi sezon Gry o tron uświadamia, że w tym serialu nie ma podziału na dobrych i złych. Sympatyzować można niemal z każdą postacią, bez względu na to, czy jest to przebiegły Littlefinger, głupiutka Sansa, dzielna Arya, królowa Cersei, spasiony Sam czy też nowy król północy – Robb. Każdy bohater podąża własną ścieżką, którą jakiś czas temu w swoich książkach stworzył George R.R. Martin, a na język "serialowy" przenieśli Dan Weiss i David Benioff. Konstrukcja Gry o tron w drugiej serii nie zmienia się. Nadal systematycznie rozwijane są wątki wielu bohaterów, a widz ma wrażenie, że z każdym kolejnym odcinkiem (jak to bywa w sagach) pojawia się ich coraz więcej.


©2013 HBO

Spektakularnym elementem drugiego sezonu jest bitwa o Królewską Przystań, rozegrana nad Czarnym Nurtem pomiędzy wojskami Stannisa a oddziałami Joffreya. Mimo pewnych drobnych odstępstw od książki przedstawiona została ona w sposób budzący zaciekawienie i szacunek. W końcu też twórcy odważyli się na wprowadzenie do serialu tego typu scen, ponieważ w pierwszym sezonie większość bitew zostało w scenariuszu pominiętych ze względu na ograniczone koszty produkcji. Nieoczekiwanie to właśnie Królewska Przystań gra w drugiej serii główną rolę, a sceny kręcone w chorwackim Dubrovniku nieraz zapierają dech w piersiach. Wybrzeże Adriatyku idealnie pasuje na ciepłe tereny zachodniego Westeros i jest perfekcyjnym miejscem do kręcenia tego typu wydarzeń.

Wątki, o których pisałem na wstępie (Jon i Dany), nie rozwijają się tak dynamicznie, jak można było przypuszczać jeszcze po pierwszym sezonie. Przypominając sobie rozdziały Daenerys ze "Starcia Królów" (drugiego tomu Sagi Pieśni Lodu i Ognia, na której oparto drugi sezon Gry o tron) można było odnieść wrażenie, że wizyta w miasteczku Qarth to dla nastoletniej dziewczyny kolejna nauka przygotowująca ją pod wydarzenia z kolejnych serii. Z kolei za murem akcja rozgrywa się wolno. Marsz Nocnej Straży przeciąga się, ale do odkrycia wyjaśniającego wydarzenia z samego początku pilotowego odcinka Gry o tron wcale nie jest tak daleko.

Dla niektórych jedyną wadą (czy też niedogodnością) drugiego sezonu mogą być pewne fabularne przekłamania w kilku wątkach. Dzięki temu twórcy nieco upraszczają niektóre scenariusze bądź też decydują się na późniejsze wprowadzania do serialu kluczowych w książkach postaci. O ile jeszcze pierwszy sezon, oparty na pierwszym tomie Sagi Pieśni Lodu i Ognia, został przedstawiony w telewizji wiernie, to w drugiej serii wyraźną różnicę poczują osoby zaznajomione ze "Starciem Królów". Należy jednak pamiętać, że przy tak skomplikowanej fabule pierwowzoru książkowego scenarzyści i producenci Gry o tron i tak robią wszystko, by przedstawiona historia była spójna zarówno dla widza znającego książki, jak i dla osoby, która nigdy nie czytała kolejnych tomów autorstwa George’a R.R. Martina.


©2013 HBO

O ile rodem przewodnim w pierwszym sezonie Gry o tron byli Starkowie, tak w drugiej serii do głosu dochodzą Lannisterowie. Do takiego też wniosku wyszli wydawcy, prezentując w edycji specjalnej charakterystyczną, ciemnoczerwona okładkę z pozłacanym lwem, z kolei na jej tylnej części przeczytać możemy znane hasło Lannisterów: "Słuchajcie mojego ryku". Box mimo tego, że jest znacznie szerszy niż wydanie pierwszego sezonu, na półce prezentuje się świetnie. Pięć płyt umieszczonych zostało w trwałym digipacku, dodatkowo ozdobionym twarzami Tyriona, Robba, Jaime’a, Jona, Cersei i Daenerys. Poza płytami znajdziemy w nim również książeczkę z opisami odcinków, przedstawieniem pretendentów do tronu oraz mapą Westeros.

Standardowo Gra o tron wydana została w wersji z lektorem (2.0) oraz napisami. Na pudełku wyraźnie zaznaczono, że materiały dodatkowe zamieszczono w oryginalnej wersji językowej. Szkoda, że Galapagos nie pokusił się o ich tłumaczenie. Nie jest ich dużo, nie trwają zbyt długo, a są fajnym uzupełnieniem kompletnego wydania. Zaciekawić potrafi choćby materiał o wspomnianej już bitwie pod Czarnym Nurtem, która wyraźnie nadszarpnęła budżet całego sezonu, a jednocześnie zrealizowana została z odpowiednim polotem i dynamiką. Wśród dodatków znaleźć możemy również komentarze obsady i twórców przy kolejnych odcinkach, profile bohaterów i wypowiedzi z planu, które nagrywane były podczas dni zdjęciowych.

Wydania DVD z zarówno pierwszym, jak i drugim sezonem Gry o tron idealnie komponują się na półce każdego kolekcjonera razem z książkami Sagi Pieśni Logu i Ognia George’a R.R. Martina - tak w oryginalnych, jak i serialowych okładkach. Superprodukcja stacji HBO to jeden z najpopularniejszych seriali obecnych czasów i naprawdę warto zaznajomić się z nim bliżej.

Tytuł oryginału: Game of Thrones, Season 2 (5 DVD)
Produkcja: USA, 2011
Czas trwania: 08:42:00
Dźwięk: DD 5.1 angielski, francuski, czeski, hiszpański, węgierski, polski (lektor)
Format: 16:9
Dystrybucja: Galapagos
Napisy: polskie, francuskie, duńskie, fińskie, hiszpańskie, norweskie, portugalskie, rumuńskie, serbskie, szwedzkie, tureckie, węgierskie, arabskie, czeskie

Dodatki:

  • komentarze obsady i producentów do poszczególnych odcinków,
  • przygotowania do wielkiej bitwy - zobacz, jak stworzono epicką bitwę o Czarny Nurt - wnikliwy materiał zza kulis z udziałem obsady i twórców serialu,
  • Religie Westeros - posłuchaj rozmowy autora George'a R.R. Martina oraz twórców serialu Davida Benioffa i D.B. Weissa, dyskutujących na temat religii w "Grze o tron" i o jej wpływie na bohaterów oraz wydarzenia,
  • Gra o tron: Wewnętrzny krąg - aktorzy w rozmowie z Davidem Benioffem i D.B. Weissem opowiadają o swoich doświadczeniach podczas powstawania drugiego sezonu,
  • profile bohaterów.

To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj