Gdy w 1990 roku Luc Besson kręcił kinowy pierwowzór przygód Nikity, zapewne nie spodziewał się, że historia ta doczeka się aż trzech adaptacji za Wielką Wodą. Trzy lata później powstał całkiem niezły hollywoodzki remake z Bridget Fondą w roli głównej pt. "Kryptonim Nina". W latach 1997-2001 na stacji kablowej USA Network emitowana była telewizyjna amerykańsko-kanadyjska koprodukcja "La Femme Nikita" z Petą Wilson, a w 2010 roku dokonano redefinicji tego uniwersum dla CW.

Mitologia Nikity uległa znaczącej zmianie wraz z premierą najnowszej odsłony trzy lata temu. Obie filmowe wersje skupiają się na młodocianej i uzależnionej od narkotyków morderczyni, której tajemnicza rządowa organizacja zapewnia swoisty reset, znacznie odmienny od orzeczonego przez sąd wyroku śmierci. Kobieta zostaje wyszkolona na profesjonalną zabójczynię wykonującą tajne misje, których rezultat z reguły ma globalne reperkusje i przynosi korzyści określonym grupom wpływu. Jedna nieudana operacja doprowadza do tego, że bohaterka wydostaje się ze szponów swoich "pracodawców", którzy pozwalają jej na rozpoczęcie nowego życia. Co dzieje się z Nikitą potem? Nikt nie zdecydował się na kontynuowaniu tej opowieści - aż do momentu, gdy swoją wizję wprowadził w życie Craig Silverstein.

Nowa Nikita opowiada losy bohaterki, która uciekła ze znienawidzonej Sekcji po tym, jak ta zamordowała mężczyznę, którego kochała. Teraz jej życiowym celem jest doprowadzenie do upadku organizacji i Percy’ego - człowieka stojącego na jej czele i gotowego przekroczyć wszelkie granice w swojej pseudopatriotycznej misji działania w interesie bezpieczeństwa narodowego. Względny kinowy happy end został w tym swoistym telewizyjnym sequelu zamieniony w wojnę pomiędzy samotną bohaterką a tajnym ugrupowaniem, które wyszkoliło ją na prawdziwą maszynę do zabijania. Serial powraca jednak do korzeni pierwotnej historii i przedstawia postać Alex, młodej dziewczyny, która zostaje nowym rekrutem Sekcji. Na pierwszy rzut oka to zniszczona przez życie ćpunka skazana na śmierć za morderstwo. Alex to jednak podwójna agentka i wtyczka Nikity w paszczy lwa. Rozpoczyna się zabawa w kotka i myszkę, w której nie wiadomo, kto w danym momencie ma przewagę i jest bliższy unicestwienia drugiej strony.

Nikita zebrała świetną obsadę, która sprawiła, że postacie są kompleksowe i wielowymiarowe, co nie zdarza się zbyt często w serialach akcji. Casting Maggie Q (Szklana pułpka 4.0) w tytułowej roli był strzałem w dziesiątkę, a aktorka poradziła sobie świetnie z rolą kobiety, która nienawidzi tego, że zabijanie przychodzi jej z taką łatwością, ale musi wykorzystać swoje umiejętności, aby odkupić winy. Lyndsy Fonesca (Kick-Ass) i Shane West (Kick-Ass) radzą sobie znakomicie w rolach Alex i Michaela. To on wyszkolił Nikitę, a teraz uczy jej podopieczną. Oboje byli w przeszłości świadkami traumatycznych wydarzeń, które łączy jeden wspólny element: Percy. Xander Berkeley (Kick-Ass) jest rewelacyjny jako główny antagonista - arogancki, cyniczny i bardzo pewny siebie, grając w polityczne szachy, świat zmieniając zza biurka w podziemnej lokalizacji i stojąc na czele organizacji widmo, która jest uznawana za mit. Nie można zapomnieć o złowieszczej Amandzie granej przed Melindę Clarke, która po trupach pięła się po szczeblach władzy, aby w końcu osiągnąć status głównego czarnego charakteru.

Nie da się ukryć, że pierwszy sezon Nikity był najlepszym z powstałych do tej pory. Może dlatego, że z początku serial nie był do końca skierowany do głównego targetu CW. Mogłoby się wydawać, że produkcja z silną i niezależną kobietą w roli głównej powinna być popularna wśród żeńskiej widowni w przedziale wiekowym 12-24. Program faktycznie radził sobie całkiem nieźle, ale z czasem zdecydowano się położyć większy nacisk na wątki romantyczne. Pojedynek Percy’ego i Nikity oraz rozdarcie Michaela działającego na dwa fronty były największymi zaletami premierowej serii. Te jasne punkty stopniowo traciły swoją moc w obliczu coraz intensywniejszej eksploatacji osobistych historii, które w trzecim sezonie osiągnęły punkt kulminacyjny. Z magii tego pierwszego pozostały chyba tylko efektowne i jak zwykle świetnie nakręcone sceny akcji. Tak więc polityka CW nie powiodła się - razem z poziomem spadała również oglądalność. Sześcioodcinkowa finałowa seria została zamówiona, aby domknąć wszystkie wątki, a być może również po to, aby zatrzeć przeciętne wrażenie po bardzo nierównej serii trzeciej.

Bardzo dobrze prezentują się dodatki na liczącym 5 płyt wydaniu DVD. Wprawdzie są dostępne tylko w oryginalnej wersji językowej, ale oferują ponad trzy godziny materiałów specjalnych. Ponad 50 minut trwa dwuczęściowy dokument pt. Wewnątrz Sekcji o powstawaniu serialu. Jest on wypełniony wywiadami z twórcami oraz obsadą i praktycznie rozkłada na czynniki pierwsze proces kręcenia odcinka pilotowego. Szczegółowo omawiane są kwestie dotyczące castingu, scenografii, kostiumów, muzyki i realizacji walk wręcz oraz strzelanin. Kolejne 20 minut poświęcone jest profilom głównych bohaterów (Nikita - powyżej, Alex, Michael, Percy), w których scenarzyści i aktorzy dokonują psychologicznej analizy postaci i przyglądają się ich motywacjom. Dodatkowo na płytach możemy znaleźć garść scen niewyemitowanych w telewizji oraz komentarze audio producentów do dwóch odcinków.

Nikita przejdzie do historii jako produkcja, która pomimo słabych stron będzie zawsze godnie reprezentować gatunek serialu akcji. Na pewno pomoże w tym fakt, że szczególnie o pierwszym sezonie można mówić praktycznie w samych superlatywach. Oczywiście nie jest to ta sama półka co Kick-Ass, które są nadal niedoścignionym wzorem do naśladowania (do tego stopnia, że konieczna była reaktywacja serialu). Uważam jednak, że można bez wahania postawić Nikitę obok Strike Back i Agentki o stu twarzach oraz zaliczyć ją do wąskiego grona udanych przygodowych produkcji telewizyjnych.

Tytuł oryginału: Nikita (5 DVD)
Produkcja: USA, 2011
Czas trwania: 895 min
Dźwięk: DD 5.1 angielski, węgierski, niemiecki, polski (lektor 2.0)
Format: 16:9
Dystrybucja: Galapagos
Napisy: polskie, węgierskie, niemieckie, portugalskie
Wersja dla niesłyszących: angielska, niemiecka
Dodatki (tylko w oryginalnej wersji językowej):

- sceny dodatkowe,
Wewnątrz Sekcji – 2 częściowy dokument o powstawaniu serialu,
- Komentarze twórców do dwóch kluczowych odcinków,
Wewnątrz Sekcji – galeria profili Nikity, Alex, Michaela i Percy’ego.

 

To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj