Daniel Mason, autor światowego bestsellera pt. Stroiciel, w dość ciekawy sposób wprowadza czytelnika w meandry egzotycznego świata opanowanego przez kulturę dalekowschodnią, zapraszając tym samym każdego mola książkowego do zapoznania się z burzliwą i wciągającą fabułą okraszoną starą kulturą azjatycką.      Początek książki w dość ciepły oraz przyjemny sposób relacjonuje nam małżeńskie niesnaski, jakie mają miejsce pomiędzy dwójką bliskich sobie osób, gdzie miłość odradza się każdego dnia. Pierwszą nietuzinkową postacią ukazaną w książce, która swoim charakterem wybija się tuż przed szereg, jest nasz główny protagonista Edgar Drake, parający się dość specyficznym zawodem jak na tamte czasy. Ten wyróżniający się zawód to stroiciel wyjątkowych fortepianów „Èrardów”. Wyjątkowy kunszt bohatera wyróżnia jego skromne życie na tle innych pracujących oraz zarabiających na życie osób. Drugą skromną postacią jest młoda małżonka o imieniu Katherin, wnosząca w życie naszego bohatera iskierkę nadziei na lepsze jutro. Jej buntownicza postawa wobec innych osób stoi na straży dobrego imienia męża.      A co z fabułą ukazaną w książce? Otóż przenosi ona nas w czasy XIX w., gdzie kolonializm odgrywał dość znaczącą rolę w rozwoju większości państw. Czytając książkę możemy sami dotknąć i poczuć wyłaniającą się egzotykę, która wylewa się z kartek tego dzieła literackiego. Opowieść lawiruje pomiędzy dzikimi podróżami bohatera, których jesteśmy świadkami, przesiadając się co jakiś czas na liczne środki transportu. Możemy być zarówno świadkami podróży parowcem, jak i pociągiem przemierzającym liczne połacie nieodkrytych terenów dalekiej Azji.
Źródło: Rebis
     Tak jak wcześniej opisałem, książka przesiąknięta jest magiczną kulturą Birmy, gdzie główny bohater przemierza dzikie i nieodkryte tereny Dalekiego Wschodu. Wśród tego wszystkiego możemy dostrzec dziwne, egzotyczne i nieodkryte obyczaje tutejszych tubylców. Dodatkowo wybitne dzieło literackie upiększone jest przeróżnymi listami, autorstwa naszego protagonisty, który relacjonuje swoje dzikie przygody swojej stęsknionej żonie.      Autor książki w plastyczny sposób opisuje egzotyczne piękno dzikiego miasta, w którym to zastygły czas nie gra głównej roli, gdyż w tym świecie liczą się wyłącznie ludzkie emocje, a grana na licznych instrumentach muzyka dopełnia życia.      Podczas tej wyjątkowej podróży Drake nawiązuje liczne relacje, które z czasem przeistaczają się w ukrytą miłość do młodej i pięknej żony majora Carrolla noszącej imię Khin Myo, która poprzez swoją subtelność i delikatność zwraca na siebie uwagę. Przedstawiona w książce historia z biegiem czasu nabiera rumieńców, a wydobywająca się muzyka z fortepianu przeplata się z barwną kolorystyką kultury Birmańczyków, gdzie religia staje się wyłącznie magią.
   Autor książki w barwny i urzekający sposób ukazuje nam piękno przyrody, które zawładnęło duszą Drake'a, mącąc przy okazji jego spokojny umysł. Wczytując się w dalszą opowieść, możemy dostrzec i poczuć mroczną i duszną atmosferę panującą w dżungli. Obok tego wszystkiego możemy ujrzeć małą tętniącą swoim skromnym życiem wioskę, gdzie wydobywająca się z fortepianu muzyka ogłasza swoje istnienie w nieodkrytych mrokach dżungli.           Urzekająca swoim pięknem książka zabarwiona jest licznymi przykładami kultury dalekowschodniej, gdzie miłość i magia króluje na każdej stronie. Wybitne dzieło literackie czyta się jednym tchem, a plastyczne opisy przyrody upiększają książkę.      Z czystym sumieniem polecam to wybitne dzieło literackie każdemu miłośnikowi literatury pięknej i nie tylko, bo  historia urzeka nas na każdej zapisanej stronie.
To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj