6 kroków odwołuje się do teorii "sześciu stopni oddalenia" Stanleya Milgrama, według której od dowolnego człowieka na Ziemi dzieli nas zaledwie sześć kontaktów. Twórcy filmu postanawiają sprawdzić tę teorię. Losują dwoje ludzi nie wiedzących o swoim istnieniu. Startując z Warszawy, skąd pochodzi pierwsza bohaterka - wokalistka punkrockowa Martyna, zmierzają do Marco Antonio - farmera z meksykańskiej wioski. Ruszają do wskazanego przez Martynę znajomego, a następnie do wyznaczonej przez niego osoby z listy swoich kontaktów i tak dalej, aż do możliwego spotkania z Marco Antonio. Nie wiedzą, czy ich podróż zakończy się powodzeniem.

Autorzy dokumentu przez 2 tygodnie filmują każdą z napotkanych osobistości, przyglądając się jej codziennemu życiu i relacjom z innymi. Rozmawiają o najważniejszych dla niej osobach, wartościach, pragnieniach, potrzebach, uczuciach, o tym, co ją uszczęśliwia i o tym, co boli najbardziej. Oprócz piosenkarki punkrockowej i farmera wśród prezentowanych bohaterów są między innymi kapłan oraz człowiek zajmujący się organizacją kampanii wyborczych. Wydaje się, że jednostki, które poznaje ekipa filmowa, dzieli dosłownie wszystko: narodowość, kultura, wykształcenie, zawód, pozycja społeczna, wiek i charakter. Pomimo tak wielu różnic wszystkie postacie łączy potrzeba relacji z drugim człowiekiem. Najwyższe miejsce w ich hierarchii wartości zajmuje miłość, przyjaźń i rodzina. Pojawiają się również inne idee, na przykład wolność, ale tym, co się powtarza jest owe pragnienie więzi. Człowiek jest bowiem ze swej natury istotą społeczną. Wszyscy ludzie są do siebie podobni bardziej niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.

6 kroków jest oryginalnym, ciekawym i dobrze zrealizowanym dokumentem. Obraz koncentruje się głównie na tym, co dzieje się we wnętrzu bohaterów. Ukazuje dramaty i radości, z których składa się ludzkie życie. W filmie obecne są zarówno łzy cierpienia, jak i radości. Zachowanie wszystkich osób jest naturalne i spontaniczne, a emocje prawdziwe. Żadna z wypowiedzi nie została poddana cenzurze, więc nieraz można usłyszeć przekleństwa. Zdjęcia są kręcone z ręki, co pozwala być blisko bohaterów. Widz ma uczucie, że znajduje się w samym centrum wydarzeń. Często występuję kamera subiektywna, która oddaje motyw wędrówki. Filmowana jest ziemia, po której idzie operator lub ulica, jaką wraz z daną osobą przemierza. Twórcy niniejszego dzieła wielokrotnie są widoczni w kadrze. Sposób realizacji "6 kroków" doskonale wpisuje się w treść obrazu filmowego.

Warto zwrócić uwagę na świetny montaż i interesujące zdjęcia. Pojawiają się nie tylko ludzie, ale i natura, która odsyła nas do jakiejś transcendencji. Reżyser pokazuje, że oprócz świata fizycznego istnieje rzeczywistość metafizyczna. Kolejno napotykane osoby i wartości, jakie wyznają w sposób niezamierzony opowiadają spójną historię. Jej sens jest ukryty głębiej.

Film, który chwilami może sprawiać wrażenie amatorskiego, wcale taki nie jest. 6 kroków stanowi niezwykły i nieprzewidywalny dokument, który skłania do refleksji. Będzie on miał swoją premierę w HBO 8 grudnia 2013 roku. Warto wtedy włączyć telewizor, by być blisko z bohaterami tego niecodziennego projektu.

To jest uproszczona wersja artykułu. KLIKNIJ aby zobaczyć pełną wersję (np. z galeriami zdjęć)
Spodobał Ci się ten news? Zobacz nasze największe HITY ostatnich 24h
Skomentuj